Kıyılarda İlk Kar(Yılbaşında)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Avrupayi dünyayi bilmem ama Türkiye genelinde bizden daha kaliteli bir forum bulamazsin. kamer bas git geldigin yere ayar etme insani

• Her kış İzlanda üzerindeki parazit AB basınçlar gibi hortlayan bu trol arkadaşlar hakkında bir projem var: 23 Nisan Ulusal egemenlik ve çocuk bayramı haftasında nasıl yüksek makam sahipleri koltuklarını 1 günlüğüne çocuklara bırakıyorlarsa bu trol arkadaşları da 1 haftalığına "tahminci" yapalım. Ve eminim ki Nisan ayının havasını bile tahmin edemeyeceklerdir :rolleyes:

• Her kış İzlanda üzerindeki parazit AB basınçlar gibi hortlayan bu trol arkadaşlar hakkında bir projem var: 23 Nisan Ulusal egemenlik ve çocuk bayramı haftasında nasıl yüksek makam sahipleri koltuklarını 1 günlüğüne çocuklara bırakıyorlarsa bu trol arkadaşları da 1 haftalığına "tahminci" yapalım. Ve eminim ki Nisan ayının havasını bile tahmin edemeyeceklerdir :rolleyes:

Hahaha aynen kardeş sanırsın burdaki tüm tahminciler(istisnalar her zaman vardır) itü meterolojiyi bitirmiş Amerika'da doktora yapmış da Devlet meteroloji dairesinde müdür ya da global bir meteroloji şirketinde çalışıyo emin ol burdaki tahminleri çoğu genç 10 günde ögrenip bazı yazarlardan daha iyi yapar çunkü çok kompleks bir şey yok sürekli değişen verilere göre tahmin yapıyorsun veriler çok karmaşık degil ögrenince çok basit ve bu forumdaki yazarların son 2 yıldır tahmininin tuttuğunu görmedim zaten iyi gelen bir veri ısıgında hemen seviniliyorsa ve konu acılıyorsa bu insanların meterolojiden tahminden anlamadıgıni ya da reyting uğruna insanların duygularıyla oynandıgıni düşünürüm.İnsanları böyle aşagılamadan önce herkes bi kendine baksın acaba hatalı mıyım diye.

• Ya tahmincilerimiz ne yapsın Allah aşkına küresel ısınma almış başını gitmiş ağaçları yok etmişiz dünyayı kendi elimizle maf ettik.İklimleri değişmesinde önemli rol oynadık.Artık modeller teknoloji dahi atmosferi çözemiyorken onlar ne yapsın onlar da insan niye bu insanların üzerine gidiliyor anlamadım adı üstünde tahmin yapıyorlar tutmama olasılığı var zaten.Allah yetkili kişilerin yardımcısı olsun uğraşmak çok zor bu kişilerle.

• Hahaha aynen kardeş sanırsın burdaki tüm tahminciler(istisnalar her zaman vardır) itü meterolojiyi bitirmiş Amerika'da doktora yapmış da Devlet meteroloji dairesinde müdür ya da global bir meteroloji şirketinde çalışıyo emin ol burdaki tahminleri çoğu genç 10 günde ögrenip bazı yazarlardan daha iyi yapar çunkü çok kompleks bir şey yok sürekli değişen verilere göre tahmin yapıyorsun veriler çok karmaşık degil ögrenince çok basit ve bu forumdaki yazarların son 2 yıldır tahmininin tuttuğunu görmedim zaten iyi gelen bir veri ısıgında hemen seviniliyorsa ve konu acılıyorsa bu insanların meterolojiden tahminden anlamadıgıni ya da reyting uğruna insanların duygularıyla oynandıgıni düşünürüm.İnsanları böyle aşagılamadan önce herkes bi kendine baksın acaba hatalı mıyım diye.

Birincisi kimse burada bizim yazarlarımız İtü mezunu meteoroloji mühendisi iddiasından bulunmadı.Olmayan bir şey içinde öyleymiş gibi yazmanızda ki amaç nedir?

