2019/20 Kışı Genel Görünümüm (Kasım Sonu Aralık Başı İzle Ve Gör Sistemi)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • üstümüze coreklenen yüksek basınç herşeyi bozuyor:cursing::thumbdown:

Bir bölge her zaman aynı döngüde olmaz... İmkansız bir şey, bizde nasıl ab ler oluyorsa ingilterede de oluyor. Yani şöyle biz her zaman Yb olmuyacağız onlarda Yb olacak bizde Ab olacağız yani bizde de yağışlı döngü olacak illaki. Ama önemli olan bu paternti iyi izlemek ve tahmin edebilmek bu döngü Ay başı hatta kasım sonu gibi kırılacak. Öyle hemen moralleri bozmayın... Biraz sabır edecez sadece.

Takipteyiz, takipte kalacaz...:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bu gün Almanya'dan İstanbul'a gelen akrabam ile uzun uzun hava olayları hakknda konuştum kendisi dedi ki; Almanya 5-6 senedir düzgün kar yağmıyor artık öyle eskisi gibi soğuk olmuyor hatta öyleki yeri geldiği zaman yazı aratmıyor dedi kendisi... Yani size diyeceğim şu dostlar, sadece biz kar hasreti çekmiyoruz Almanlar bile artık kar hasreti çekmeye başlamışlar hatta çoğu ülke ara ara Fransaya da geçtiği oluyor kendisinin Almanya ile hava olayların da büyük fark olduğunu söylüyor. İnşallah ülkemiz artık eskisi gibi bir kış yaşar bu sene.

Ben bu sene gerçekten çok içten söylüyorum 1 tane efsane sayılacak bir sistem bekliyorum... Belki evet sistem araları çok uzun olabilir Yb yeriz ama arkası sağlam olacaktır diye düşünüyorum...

Ve bu sene özeliklede Şubat ayında Şuabat gibi geçmesini beklemekteyim...

İnşallah bizi tatmin eden bir kış yaşarız.hava-kars323

Tüm hava sevdalılarına selam olsun, herkese iyi akşamalar...:)

Selamlarımla...

• Bence Şubatı beklememize gerek kalmayacak.Polar vorteks güçlü bir darbe alacak.Şuan sadece Batı,Orta yada Doğu Avrupayı mı etkileyecek.Şanslar eşit umarım doğu avrupaya yani ülkemize doğru iner.

• Hep beraber takip edecez. Hayırlsı artık. Ben sizi bu konu üstünden kendi şahsi görüşlerimi yazacağım genelikle. Sistem olduğu zamanlar konu başlığının sonuna virgül koyup sistem analizi derim... Ülke geneli analiz yaparım önemli sistemlerde. Öbür türlüde işte gün içerisinde ki önemli verileri paylaşırım ara ara uzun vadedeki modelleri yorumlarım endeksler hakkında konuşuruz. Polar Vortex takip ederiz hep baraber, kısacası bu konu bu şekilde devam edecek arkadaşlar...:)

• Bence Avrupa'nın ve bizim eski kışların yaşanmamasının temel sebebi Polar Vorteksin bölünmesi sebebiyle Abd'ye ve Asyanın doğusunun tüm soğukları sömürmesi.Umarım dönemseldir Avrupa kıtası ve Ülkemiz eski kışları yaşar inşaAllah.

• Ben bu konuda size katılmıyorum.Kış dediğiniz sadece kar değil bence.Bulutlu havalar,Yağmurlu havalar,Rüzgar,Ayaz tabi bir de kar
    Yani kış dediğimiz hepsini içine alan ,soğuk ve gün ışığını az aldığımız bir mevsim bu hava olayları dengeli olmadıkça kıştan tad alamıyorum
    Kasımın 8.deyiz Sonbahar başlayalı yaklaşık 68 gün olmuş.Kaç gün yağışlıydı veya kaç gün serin/soğuk geçti ? Üzülüyorum elden birşey gelmiyor

• Sabah sabah kar kış dediniz aklıma geldi.24 Ocak 2017 sistemi modeller 1-2 kg yağmur verirken sıcak cepheden 12-13 cm. kar almak harika bir şeydi.

Karın ilk yoğunlaştığı zamanlar.

768e9c9bf95e22.jpg

Aradan 2 saat geçtikten sonra.

0fa1facb71cf9b113d429a9.jpg

Çok yoğun ve lapa lapa yağıyordu.

06359b3.jpg

25 Ocak sabahı o günde gün boyu aralıklarla kar yağdı.

924abea9f7bf.jpg

• Pastırma dediğin sabah dondurur öğlen pişirir öyle değil ki gündüz gece aynı

Yakında yağmur ve soğuk duaları yapılmaya başlanır.

kıyıda pastırma olmaz zati:) bizim yörede aynı dediğiniz gibi sabah 0 derece öğlen 20 derceye yakın

• NEDEN KURAK VE SICAK BİR DÖNGÜYE GİRDİK?

BU DÖNGÜ NE ZAMAN KIRILACAK?

