Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kırklareli 2 dereye kadar düşmüş durumda karayele doğru dönen rüzgar var atmosferin supriz ihtimali hep var bakalım görsel bir kar geçişi oldu 1 saat kadar önce .Kuraklık büyük dert bakalım inşallah beklenenden iyi yagış gelir.

• istatistiklere göre bu yıl gibi sonbaharları kurak ve ılık geçen senelerde 28 ocaktan sonra etkili bir sistem gelme olasılığı %10 muş arkadaşlar 2004 ile 2009 arası bu oran %0 a düşüyormuş üzülerek bu bilgiyi paylaşmak istedim bu veri 1880 ile 2019 yılı aralığı baz alınarak oluşturulmuş inşallah ümit ederim ki şubat ayı veriler alt üst ederek bize istediğimiz veriri tek temennim bu şu anda

• suan icin etkili bi sitem gormedim ben soguklar inse bile ciliz yagislar var etkili bi yagis yok oda subat basi yaparsa yapar bidaha cok zor kiyilar icin kar yagisi gunlerde uzuyacak git gide bidaha bahar havasinda yagmurlar baslar dogu illeri bile dogru duzgun bi yagis yok yuksek basinc ve kuvvetli don tek akdeniz bolgesi ve yuksekleri iyi bi kar aldi tek teselli gecen haftalarda 3 gun suren kar almasakta guzel etkili yagislar bi daha bukar uzun sureli devamli kuvvetli yagislar olcagibi tahin etmiyorum

• Şu an 2 çöp kışın ardından en en en kötü 3. kışı daha geçiriyoruz. Geçen sene 8 Ocak'ta cılızda olsa örtü görmüştüm. Bu yıl sadece hava da kar gördüm o da 20 dk civarıydı...

Einmal editiert, zuletzt von Endless ()

• Gidişat çok bozuk,anadan doğma iyimser adamı bile karalara bağlar bu döngü.

GFS diyagramı ortada.

05027.gif

GFS diyagramının sağı solu belli olmuyor bakılmaz bile derseniz hiç üşenmeyip ayın 27si için ECMWF'nin 50 senaryosuna ve control çıktısına göz attım inanın eksilerde bir tane senaryo var.

Oda bu.

2104e2c3d515f00.png

Şubat başına güzel senaryolar var fakat benim noktamın kar görebileceği süreç 90 günlük olup ve bu sürecin 3/2'sinde havada bile kar görememek inanın adamda ne sinerji bırakıyor nede enerji.

Tek sorunumuz buda değil, Ekim-Kasım-Aralık boyunca çoğu noktada kuraklık tavan yaptı.

b64fb385d6dcbc4c20353e4.png

Ay sonuna kadar olan süreçte de aham şaham elle tutulur derece bir yağış öngörüsü yok.

9b0f91949567faf2380b9662f.pngFarkındayım tüm bunları bir modele bakarak konuşmak doğru değil fakat vaziyet ortada.

• Bu arada köylerde tarla sulamak amaçlı derelere yaz vakti açılan setler derede su birikmesi için kış ortasında açılmaya başlandı.Normalde kışın dereye traktörle nasıl gireceksin? Giremezsin arkadaşım ya motorun kullanılmaz hale gelir ya batar kalırsın.

Köylünün ağzında ki tek söz dekar başı 500-600 kilo buğdaydan mı vazgeçelim, masraf üstüne masraf yapıp tarlalara sumu çekelim.

Felaket tellallığı yapma arkadaşım diyenlere malesef yerli halkın ağzından bizzat konuşuyorum, ki zaten bu durumun farkında olmak için tarla bağ bahçe sahibi olmanıza gerek yok.Balkonda ki saksın kış vakti kuruyorsa,Ocak ortasında sweat, hırkayla geziyorsan Ocak sonuna kadar kar bile göremediysen söylenecek tek bir kelime bile yok.

• GabelBerg10 başkan bunu diyecek son kişilerden biri benim ama inan bana benim ümidim kalmadı artık tükendi yani. Bu modellere bakıpta çıldırmamak elde değil insan kafayı sıyırır. Tabi sistem gelirse çok sevineceğim ama görünürde ışık yok ne diyeyim. Şu an için tek temennim dağa kar yağması. Fırsat varken yağsın bari boş zamanım var dağa çıkarım hiç olmazsa dağda görürüm. Bu saatten sonra şehir merkezine yağan kara extra sevinirim

