2019/20 Kışı Genel Görünümüm (Kasım Sonu Aralık Başı İzle Ve Gör Sistemi)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bence abartı olmayabilir.29-30 Kasım 2016'da -10 girmişti İstanbul'a.

Atma Ziya -6 girmişti

Atmosfer patlayacaksa bir an önce patlasın her yer küçük sineklerle doldu yanlışlıkla ağzımıza burnumuza girecek sonra al başına belayı :)

• İşte bu çıktı beni sevindirdi...

Ay sonu İngilterede bir yüksek oluşacağı burada net anlaşılıyor.

Biraz objektif baktığımızda sistem için veriler iyi durumda...:thumbup:

İngiltere/Basınç diyagramı;

b3d0c3d894945f2f976.gif

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Son verilere baktığımız zaman bize nasıl bir ön görünüm gösteriyor sizinle ilk olarak onu paylaşayım;

Şimdi öncelikle,

Bu akşam ki çıkan GFS açık ara en uç görüntü çıktı peki neden??

Şimdi benim bu belirtiğim tarihte beklediğim sistemde oluşacak yüksek kendi tahminimce İngiltere çevresinde oluşacak... Tamamen kendi düşüncem. Takip edip neler olacağını göreceğiz. Peki İngiltere'nin basınç diyagramına baktığımızda bize nasıl bir çıktı sunuyor..

e4ad72fe2be6c850e1716.png

Görüldüğü üzere burada gördüğünüz ana çıktı yani bu akşam ki GFS çıktısı en uç görüntü bunu bize en net zaten ortalama gösteriyor ortalama basınç değerleri 1020 milibar civarlarında ve 1020 nin üzerinde de gayet açık ve net fazla senaryo var. Ama ana çıktı bunun 990 milibar olarak göstermiş...1/kahkahas23s1:hfyeni (18): Yani öyle hemen moralinizi bozmayın sistem bozuldu diye değişecekti tekrar. Ama uzun vade tecrübelerime dayanarak diyorum bu sistem yüzde 70 ihtimalle ülkemize gelir diye düşünüyorum...

NAO endeksine baktığımızda ise artık pozitif değerlerden nötre doğru bir iniş var;

MRF Ensemble North Atlantic Oscillation outlooks

Bu durumda gayet iyi. Ama birazda nötr olsa daha iyi olur...

AO Endeksi;

İşte bu çıktıyı beğendim. Neden?:)

Artık öle eskisi gibi AO endeksi son zamanlarda gördüğümüz gibi negatif değil. Ve nötr, pozitife yol alıyor. Buda bize sistem için ihtimalleri artıran senaryolardan birisi...:thumbup:

GFS Ensemble Arctic Oscillation Outlooks

Sanırsam bu çıktıyı dün bu konuda paylaştım bu çıktıda ne demek istiyor bizlere?

Öncelikle bu veri Aralık ayı başına ait.

Bir SSW meydana geleceğini diyor

Ve bu ısınma sonucunda soğuk parçanın yani soğuk bölgenin Ülkemiz ve balkanlar üzerinde olacağını ön görüyor....

EIn0IgtWoAABOxQ.png

Ve kasım son haftası Zonal rüzgarlarda yavaşlama var bu durum Polar Vortex in yavaşladığına dair bir bilgi.

Bu nedenle güney enlemlere salınım ihtimali artıyor demek hiçte yanlış olmaz.

Soğuk dalgaların nereye ineceğini bilemeyiz ama bu durumda uygun basınç dizilimi yakaladığımız zaman ihtimal yüksek.

Buna Kasım sonu Aralık başı beklediğim sistemde uygun basınç dizilimi ihtimali fazla.

Yani sistemi Polar vortex de destekliyor diyebiliriz...

EI4VvNQX0AE0Fsc.png

Elimden geldiğince son günlerde çıkan verileri özetlemeye çalıştım. Sorunuz var ise sorabilirsiniz...:)

Herkese iyi akşamlar, selamlar olsun.

Sağlıcakla kalın...

Takipteyiz.:)

2 Mal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Einmal editiert, zuletzt von Mert2323 () aus folgendem Grund: hocam sistem tam olarak nereden giriş yapacak dersiniz

• Gréy,-10'a çok yakın bir değer girmiş o belli.Keşke inceleseydiniz.006pOW.png

Ya harita okumayı bilmiyorsunuz ya da göz doktoruna gitmeniz gerek bas bayağı -6 girmiş taş çatlasın -7 ki o da sadece kuzey kıyılarında olabilir Trakya'nın kuzeyine ise -8 girmiş merak etmeyin cevap vermeden önce bakmıştım veriye ama bakış açımız farklı demekki :rolleyes:

• KarSevenAdam34 Tartışmayı devam ettirmek istemiyorum dostum ama İstanbul'a -10 girdi demişsin fakat -6 veya -7 gibi bir değer var ortada.

