28 ARALIK - 29 ARALIK SİSTEMİ


 • İlk olarak İstanbul şehrini analiz yapıp sonrada diğer bölgeler hakkında da güncel bilgileri paylaşacağım.


  İSTANBUL;


  Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava İstanbul üzerinde kar yapma gücüne sahip mi hep beraber inceleyelim.  İlk olarak yukarı seviye Thicness değerleri ve sıcaklıklara göz atalım...


  500 hPa thicness ve sıcaklığı ;

  500 1.gif500 2.gif

  Sistemin tam olarak girdiği zaman diliminde 500 hPa Thicness değerlerinde ılımanlaştırılmış katman süprülmüş ve 522 gpm ile tam kar sınırında gözlemleniyor. 500 hPa Sıcaklığı yarın akşam gece itibari ile -27 derece, 29 akşamı ise -35 dereceye kadar düşüyor. Bu bilgiler tek başına yeterli olmayacağı için diğer seviyeleri de inceleyelim.


  700 hPa thicness ve sıcaklığı;

  700 1.gif700 2.gif


  Yukarıda görüldüğü gibi 700 hPa Thicnees değerlerinde ılımanlaştırılmış katman doğuya süprülmüş ve 285 gpm ile kar sınırını aşmış oluyor. Ancak burada 700 hPa sıcaklıkları tam sınırda kaldığı için yağışın kar olarak düşmesini zorlaştırıyor.

  Aşağıdaki 700 hPa sıcaklık haritasında 28 Aralık gecesi -15 derece, 29 Aralık gün içerisinde -16 dereceye düştüğünü görüyoruz.


  1.gif2.gif
  İstanbul gibi kar yağması zor olan, kalabalık şehirlerde ısı adasını da göz önüne alırsak 700 hPa sıcaklığın -18,-19 derece olması gerekmektedir.

  Son olarak İstanbul için kar yağma ihtimalin olduğu yarın gece için Skew-T diyagramına bakalım.


  17060_19122800_2706.gif


  Sıcalık parseli ve çiğleme parlesi arasında tam bir organize olamama durumu söz konusu. Ancak 700 hpa yukarı seviyesinde enverziyon gözlemlemekte olup, rüzgar kuzeybatılı şiirinin uygunluğu göz çarpmaktadır. Yani yarın akşam, gece 250 - 400 metre arasında rakımlara düşebilecek yağışların kar olması muhtemel bir ihtimaldir.

  İstanbul için özetleyecek olursak yarın akşam ve gece kısa süreli hafif kar yağışları gözlemlenecek semtler olabilir...  Kar yağışı görecek diğer şehirlerimiz;


  Ankara;

  Yarın hafif Kar yağışlı pazar günü orta kuvvette. Alemdağ Yolu özellikle pazar günü etkili kar yağışı alacaktır. O yolu kullanacak sürücülerin tedbirli olması gereklidir.


  Karaman, Konya Niğde hattı ;


  Pazar günü kuvvetli kar yağışlı.


  Kayseri, Malatya, Sivas hattı;


  Pazar günü orta kuvvette kar yağışlı  Sormak istediğiniz şehirleri bu konu altında yazıp sorabilirsiniz. Gün içerisinde ben ve tahminci arkadaşlarım sizlere yardımcı olmaya çalışacaktır.

 • Balıkesir için bir tahmin yapabilir misiniz?

  Ayrıca fotoğraftaki boşluğun sebebini biliyor musunuz?Çünkü geçen yıldan itibaren neredeyse hep merkezin üstünde böyle boşluklar mevcuttu.

  Files

  Banka, size hava iyiyken şemsiye verip, yağmur başladığında geri isteyendir. - Robert Frosthava-kars323hava-kars323hava-kars323