Kıyılarda İlk Kar(Yılbaşında)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cesur bir tahmin , tebrikler ve yürekten katılıyorum , Perşembe sabahı uçağım var S.Gökçen’den bakalım uçabilecek miyim 😀

Çokta cesurca sayılmaz bence. Ben olacakları tahmin etmeye çalışırım her zaman. 28/29 Aralıkta tahminim Aydosta kardı bak daha fazlası oldu.

Artık bundan sonrasını söylemeye gerek yok herkes susacak atmosfer konuşacak:)

• Storm Chaser Hocam İstanbul/Ümraniye 150 rakım sizin düşünceniz nedir? Ben bu seferde ince bir örtü olur diye düşünüyorum anlık olarak. Çünkü geçen sistemde anlık örtü olmuştu hatta ilk kar topunu bile buzdanda olsa yapmıştım:) Bu seferde olur sanırım.:)

28 Aralık sistemi;

9bb7a68.jpgdd954050367a410eb1.jpg

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• İyi geceler öncelikle birkaç sorun olacaktı size; dün akşam saatlerinde beklediğiniz GEK oluşum şartlarını sondaj verilerine göre mi yorumladınız? Hangi koordinatları sondaj verilerini baz aldınız? 850 mb sıcaklığının yer seviyesi sıcaklığına etkisi olduğu bilimsel bir geçerlilik olarak görmüyorum 1000mb-850mb sıcaklık farkının birbirine yakın olduğu durumlarda 4 derecede dahi kar yapabilir. Ayrıca GEK oluşum mekanizması beklediğiniz 18-19 sularında son sondaj verilerinde capping inversion 700mb sınırında kalıyor. Sizde bilirsiniz ki bu durum flurries konveksiyonundan başka durumları doğrumaz. Ayrıca (700mb-850)-yer seviyesi) açısal yön değişim değerleri GEK İçin uygun görünmüyor. Yorumlarınızı almak isterim hocam mutlu yıllar cümleten SLMLR

• İyi geceler öncelikle birkaç sorun olacaktı size; dün akşam saatlerinde beklediğiniz GEK oluşum şartlarını sondaj verilerine göre mi yorumladınız? Hangi koordinatları sondaj verilerini baz aldınız? 850 mb sıcaklığının yer seviyesi sıcaklığına etkisi olduğu bilimsel bir geçerlilik olarak görmüyorum 1000mb-850mb sıcaklık farkının birbirine yakın olduğu durumlarda 4 derecede dahi kar yapabilir. Ayrıca GEK oluşum mekanizması beklediğiniz 18-19 sularında son sondaj verilerinde capping inversion 700mb sınırında kalıyor. Sizde bilirsiniz ki bu durum flurries konveksiyonundan başka durumları doğrumaz. Ayrıca (700mb-850)-yer seviyesi) açısal yön değişim değerleri GEK İçin uygun görünmüyor. Yorumlarınızı almak isterim hocam mutlu yıllar cümleten SLMLR

Evet 12Z'ye göre yorumladım sen 18Z'ye bakmışsın. 850 mb sıcaklığına elbet bakacağız rüzgar karadan esmiyor sonuçta. Evet 4 derecede kar olmaz diye bir kaide yok ama bunun için havanın bayağı bir kuru olması lazım o da İstanbul gibi denizle iç içe bir şehirde kolay kolay görülmez. 700 MB ve DEGK'ler içinse üstte yorumumu yapmıştım. Aynısı geçerli. 18Z'de yer rüzgarı yıldız gözüküyor ama o muhtemelen yine poyraza döner ki dönmese bile 15 derece açıyı geçmedikçe sorun yok.

gfs_2019123118_030_41.5-28.25.png

• Evet 12Z'ye göre yorumladım sen 18Z'ye bakmışsın. 850 mb sıcaklığına elbet bakacağız rüzgar karadan esmiyor sonuçta. Evet 4 derecede kar olmaz diye bir kaide yok ama bunun için havanın bayağı bir kuru olması lazım o da İstanbul gibi denizle iç içe bir şehirde kolay kolay görülmez. 700 MB ve DEGK'ler içinse üstte yorumumu yapmıştım. Aynısı geçerli. 18Z'de yer rüzgarı yıldız gözüküyor ama o muhtemelen yine poyraza döner ki dönmese bile 15 derece açıyı geçmedikçe sorun yok.

