Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ya bişey dikkatimi çekti. An itibariyle Kaz dağı 3.7 dereceyken Uludağ -0.2 derece. Aralarında 100 metre gibi az bi fark olmasına rağmen neden sıcaklık bu kadar fark ediyo ve kaz dağı hiç soğumuyor. Acaba denize yakın olduğundan denizin nemimi havayı yumuşatıyo. Yoksa 850 hpa bakacak olsak Kaz dağı balkanlara yakınlığından dolayı daha avantajlı :/

• bu corlu niye hep sinirda.anlamis degilim.senelerdir adam gibi bi kar yagisi yok olanda en fazla 3 gun.su trakya boslugu canimi sikiyo.

• Yarın sabah Kartepe'ye gezi var . Sistemin ustunden 1 hafta gecti . Kıl payıyla yakalayacağız yerdeki örtüyü herhalde.

Bugün Kartepe'de zirvenin yaklaşık 150 metre altından itibaren kar örtüsü başlıyordu, tam zirvede yaklaşık 15 -20 cm kar vardı . Kar örtüsü beklediğimden fazlaydi.

• Aslında durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteren iki fotoğraf.

12.12.2019 tarihinde Gelibolu dolaylarında çekilmiş. Gel-Gor adlı sayfanın yöneticisi Bülent Gül Bey'in de izniyle ekliyorum.

Çiçek açmış erik ağacı ve verdiği erikler. İlk defa böyle bir şey görüyoruz.

1c13adf4fc.jpg44e4b59912f8c38cb86f50.jpg

Hocam doğrudur. Çanakkale, Havran, Kuzey Ege bölgelerinde ağaçlar yaprak dökemedi. Erikler çiçek açtı. Bazıları meyve bile verdi.

Geçen gün Semih Hoca'nın bir konusunda da yazmıştım. Marmara'da Yağışlar geçen yıla göre %60 civarında azalmış durumda. Biliyorsunuz bitkilerin soğuklama süreleri var. Yani belli bir saat soğuk almaları gerekiyor. Bölgemizde geçen sene aynı zamana göre soğuklama süremiz 4 kat daha az. Bu hafta biraz fazla seyahat ettim. Kuzey ege ve güney Marmara'da sinek,tarım zararlıları, sivrisinek gibi haşerat hala aktif. Üreme süreleri uzamış durumda. Mevcut durum devam ederse ilerde sorun yaratabilirler diye düşündüm.

Konuştuğum hemen hemen her çiftçi , buğday vs ekimi yapıldığını ama yağmur olmadığı için durumun sıkıntılı olduğunu söyledi durdu. Mevsim böyle giderse ne yaparız diye düşünüyorlar.

• Hocam doğrudur. Çanakkale, Havran, Kuzey Ege bölgelerinde ağaçlar yaprak dökemedi. Erikler çiçek açtı. Bazıları meyve bile verdi.

Geçen gün Semih Hoca'nın bir konusunda da yazmıştım. Marmara'da Yağışlar geçen yıla göre %60 civarında azalmış durumda. Biliyorsunuz bitkilerin soğuklama süreleri var. Yani belli bir saat soğuk almaları gerekiyor. Bölgemizde geçen sene aynı zamana göre soğuklama süremiz 4 kat daha az. Bu hafta biraz fazla seyahat ettim. Kuzey ege ve güney Marmara'da sinek,tarım zararlıları, sivrisinek gibi haşerat hala aktif. Üreme süreleri uzamış durumda. Mevcut durum devam ederse ilerde sorun yaratabilirler diye düşündüm.

Konuştuğum hemen hemen her çiftçi , buğday vs ekimi yapıldığını ama yağmur olmadığı için durumun sıkıntılı olduğunu söyledi durdu. Mevsim böyle giderse ne yaparız diye düşünüyorlar.

Ne yazık ki evet.

Tabi ben bu işi arkadaşlarım kaynaklı takip ediyorum, çok bilgim yok ama, özellikle tarım zararlıları konusu ürkütücü.

Şimdi buğday ekimi yapıldı ama, doğal süreç - öngörülen süreç kayması yaşanıyor. Bu da belirsizlik yaratıyor.

İnşallah rekolteler de üzücü şeyler yaşamayız. Bu işlere biran önce Devlet'in el atması lazım.

Ama el atma derken, "atmosfere salınan sera gazlarını azaltalım" diye komisyonlar kurup, kulağımızın üzerine

yatmak değil, ekim takvimleri, dayanıklı tohum, yapay sulama ve aklıma gelmeyen ya da bilmediğim diğer konularda

acil önlemler gelmeli.

Sen yine atmosfere salınan sera gazlarını engelle ama o işin zamanlaması 15 yıl önceydi belki de.

Ama dediğiniz gibi, her geçen gün bölgemizde risk büyürken, Anadolu ovasının da çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Belki

orasının dinamikleri daha farklıdır ama risk büyük bence.

• Burda çiçek açma olayını geçtim ekim ayında sürdüğüm bahçede ot dahi çıkmamış. Doğrudur buğdayları hem geç hemde toprak kuruyken ektik ona rağmen sonra ki periyotta az az da olsa yağış olduğu için buğdaylarda da bir sorun yok şuanlık.Pazar günü köye gidip tarlaları dolaşacağım da bir sorun olduğunu sanmıyorum, geçmişte bu tarz kuru ekim çok yapıldı.

• Ya bişey dikkatimi çekti. An itibariyle Kaz dağı 3.7 dereceyken Uludağ -0.2 derece. Aralarında 100 metre gibi az bi fark olmasına rağmen neden sıcaklık bu kadar fark ediyo ve kaz dağı hiç soğumuyor. Acaba denize yakın olduğundan denizin nemimi havayı yumuşatıyo. Yoksa 850 hpa bakacak olsak Kaz dağı balkanlara yakınlığından dolayı daha avantajlı :/

Kaz dağı istasyonunun gerçek rakımı 1244 metre. Geçen sene istasyonun yerini değiştirdiler ama mgm görevlilerinin ihmalkarlığı yüzünden hala rakım değerini güncellemediler.