Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • arkadaşlar sakarya bu 2 sistemde ne olur?

2. sistemde akar gider 25-35cm civarı deklerin vuracağı yerlere göre azalış yada artış olabilir. İlk sistemde kesinlik yok halen kar olacakmı olmayacakmı yarına kaldı artık.

• 2. sistemde akar gider 25-35cm civarı deklerin vuracağı yerlere göre azalış yada artış olabilir. İlk sistemde kesinlik yok halen kar olacakmı olmayacakmı yarına kaldı artık.

teşekkürler

• Allah'a çok şükür bu şekilde gelirse düzce için efsane olma yolu gözüküyor. Dekler vurduğu yeri gömer .500 hpa müthiş 850 süper.sitenin çökmesi normal :D bozulmadan gel. Bu değişirse biterim.rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123/scatisma2::341/scatisma2::341

• Ecm gibi gelirse 7-8 sistemi kafadan Kocaeli olarak 20-30cm deviririz daha fazlasıda olabilir yer yer deklerin vurdukları yerlere bağlı. Çok iyi /scatisma2::341 İnşallah değişmez şuanlık Perşembe gününki sistemdeki kar yağışını gfs gibi ecm vermiyor bakıcaz en azından 2. sistemde kesin gelsin 1 olmasada olur okadar bekledik 1-2 gün beklesek ne olur ^^

Eps biraz doğulu geldi. Eğer yarın sabah da ana çıktı bu şekilde gelirse eps ana çıktıya uyar. Ecmwf ye göre de kar yağışı 90h başlıyor.

• ECM'de soğuk çok güzelken yağış yok denecek kadar az. 500 sıcaklığının merkezi çok iyi ama çok çabuk doğuluyor. Eğer böyle gelirse konumum adına 6 Ocak 2015'ten farkı olmaz kupkuru soğuk olur. İnşAllah ECM'nin soğuğu ve GFS'nin yağışı karışımı bir sistem olur. Yağış konusunda çok ayrıştılar

• Eps biraz doğulu geldi. Eğer yarın sabah da ana çıktı bu şekilde gelirse eps ana çıktıya uyar. Ecmwf ye göre de kar yağışı 90h başlıyor.

Evet 500hpa biraz doğulu ama olsun ana çıktıya yakın senaryolar olduğuda gözüküyor diyagramda. Ana çıktı gibide olabilir bi tık yukarısı ortalama ile ana çıktı arası birşeyde olabilir yarın akşama belli olcak artık. Yarın sabahda yine batılı veririse akşama değişeceğini sanmam.

graphe_ens3_rwd6.png

• Benim anlamadığım bu gfs nasıl bir model 12 güncelleme ard arda sistem verip son düzlüğe çıkarken diğer modelleri yanına çekmişken kendi nasıl bozuyor aklım almıyor... Bugün cidden çok moralimi bozdu. Ecmwf Ukmo Gem görünce tabi hafif gülümseme geldi yüzüme. :D

Einmal editiert, zuletzt von Endless ()

• Bu akşam modelllere bakmayacağım dedim arkadaşım mesaj atınca baktım ve mutlu oldum, sebepleri;

1-) GFS ilk salınımı bozmayıp üstüne ikinci salınımı indirdi ama daha da düzeltir ikinci salınımı.

2-) ECMWF de GEM'e uyup ikinci salınımla birlikte -16lar marmaya girdi.

3-) Bu sefer GFS diğerlerine benzedi belki gece güncellemesinde daha fazla benzeyebilir.

4-) Birinci sistem artık cepte. Karayelle birlikte kar alırız ama kıyılarda örtü kalınlığı az olacaktır.

not: ben siklon sevmem dek severim. ikinci salınıma aşık olmamak elde değil.

ECMWF (90h itibariyle yağış kara döner.)

ECM0-144.GIF?02-0

UKMO (ilk salınımı zayıf olsa da ikinci salınım da kuzeniyle mutabık)

Modele UKMO - Carte prévisions

GEM (Kolpaçino dedik falan ECMWF'yi bile kendine benzetti kerata)

gem-1-144.png?12

GFS(Diğerlerine benzeme yoluna girmiş ikinci salınımı tam olarak vermesede ucundan köşesinden vermiş gece güncellemesinde düzelir inşallah.)

gfs-1-144.png?12

Einmal editiert, zuletzt von DrMozzy ()