Meteoroloji mühendisleri yada büyük kurumlar bırakın da ellerindeki olanaklara göre tahmin yapsınlar dimi.Zaten yapılan ekstrem tahminlerin tutarlılığını da görüyoruz.Size göre 2 yıl hiç bir tahmin tutmuyor.Tabi insan için kapısının önü tahmin olunca tutmaması normaldir.Şimdi İstanbula yağmayıp Çanakkale ye yağınca yada Sakaryaya yağınca yada Ankara yağınca bu tahmin tutmuyor mu?Size göre tutmuyor konumunuz neresi ise oraya yağmayınca tutmuyor.Size göre tahmin sadece kar mıdır?Mesela yazın aldığımız olağanüstü yağışlar,fırtınalar bunlar tahmin değilmidir?Mesela siz söylediğiniz için söylüyorum o söylediğiniz 2 yılın içinde Kırbaç Kasırgası vardı bizim isim verdiğimiz medyada çok da yer etmişti.Kimsenin aklında yokken bizim günler öncesinden uyardığımız o başarısızlık mıdır mesela? Size göre başarısız kalalım böyle başarılı gören elbet olacaktır.Diğer bir nokta" iyi gelen bir veri ışığında hemen seviniliyorsa ve konu açılıyorsa bu insanların meteorolojiden anlamadığını yada reyting uğruna insanların duygularıyla oynandığını düşünürüm" demişsiniz.Ya bu ülke de kıyılar adam akıllı kar almayalı en az 3 yıl olmuş.İnsanların eskiye özlemi var.Atmosferin kaotik yapısı ortada iken şu yazdığınız mesaja bakın.Siz bu siteden bir şeyler kapayım derdinde değilsiniz ben böyle arada gözükeyim karıştıran konulara gireyim araya mesaj sokayım kafama göre takılayım derdindesiniz.Bu siteden hoşlanmayan her kişinin kullandığı dil.Duygularıyla oynanıyor,reyting uğruna,E o zaman niye geziyorsun,ne yapıyorsun burada.Duygularınla oynanmasına neden izin veriyorsun?Madem reyting uğruna neden burdasın desem hebele hübele dersin işin içinden çıkamazsın.Ya lütfen rica ediyorum lütfen.Altını dolduramadığınız mesnetsiz iddialarla buraya gelmeyin.Bu sitenin adresini defterinizden silin.Bu iş bu kadar basit.

• Hahaha aynen kardeş sanırsın burdaki tüm tahminciler(istisnalar her zaman vardır) itü meterolojiyi bitirmiş Amerika'da doktora yapmış da Devlet meteroloji dairesinde müdür ya da global bir meteroloji şirketinde çalışıyo emin ol burdaki tahminleri çoğu genç 10 günde ögrenip bazı yazarlardan daha iyi yapar çunkü çok kompleks bir şey yok sürekli değişen verilere göre tahmin yapıyorsun veriler çok karmaşık degil ögrenince çok basit ve bu forumdaki yazarların son 2 yıldır tahmininin tuttuğunu görmedim zaten iyi gelen bir veri ısıgında hemen seviniliyorsa ve konu acılıyorsa bu insanların meterolojiden tahminden anlamadıgıni ya da reyting uğruna insanların duygularıyla oynandıgıni düşünürüm.İnsanları böyle aşagılamadan önce herkes bi kendine baksın acaba hatalı mıyım diye.

img_20171203_221858.jpg

Hava Forum bu sene 10. Yılını kutluyor. Tahmincilerin 2 yıldır tahminlerinin tutmadığını söylüyorsunuz (ki böyle bir şey asla söz konusu değil çünkü Türkiye'ye kar yağması sadece İstanbul'a yağmasından ibaret değil) demek ki 8 yıldır tahminlerinin tuttuğunu kabul ediyorsunuz.

Buradaki tahminciler sadece iyi bir veri ışığında değil "bir çok veriler ışığında" ve Eylül Ekim aylarından itibaren gözlemledikleri veriler ışığında kışın genel bir hattını çiziyorlar. Yani sizin 10 günde öğrenilir diye küçümsediğiniz tahmin için siz Eylül ayında 30 derecede terlerken buradaki hocalar verileri gözlemleyip 3 ay sonrasının ana hatlarını çiziyorlar.

Ayrıca burada kızmanız gereken veriler ışığında tahmin yapan tahminciler değil 15 gün boyunca ışığı gösterip son gün yan çizen veri ve modellerdir. Eğer yeteri derecede İngilizce bilginiz varsa buyrun GFS ECMWF'ye bir mail atın ve nedir bu diyagramların dansöz gibi oynamasının sebebi deyiniz.

Ayrıca kızmanız gereken bu verilerin dengesizliğine yol açan iklim değişikliğini yaratan insanoğludur.

Hayırlı forumlar.

buradaki tüm tahminci kardeslerimiz Meteoroloji okuyan meterolog adayindan meterolojoye daha islahlidir.

• Hava Forum bu sene 10. Yılını kutluyor. Tahmincilerin 2 yıldır tahminlerinin tutmadığını söylüyorsunuz (ki böyle bir şey asla söz konusu değil çünkü Türkiye'ye kar yağması sadece İstanbul'a yağmasından ibaret değil) demek ki 8 yıldır tahminlerinin tuttuğunu kabul ediyorsunuz.