Şimdi öncelikle herkse merhaba ben Berkay Nişancı, bu gün sizlerle uzun zamandır havaların neden bu kadar sıcak ve kurak olduğunu ve bu döngünün ne zaman kırılacağı ile ilgili bilgilere dayanacağım;

Bu sezonun başlangıcında yaklaşık 2.5 hafta önce kendi kış tahminimi bu konu üzerinden yayınladım... Ve kış tahminimde maalesef şunu belirtmiştim bu kış biz yağış konusunda normallerin altında olacağız dedim... Çünkü bize en güncel veriler bunları sunuyordu. Ve sonbaharın artık sonlarına yaklaşmakta bulunuyoruz tarihlerden 9 kasım. Yani artık sonbaharın ikinci yarısındayız, ve bu sonbaharın ilk yarısı bizim için pek iyi geçmedi hatta vasat geçti...

Peki ileriye baktığımızda bizi nasıl günler bekliyor??

İlk olarak Kasım ayı genel görünümümde belirtiğim gibi kasımın sonuna kadar adam akılı bir sistem beklemiyorum, hayla bu fikrim değişmedi... Belki beni takip edenler bilir kasım ayı genel görünümde kasım ayını iki faz olarak ayırdım; birinci faz ilk 15 gün, ikinci faz ise son 15 gün. İlk fazda tamamen yüksek basınç altında kaldık ve kalmaya devam edeceğiz ama ta ki ikinci fazın son günlerine kadar...

Aslında bizi bu kadar sinir eden ve gıcık kaptıran havaların ve bu döngüyü yaratan şey ABD'nin Alaska yüksek basıncıdır, peki bu nasıl oluyor??

Şimdi sezon başlarında size dünyada olan tüm hava akımlarının ve tüm basınç dalgalarının hepsinin birbiri ile alakası vardır dedim... Aslında nereden baksanız 10.000 km uzakta ki bir yüksek basınç bile bizim sıcak ve kuru bir döngüye girmemizi sağlar... Bu olayda ne demek istediğimi umarım anlamışsınızdır.

Şimdi bu çizdiğim haritaya dikkatlice bakmanızı istiyorum;

d5cf2417d5fed30a8106a7b.png

Burada belirtmek istediğim Alaska yüksek basıncı ve kelebek etkisi... Doğal olarak Alaska da bir yüksek basınç var ve doğu tarafına soğuk ve yağışlı hava oluyor, nasıl Azor'un batısı sıcak doğusu soğuk oluyor ya, aynı bu demek istediğim yani. Şimdi Alaska da bulunan Yüksek basınç etkisi ile ABD nin doğu kesimlerinde soğuk be yağışlı bir döngüye giriyor ardın dan ABD'nin doğusunda bulunan alçak basınçlar Azoru hiç doğulatmadan direk Atlantik de yükseltiyor bu nedenle de gelecek soğuk ve yağışlı havalar İngiltere-Fransa-İspanya hattına iniyor ve buna İzlanda AB side dahil bu nedenle bizde onların yaratığı AB ile doğusunda kaldığımız için tepki olarak Yüksek basınç oluşuyor ve kuzey koridorunu kapalı tutuyor. Yani bu aralar kuzey ile güneyi bağlayan ve Ülkemize soğuk, yağışlı havaları getiren yolda trafik olur. Bu yüzden AO çok negatif çıkıyor yani demek ve belirtmek istediğim tüm olay bu... Blokaj etkisi ve Kelebek etkisi.

Bu görüntü size İngiltere-Fransa-İspanya için ne demek istediğimi anlatıyor;

gfsnh-0-126.png?6Total 850 wind

Alska'nın YB hakimiyeti burada da net gözüküyor harita biraz karışık ülkelerin yerini şaşırabilirsiniz benime çözmem ilk sürede zor olmuştu:):) ama sonra 1 kere anlayınca bir sıkıntı olmuyor, sadece yuvarlak içine aldığım yer Alaska da bulunan YB basıcı;

7518b6e078.png

AO Endeksi;

7d734b618d11369.png

nao.png

AO endeksinden de anlaşılacağı üzere aşırı negatiflik var işte buda İzlanda aktifliği sistemlerin İngiltere-Fransa-İspanya hattına inmesi ve doğusunun yani doğusu dediğim bölgede Ülkemizde var. Sıcak ve kurak geçmesine sebebiyet veriyor, ama ta ki;

Kasım ayının son günlerinde yani son 5 ile 7 günü arasında bu patentte güle güle diyeceğiz... Gördüğünüz üzere artık negatif endekslerden nötre doğru bir yol almaya başladılar...

Bu arada bunlara NAO endeksi de dahil oda pozitif den Nötre doğru yol alıyor;

MRF Ensemble North Atlantic Oscillation outlooks

Yani size demek istediğim Kasım sonuna kadar sıcak ve kurak havalara devam ama kasımın sonu bu patent değişecek...

Ve diyagramlar da selektör çakmış bulunmakta;

MT8_Istanbul_ens.png

Ayın son günleri diyagramlar da hareketlilik hem yağış olsun hem sıcaklık dalgalanması olsun var...

Hepinize selamlar dostlar...

Sağlıcakla kalın...

Takipteyiz,Takipte kalacaz.

2 Mal editiert, zuletzt von Berkay34 ()