Bizim sorunumuz yanlışımızı kabul etmemek, özür dilememek, teşekkür etmemek vs uzar gider. Bunda utanılacak bir şey yok sonuçta herkes hata yapabilir veya insan beyni yanıltabilir fakat bunlar aslında toplumsal olarak ciddi sıkıntılar.

• Hatirlatma

Son zamanlarda bu konunun takibini yapan bir moderator olarak bazi hususlara vurgu yapma geregi hissettim;

1. Uyelerin sahsi tahminleri sadece uyeleri baglar, bu konuda forum olarak bizim resmi tahminlerimiz olmadigini, resmi tahmincilerimizinde kimler oldugu asikardir.Dolayisiyla bu konuda her turlu tutarsizlik, tahmin basarisizligi,hatali veri paylasimi uyenin kendi sorumlulugundadir,bizi baglamaz

2. Son gunlerde konu veri degerlendirme konusuna donmus bulunmakta,bununla ilgili konu vardir ve hergun farkli bilgiler verilmektedir,konu iceriklerine dikkat edelim lutfen.

3. Konu icerisinde tipki forum genelinde oldugu gibi ikili tartismalardan ve soz dalasindan uzak duralim..

Iyi forumlar

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil hocam dediklerinizi anladım o yandan bir sıkıntı yok. Dediğiniz gibi sonuçta kendi tahminimdir, tutabilir, tutmayada bilir doğal olarak. Evet konu içinde veri paylaşıyorum kendi şahsi yorumumu yapıyorum. Bazı arkadaşlar paylaştığım veriler içerisinde eğer eski ise bunu bildirebilir, bundan yana benim açımdan sıkıntı yok, hatta uyardığı içinde ayrıca teşekkür ederim. Bu arada veri paylaşım konusu değil diyorsunuz doğru ona ait bir konu var, ama bende veriler üzerinden yorum yaptığım için verileride paylaşıyorum...:)

İyi günler, selamlarımla...

• Hızlı giden beygirin dışkısı seyrek düşermiş deyimine güvenerek kışın İnşaAllah acısını çıkarırız.

İnşaallah öyle olur ama böyle giderse durum vahim.Her sene konumum adına kasımda en az bir kere kar yağışı görürdük.Ama şuan hala sinekler ortada cirit atıyor.

• İnşaallah öyle olur ama böyle giderse durum vahim.Her sene konumum adına kasımda en az bir kere kar yağışı görüldükleri.Ama şuan hala sinekler ortada cirit atıyor.

Sinek dolu her taraf öldür öldür bıktık hocam.Allah bilir işini elbet bu süreç bir gün kırılacak.Ne kadar yakın zamanda kırılırsa o kadar iyi bize düşen dua ve sabır ederek beklemede kalmak.:)

• Sistemler zamanla dogu ve guneydogu anadoluyuda icine alabilir.

Üstat bu döngü ne zaman kırılacak.Şuan İspanya,portekiz,Fas gibi sıcak ve kurak iklime yatkın yerler bile sonbaharda eksthem yağış aldı.Ülkemizin yarı tropikal iklime doğru gittiği yönünde bir makale okumuştum karı geçtik yağmur bile yağmıyor.Tropikal iklimin bile yagışlı bir dönemi olur bizde şuan oda yok

• Sistemler zamanla dogu ve guneydogu anadoluyuda icine alabilir.

Mesut kardeşim bunu senden duymak da iyi oldu.:)

Bu arada bir sorum olacak size?

Sizinde ay sonu gibi bir sistem beklediğinizi biliyorum.Peki mesut kardeşim sence bu sistem için oluşacak YB nin yeri neresi olur?

Ben şahsen bunun İngiltere çevresi olacağını düşünüyorum. Ve son güncellemeler de gereksiz parazit ab ler var batı Avrupa da sanırsam kısa sürede inşallah modeller yok eder. Senin bu konu hakkında düşüncen nedir?

• İran da olan depremlerle bir ilgisi var mıdır acaba

Sanırım iklimlerin ve mevsimlerin çivisi çıktı.Bir kızılderili atasözü şöyle der; Birgün son ağaç kesildiğinde,son nehir kuruduğunda,son balık tutulduğunda,beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.Dogayı kirletmeyi ve atmosfere zehir salmaya artık son vermeliyiz.Şuan farkında değiliz ama önümüzdeki yıllarda iklim değişikliği dünyanın bir numaralı gündemi olacak