gfs_2019123118_030_41.5-28.25.png

Şuan sizde görülen sondaja göre de 825 bandında tepe enverizyonu bu da GEK mekanizması için uygun bir enverizyon değildir. Gek bantlarının flurries olmadan oluşabilmesi içim 700 mb nin üzerinde capping inversion olması lazım. Ayrıca 700mb açısal yön farkı ve 850 mb yön farkı şartları gerçekten sağlıyor mu bu diyagramda? Göl seviyesi 850mb açı fakrı 30 derecede- Göl seviyesi 700mb açı farkı 60 dereceden az olma şartı aranmıyor mudur. Veya Yer seviyesindeki 15 derece açı kuralı nasıl bu kuralı bozuyor, bu kural neyi kapsamaktadır? Teşekürler hocam

• Şuan sizde görülen sondaja göre de 825 bandında tepe enverizyonu bu da GEK mekanizması için uygun bir enverizyon değildir. Gek bantlarının flurries olmadan oluşabilmesi içim 700 mb nin üzerinde capping inversion olması lazım. Ayrıca 700mb açısal yön farkı ve 850 mb yön farkı şartları gerçekten sağlıyor mu bu diyagramda? Göl seviyesi 850mb açı fakrı 30 derecede- Göl seviyesi 700mb açı farkı 60 dereceden az olma şartı aranmıyor mudur. Veya Yer seviyesindeki 15 derece açı kuralı nasıl bu kuralı bozuyor, bu kural neyi kapsamaktadır? Teşekürler hocam

Bu skewtyi Avrupa Yakasının batısında rüzgar durumu için rastgele seçtim. Ben Avrupa Yakasındakiler sığ bantlar olacak ki Silivriden doğuya gittikçe yağış miktarı kuvvetlenecek diyorum. 700 mb altındaki enverziyonu da görüyorum ama diyorum ki doğuya gittikçe bu enverziyon daha yukarı seviyeye çıkıyor bu yüzden Anadolu Yakası, Kocaeli ve Sakarya da CAP kırıldığı için gece gökgürültülü kar görülecek. Avrupa Yakasıda hafif orta kuvvette.

850-yer farkı 30 derece denir genel geçer olarak ama 15 dereceden sonra kütlelerin ömrü çok kısa oluyor. Zaten yer seviyesi rüzgarı bir yöne döndüğünde 850'de aynı yöne döner kışın nadiren tersleşir ikisi. 28'inde 850 karayelken yerde ayak uydurup karayele döndü ona takılmamak lazım. 700 mb'da ise 60 derece evet. Atıyorum yer poyraz, 700 karayel ise o bantlar dağılmaya başlar.

Gökgürültülü kar için 18Z'den şu skewtyi incele.

gfs_2019123118_030_41.5-30.25.png

• Bu skewtyi Avrupa Yakasının batısında rüzgar durumu için rastgele seçtim. Ben Avrupa Yakasındakiler sığ bantlar olacak ki Silivriden doğuya gittikçe yağış miktarı kuvvetlenecek diyorum. 700 mb altındaki enverziyonu da görüyorum ama diyorum ki doğuya gittikçe bu enverziyon daha yukarı seviyeye çıkıyor bu yüzden Anadolu Yakası, Kocaeli ve Sakarya da CAP kırıldığı için gece gökgürültülü kar görülecek. Avrupa Yakasıda hafif orta kuvvette.

850-yer farkı 30 derece denir genel geçer olarak ama 15 dereceden sonra kütlelerin ömrü çok kısa oluyor. Zaten yer seviyesi rüzgarı bir yöne döndüğünde 850'de aynı yöne döner kışın nadiren tersleşir ikisi. 28'inde 850 karayelken yerde ayak uydurup karayele döndü ona takılmamak lazım. 700 mb'da ise 60 derece evet. Atıyorum yer poyraz, 700 karayel ise o bantlar dağılmaya başlar.

Gökgürültülü kar için 18Z'den şu skewtyi incele.

gfs_2019123118_030_41.5-30.25.png

Umarım enverizyon Bantların pekişmesi için biraz daha yukarılarda bizim lehimzie olur diyelim hocam. :) Gökgürültüsü beklentiniz içinde Total Totals indexte (46) bunu destekliyor hocam. :) Yen'i yılın ilk saatlerinde iyi bir bilgi alışverişi yaptık hocam, söz Deniz sıcaklıklarında artık.. :) mutlu yıllar

• Herkese merhaba, son mesajlara özellikle dikkat çekmek istiyorum lütfen Türkçemizi kullanalım, araya yabancı kelimeler koymak hem okuyanlar için güzel olmuyor hemde dilimizi deforme ediyoruz. Bu hususta forum olarak titiz davranıyoruz, yabancı kelime kullanmamakta hassas olalım.

İyi forumlar

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN