Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Rüzgarın yönü karayel olsaydı sağlam bir kar yağışı alabilirdik.

Poyraz iyi olmuyor bizim için..

Cm hesabı yapmak böyle ab li bir sistem için doğru sonuçlar vermez ama tüm trakya için örtü beklentim var..

Özellikle Keşan-malkara hattında cetvel çıkarılabilir..

• Rüzgarın yönü karayel olsaydı sağlam bir kar yağışı alabilirdik.

Poyraz iyi olmuyor bizim için..

Cm hesabı yapmak böyle ab li bir sistem için doğru sonuçlar vermez ama tüm trakya için örtü beklentim var..

Özellikle Keşan-malkara hattında cetvel çıkarılabilir..

Bende Keşanda yaşıyorum güney trakyada yer aldığımız için iç kesimlere göre daha şanslıyız ben şunu merak ettim mgm malkaraya yoğun kar yağışı verirken bize normal kar yağışı vermiş aramızda 20 dk lık mesafe var sadece ben bunu merakımdan yazdım bazı arkadaşlar içlerinden kar alıyor büyüğü küçüğü kaldı diyebilirler kızmayın:) bana ben sadece nedenini merak ediyorum:)

• Herkese iyi akşamlar, bu yılın ilk Uludağ gezisini bugün gerçekleştirdim. Bugüne ait bazı enstantaneleri ve bilgileri siz çok değerli forum üyeleriyle paylaşmaktan zevk duyarım. Foruma uzun zamandır üyeyim, özellikle yılın 6 ayı kadarında düzenli olarak ziyaret etmekteyim.

Öncelikle ilk kar örtüsü 750-800 metre civarında gözüktü.

abd8f.jpg
    Daha da yükselince rüzgar etkisiyle 1400-1500 metre civarında yer yer kar kalınlığı 1 metre civarında idi.
    bef70e4a27b53eaa.jpg750ca27.jpg

Ayrıca hiç Uludağ'daki meteoroloji ölçüm istasyonunu görmeyenler için onun da fotoğrafını atayım.

79949d28de10732b58f25.jpg
    Sarıalan ayrımını geçtikten sonra oteller bölgesi ayrımında kervansaray otele doğru ayrılan yoldan devam edip tarım ve hayvancılık bölge müdürlüğüne gelmeden hemen sağda kalıyor. Aşağıdaki fotoğraftan tanıyanlar olacaktır.
    6a5799f5c8627e8890b.jpg

En son sarıalandaki kar kalınlığı hakkında da bir fikir sahibi olalım diye dokunulmamış bir çatıyı çektim ona da aşağıdaki görselden bakabilirsiniz.

f0808d.jpg
    BONUS olarak da bugün şehir merkezinde çektiğim mammatus bulutları olduğunu düşündüğüm fotoğrafı da bırakıyorum.
    45808de86fcd4769dd71e840.jpg

• Enes Güleç(17) hocam Canakkale merkez icin yorumunuz nedir

Pazartesi yağmur ve kky,Pazartesi akşam ve geceye doğru kara çevirir ve salı sabaha kadar yağar gibi gözüküyor.Fazla örtü beklentim yok merkez adına ancak 5-10cm olma ihtimali var

Merkez çevresinde 300 rakım ve üstünde 40cm yi aşacak yerler var,Radar tepesinde güzel birikim olur ama rüzgar çok kuvvetli bundan dolayı bir yere yığdırma olasılığı daha yüksek.Özellikle Bayramiç ve Yenice civarları 60cm yi zorlayabilir bu yerlerin yüksek kesimleride yani 500 rakım ve üstü metrelere oynayabilir

• Trakya için son durum nedir?

Güney ve Doğusu şanslı.Malkara,Keşan gibi yerlerde 10-15cmlik birikim yapabilir.Tekirdağ,Çerkezköy ve Çorlu hattında da 5-10cm görülebilir.Trakya'nın iç kesimleri sıkıntı yaşayabilir önceki sistemlerdeki gibi

• BONUS olarak da bugün şehir merkezinde çektiğim mammatus bulutları olduğunu düşündüğüm fotoğrafı da bırakıyorum.
    45808de86fcd4769dd71e840.jpg

Gördüğünüz bulutlar orta seviye bulutları olup Altocumulus olarak adlandırılmaktadır.Yani kümülüs bulutlarının orta seviyede gördüğümüz formudur

Mammatus bulutları genellikle çok kuvvetli konvektif yağış getiren kütleler öncesinde orta ve yüksek seviyede görülebilir

• Güney ve Doğusu şanslı.Malkara,Keşan gibi yerlerde 10-15cmlik birikim yapabilir.Tekirdağ,Çerkezköy ve Çorlu hattında da 5-10cm görülebilir.Trakya'nın iç kesimleri sıkıntı yaşayabilir önceki sistemlerdeki gibi

Sağolun hocam peki Çanakkale ne olur bi arkadaşım soruyorda :)

• Pazartesi yağmur ve kky,Pazartesi akşam ve geceye doğru kara çevirir ve salı sabaha kadar yağar gibi gözüküyor.Fazla örtü beklentim yok merkez adına ancak 5-10cm olma ihtimali var

Merkez çevresinde 300 rakım ve üstünde 40cm yi aşacak yerler var,Radar tepesinde güzel birikim olur ama rüzgar çok kuvvetli bundan dolayı bir yere yığdırma olasılığı daha yüksek.Özellikle Bayramiç ve Yenice civarları 60cm yi zorlayabilir bu yerlerin yüksek kesimleride yani 500 rakım ve üstü metrelere oynayabilir

Sağolun hocam peki Çanakkale ne olur bi arkadaşım soruyorda :)