2019/20 Kışı Genel Görünümüm (Kasım Sonu Aralık Başı İzle Ve Gör Sistemi)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Neye göre söylüyorsun bunu? Mevsimlik tahminlere bakarak söylüyorsan boşuna bakma. Alayı patlayacak onların.

Burayı karalama tahtası sanmış bazıları boşver... :hfyeni (18): Ama veri ile gelirse bir şey demem!! Yani veri ile atanlara bir şey demiyorum...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• İşte size dediğim tarihte ki sistemi GFS vermiş... Bu çıktı tüm soğuk ve yağış seven dostlara gelsin...:gun_bandana:rk223_kgigf-12351:/8103*:/8103*:love:

gfseu-0-384.png?12gfseu-1-384.png?12

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Sevinmek için çok erken değil mi? 2017 ve 2018 dönemleri bana son 12 saate kadar inanmamaya karar kıldırdı.

Dediğin çok doğru ama, şimdi uzun zamandır adam akıllı sistem vermediği için birazda olsa sevinebiliriz artık...:)

• Bütün veriler Aralık ilk haftasını işaret ediyor.Bekleyip görelim.Vade yaklaştıkça modellere daha iyi yansıyacak . Gfs akşam güncellemesi güzel sinyal verdi.Sabırla takibe devam...

• Kasım son haftası Zonal rüzgarlarda yavaşlama var bu durum Polar Vortex in yavaşladığına dair bir bilgi.

Bu nedenle güney enlemlere salınım ihtimali artıyor demek hiçte yanlış olmaz.

Soğuk dalgaların nereye ineceğini bilemeyiz ama bu durumda uygun basınç dizilimi yakaladığımız zaman ihtimal yüksek.

Buna Kasım sonu Aralık başı beklediğim sistemde uygun basınç dizilimi ihtimali fazla.

Yani sistemi Polar vortex de destekliyor diyebiliriz...

EI4VvNQX0AE0Fsc.png

• Gfs abartılı geldi bana. 30 Kasım gibi İstanbul için zor ama eskişehir ve Ankara sezonu açabilir. Rakımı yüksek batı Anadolu ve yağış olursa Trakya açılış yapar yaparsa.

Benimde istanbul adına kar ile bir beklentim yok ama iç kesimler için ihtimal var...

• sürpriz olabilir belki :D

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.

• Uzun yıllardır bu coğrafya da bu kadar sıcak bir sonbahar daha olmadı muhtemelen. Atmosfer çok durağan rölanti de inanılır gibi değil gerçekten. Bu mevsimde bırakın montu kolu uzunla bile terliyoruz. Tek umut ay sonu gibi Azor'un dikine seyir alması, modellerde olumlu yansımalar olsada acele etmemek lazım...

• Gfs min hangi tahmini tuttu ki. Ay sonuna çok zaman var. Çok değişiklikler olabilir. Ben aralığn da Kasım gibi olacağını düşünüyorum. Bir miktar cıcaklıklar düşebilir o kadar. Bu kış küresel ısınmanın sonuçlarını en çok hissedeceğimiz bir kış olacak gibi.