• GabelBerg10 başkan bunu diyecek son kişilerden biri benim ama inan bana benim ümidim kalmadı artık tükendi yani. Bu modellere bakıpta çıldırmamak elde değil insan kafayı sıyırır. Tabi sistem gelirse çok sevineceğim ama görünürde ışık yok ne diyeyim. Şu an için tek temennim dağa kar yağması. Fırsat varken yağsın bari boş zamanım var dağa çıkarım hiç olmazsa dağda görürüm. Bu saatten sonra şehir merkezine yağan kara extra sevinirim

Beni bilen bilir inancımın olduğu en ufak bir ihtimalin bile üzerinde dururum.Bu dönem öyle bir dönem ki 2-3 senedir yüzüyoruz yüzüyoruz kıyıya yaklaşırken hop bir dalga bizi denizin ortalarına çekiyor.İşin kar boyutunu çoktan geçtim açıkçası, batının asıl kışı Ocak 20'den sonra olur lafına da hiç mi hiç katılmıyorum.Balıkesir'in en düşük sıcaklık rekoru Ocak ayına ait,Susurluk'ta hatırladığım kadarıyla yine en sağlam kar miktarları da çoğunlukla Ocak ayında görüldü.Şubat'ta düzgün kar soğuk olmadı demiyorum oldu ama gözümde ve zihnimde Ocak her zaman Şubat'tan çetindir.

Einmal editiert, zuletzt von GabelBerg10 ()

• Dostlar , Çanakkale kırsalında yıllardır bildiğim ve gürül gürül akan çeşmeler dahi ya kurumuş durumda yada serçe parmakta az su geliyor. Bırakın tarlayı, hayvanları sulamak bile sıkıntı olacak gibi. Kardan geçtik dişe dokunur yağışa razıyız. Gerçi, sağlam yağış olmazsa, kar birikimi gibi beslemiyor su kaynaklarını.

• Bu arada köylerde tarla sulamak amaçlı derelere yaz vakti açılan setler derede su birikmesi için kış ortasında açılmaya başlandı.Normalde kışın dereye traktörle nasıl gireceksin? Giremezsin arkadaşım ya motorun kullanılmaz hale gelir ya batar kalırsın.

Köylünün ağzında ki tek söz dekar başı 500-600 kilo buğdaydan mı vazgeçelim, masraf üstüne masraf yapıp tarlalara sumu çekelim.

Felaket tellallığı yapma arkadaşım diyenlere malesef yerli halkın ağzından bizzat konuşuyorum, ki zaten bu durumun farkında olmak için tarla bağ bahçe sahibi olmanıza gerek yok.Balkonda ki saksın kış vakti kuruyorsa,Ocak ortasında sweat, hırkayla geziyorsan Ocak sonuna kadar kar bile göremediysen söylenecek tek bir kelime bile yok.

Istrancalarda geçen hafta velika deresine gittim. Normalde çok gür akan bir dere Istranca dağlarından gelen bir çok su karışıyor.Sağlam kar örtüsü vardı ve 3.kez sağlam kar almasına rağmen debisi mayıs sonu haziran ayı gibiydi çok şaşırdım kışın kar bile çok doyuramamış toprağı demekki o eylul ekim kasım hatta aralık başı hariç aralık ayı da toprağı doyurmadığından Alabalık tutanlar bile vardı derede suyun debisi çok azdı.

• istatistiklere göre bu sene ye benzer yıllarda 28 ocaktan sonra kar yağma (etkili sistem) olasılığı 1990 ile 2019 yılları arasında %10, 2000 ile 2019 arasında işe %0 işte böyle sayısal bi manzara var önümüzde üzülerek söylüyorum inşallah şaşırırız

• tadını çıkar :) perşembe ve perşembeyi cumaya bağlayan gece sabaha kadar hatta öğlene kadar kar görünüyor ;)

İnşallah bekliyoruz. Şahsen Ereğli'de 3 yıldır kar göremedim. Yaylalar, yüksek köyler yine kar alıyor ama kıyılarda bir sistem alabilirsek ne mutlu bize :)

Bu arada Ereğli-Zonguldak yolunda bu sabah kar olur diyordum ama 3 derecenin altına düşmedi, yer yer sis ve yağış vardı.

hava-gunes11 hava-parcalibuluts23 hava-buluts323 hava-yagmusrs233333 hava-yagmusrs23333323333 hava-yagmusrs323 hava-simsek3232 hava-kars323 uzays3271653126

Einmal editiert, zuletzt von bugrag ()

• Gfs akşam güncellemesini takip ediyor musunuz ? en az 100-200 km daha batıladı bölgemiz adına yağışlarda artış var. :D

Öğlen

gfseu-2-144.png?6

Akşam

gfseu-2-138.png?12

Einmal editiert, zuletzt von Endless ()