Buradaki tahminciler sadece iyi bir veri ışığında değil "bir çok veriler ışığında" ve Eylül Ekim aylarından itibaren gözlemledikleri veriler ışığında kışın genel bir hattını çiziyorlar. Yani sizin 10 günde öğrenilir diye küçümsediğiniz tahmin için siz Eylül ayında 30 derecede terlerken buradaki hocalar verileri gözlemleyip 3 ay sonrasının ana hatlarını çiziyorlar.

Ayrıca burada kızmanız gereken veriler ışığında tahmin yapan tahminciler değil 15 gün boyunca ışığı gösterip son gün yan çizen veri ve modellerdir. Eğer yeteri derecede İngilizce bilginiz varsa buyrun GFS ECMWF'ye bir mail atın ve nedir bu diyagramların dansöz gibi oynamasının sebebi deyiniz.

Ayrıca kızmanız gereken bu verilerin dengesizliğine yol açan iklim değişikliğini yaratan insanoğludur.

Hayırlı forumlar.

Ben foruma son iki kıştır üyeyim daha öncesini bilmiyorum söylediklerim kimseyi kücümsemek amaçlı değildi demek istediğim madem veriler bu kadar oynak o zaman haftalar öncesinden tahmin yapıp da insanlar ümitlendirilmesin bu forumu binlerce kişi takip ediyor ama mesaj yazanlar hep aynı kisiler mesaj yazmayan ama tepkili olan birsürü insan var tepkilerini yazmadıkları icin farkında değilsiniz bence kendiniz çalıp oynuyorsunuz tahminciler biraz daha temkinli olursa forumun itibarı açısından daha iyi olacaktır.

• Ben foruma son iki kıştır üyeyim daha öncesini bilmiyorum söylediklerim kimseyi kücümsemek amaçlı değildi demek istediğim madem veriler bu kadar oynak o zaman haftalar öncesinden tahmin yapıp da insanlar ümitlendirilmesin bu forumu binlerce kişi takip ediyor ama mesaj yazanlar hep aynı kisiler mesaj yazmayan ama tepkili olan birsürü insan var tepkilerini yazmadıkları icin farkında değilsiniz bence kendiniz çalıp oynuyorsunuz tahminciler biraz daha temkinli olursa forumun itibarı açısından daha iyi olacaktır.

Tahmin hani ya bu adı üstünde !! 1 ay öncesinden haftalar öncesinden verilere göre TAHMİN yapıyorlar. Madem memnun değilsin burada işin ne ? Girme foruma olsun bitsin. Sistem gelecek denilince illah Bölgene kar mı yağması demek ! Dedikleri her tarihlerde soğuk havadan etkilendik ! Sıcaklıklar sınırda kaldı bunda TAHMİNcilerin ne suçu var. Sizin için başarı gökten kar yağması demekse 3 günlük Hava Tahminlerine bakın ayşıklara değil

• Siz ancak bunu yapmayı bilirsiniz zaten fikirleri tartışamazsınız malesef...

Aslen sana cevap vermeye bile gerek yok ama ben yinede bir şey diyeyim. Hani demissin ya bu işler çok kolay 10 gün uğraşsa yoldan geçen bile yapar madem öyle uğraş da sen yap. Uret bizde seni okuyalım sana yorum yapalim. Ama ancak konusamayi bilirsin işten anlayanı da taşa tutarsin. Kalabalık etme alan daraltma

• Çoluk çocukla boşuna ugrasiyonuz dostlarım boşversenize. Senelerdir burdayım nelerini gördüm bu yine biraz aile terbiyesi almış kardeşimiz ...

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Ben foruma son iki kıştır üyeyim daha öncesini bilmiyorum söylediklerim kimseyi kücümsemek amaçlı değildi demek istediğim madem veriler bu kadar oynak o zaman haftalar öncesinden tahmin yapıp da insanlar ümitlendirilmesin bu forumu binlerce kişi takip ediyor ama mesaj yazanlar hep aynı kisiler mesaj yazmayan ama tepkili olan birsürü insan var tepkilerini yazmadıkları icin farkında değilsiniz bence kendiniz çalıp oynuyorsunuz tahminciler biraz daha temkinli olursa forumun itibarı açısından daha iyi olacaktır.

Kendi sorularima cevap alamadım onun dışında herkese laf yetiştirmekle meşgulsünüz. Düşünceleriniz o kadar saçma ki bize yazık. Ne demek sürekli aynı kişiler yazıyor diğerleri niye yazmıyor o zaman? Ya neresinden tutarsan tut amaç belli. Tepkili olan mesaj yazmayanlar kim? Ben söyleyeyim bir halta yaramayan bu site için bir çöp koymayan kişiler. Bir önceki mesajimda da belirttim sizin amacınız ortalığı karıştırmak başka bir şey değil. Dediğim gibi çözüm basit inanmadiginiz bir sitede olmazsınız olur biter.