Deprem Öncesi Doğada Değişim/İşaret

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Teşekkür ederim hocam bilgilendirme için.

• Denizde yasayan gozle gorulmeyecek canlilarin ( alg dedigimiz canlilar) bir araya geldiklerinde boyle bir renk olusuyor. Kisaca Alg patlamasi deniyor. Cok normal bir durum.

• Bu işin uzmanı olmamakla beraber, şimdiye dek okuduklarımdan öğrendiğim bir kaç şeyi paylaşayım.

Depremler dikkat ettiyseniz, kilometrelerle ölçülebilen derinliklerde oluyor. Bu derinliklerde ve çok büyük enerji

gerektiren bir doğa olayının, yeryüzünde meydana gelen, rüzgarlar, seller, yağmurlar, heyelanlar gibi olaylarla

ilişkilendirilmesi mümkün değildir.

Ama yeraltı sularının kontrolsüz kullanımı, bu boşlukların zamanla çökmesine sebep olarak "obruk" adını verdiğimiz

çöküntülerin oluşmasına sebep verir ama deprem oluşturmaz.

Son zamanlarda, kaya gazı, kayaç petrolü gibi ürünlerin yeryüzüne çıkarılmasının depremlere yol açtığı

ileri sürülse de, henüz kesin doğruluğu ispatlı değildir.

Depremlerin mekaniği, tamamen magma üzerinde hareket eden kara parçalarının kırılması ile oluşmaktadır.

Diğer taraftan, suların çekilmesi, deniz kıyılarında renk değişimleri havaların ani ısınması / soğuması ile oluşan organik / kimyasal

reaksiyonlar sonucu olmaktadır. Depremle bir alakası yoktur.

Hatta ringa gibi dip balıklarının yüzeye çıkması bile bu işlerin habercisi değildir :)

bazı lokasyonlarda yeraltı sularının ısınması, sülfür gazı çıkışı, ışık topları diye örnekleyebileceğimiz olaylar ise,

depremlerin sebebi değil, sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Fakat çok kesin açıklamaları olmasa bile, bazı hayvanların ki büyük olasılıkla kayaçların sürtünmesinin meydana getirdiği

bazı frekanslardaki sesleri algıyabildiği düşünülmekte.

Ama burda doğruluk payı olan olaylar var olduğu gibi, algılanamayan depremlerde olmaktadır.

Çok endişelenmeyin, rahat olun :)

• Su Cekilmesi Dolunay 13 14 ünde oldu takip ettiğim kadarıyla deprem riski hissediyorum silivri açıkları için 3.4 3.7 civarı tabi allah bilir de ön gözlem bu şekilde.

• bir rüya paylaşımı gece gördüğüm (yalova da 6.6) (yuvacikta 6.5) büyüklüğünde bir deprem oluyor ,gündüz olan bir deprem rüyamda insan gördüğümü hatırlamıyorum, sadece en belirgin hatırladığım beşiktaş stadı yani eski adıyla inönü stadyum u günlerce yanıyordu. (Tabi bunu depreme yormak olurmu bilemem başka manalarada gelebilir) sadece bir paylaşım.

• Ben böyle şeyleri artık normal görmeye başladım. Çok verimli topraklarda yaşıyoruz Büyük Menderes havzası olarak ve altımız sürekli kaynıyor bunun faydası büyük ve kullanılması gayet normal ama jesler çok umarsız. İnciri, zeytini mahvediyor ve çok da kötü bir koku yayıyor ilçe merkezlerine. Bunun da jeslerle bağlantısının olabileceğini düşünüyorum ama bakalım hayırlısı.