Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kasıma göre idare ederde, bence Aralık ayı yani artık bol yağışların olması lazım, ama yinede beklenenin altındaki, öyle aman, aman etkili yağışlar olmadı, çoğu gün boş geçmesini sürdürdü.

Haklısınız ben durgunluk sözüne tepki olarak yorumladım. Aralık ayı çoğu noktanın en çok yağış aldığı dilimdir.Aralık'ta da normaller veya altında kalabilme ihtimalimiz var.Bu yüzden ne alırsak alalım cepte kâr olarak bakmalıyız.

Kasım ayı raporu içler acısı

8c1d2f310fd1da.png

• Yazın sakin, durgun geççeğini nereden biliyorsunuz?

İklimsel ortalamalara göre böyle bir çıkarım yaptım. Kışı serin ve yağışlı, yazı sıcak ve kurak bir iklimde yaşıyoruz. Yazın yağacak yağmur da bereket değil afet getiriyor genellikle. Ondan da pek umutlu değilim açıkçası. Aralıkta 100 kg yağış düşmesi gerekiyor normalde. Üçte biri ancak düşmüştür. Sonbahar zaten 40 yılın en kurusuydu. Durum vahim.

Einmal editiert, zuletzt von havakeş ()

• 6 Ocak büyük ihtimalle belli oldu. Marmara'nın doğusu şehir merkezlerine şakır şakır yağmur verdi Gfs. Yüksekleri ihya edecek bir sistem gibi duruyor şu anlık.

• Kim ne derse desin, MGM uzun yıllardır takip ederim dediğinin dışında bir durumla karşılaşmadım. Güven vermiyor diyenler var ama bizim topraklarımızı bu işin lisansını yapmış profesyonel bir kadro inceliyor ve normal olarak da tahminleri tutuyor çünkü biz burada amatör yorumlarla yetiniyoruz. 6-7 Ocak için de MGM ne gösteriyorsa o gelir diye düşünüyorum fazla beklenti kasmayın derim. Azlağ tarihlerine kadar soğuk sektörde olursak iyidir.

• 120. Saate de girdiğimize göre kırpılma dönemi başlasın . Gfs bu akşam güncellemesi ile kırpılma dönemine startı verdi . Alıştık artık çok ilginç gelmiyor . Ecmwf ile orta yolu bulana kadar giderler. Yine sınır sistemi ile baş başayız hayırlısı olsun artık ne diyelim.

• Beklentim yüksek değildi zaten. Doğu marmara için bize kırımdan sibirya kökenli sistem inmediği sürece kar mar hikaye

aynen öyle hocam kıyıda oturuyorum sibiryadan ne zaman soğuk gelse yağmur kky graupel falan hikaye direkt saf karla start veriyor. O yoğun yağış başlamadan önce havada uçuşan kar tanelerini görmek bile yetiyor sibirya sistemlerinde...

• şimdi ben anlamadım 6 7 ocakta yağış olacakmı olmayacakmi

Trakya için konuşursak siklonun nerede konumlanacağı ,rüzgarın yönü,yer seviyesi sıcaklığı gibi etmenlere bağlı olarak değişecek..

Bu yüzden modeller arasında mutabakat yok..

Yarın hatta Cumartesi akşamına kadar netleşmeyecek gibi..

Gem e bakarsak trakya bayram ediyor

Gfs ye bakarsak havasını alıyor..

Nerden baksan tutarsız..

• Hocam bende sizin gibi edirne yi çok merak ediyorum bildiğiniz gibi geçen sene hüsrandı bizim için bu sene dört gözle bekliyordum fakat şimdiye kadar vasat gittik inşallah bu döngü kırılır bu sene

• Hocam bende sizin gibi edirne yi çok merak ediyorum bildiğiniz gibi geçen sene hüsrandı bizim için bu sene dört gözle bekliyordum fakat şimdiye kadar vasat gittik inşallah bu döngü kırılır bu sene

Soğuk ile yağış çakışmıyor ..

Ne çekiyorsak bundan çekiyoruz..

Ocak'ın 15 i 16 sı gibi biraz yüzümüz gülebilir.

Açıkçası bu tarihlere kadar net bir beklentim yok..

6-7 sistemini boş geçmezsek ne ala..

• Soğuk ile yağış çakışmıyor ..

Ne çekiyorsak bundan çekiyoruz..

Ocak'ın 15 i 16 sı gibi biraz yüzümüz gülebilir.

Açıkçası bu tarihlere kadar net bir beklentim yok..

6-7 sistemini boş geçmezsek ne ala..

Bence 6 7 yi kaybettik bile hiç sanmıyorum bize vuracağını