2019/20 Kışı Genel Görünümüm (Kasım Sonu Aralık Başı İzle Ve Gör Sistemi)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben bundan 3-4 sene önce falan model bilmezdim hep mgm'den bakardim ve Bünyamin Sürmeli her sabah il il 6 -7 cümle şeklinde tahmin gönderirdi yazılı olarak onları beklerdim . Radar uygulamasının olduğunu falan da bilmiyordum ama kendi tahminimin de tadı bir başka oluyordu . Ben Gölcük'te oturuyorum deniz etkisi sistemlerinde İzmit tarafına bakardım hep ne zaman İzmit kapanırdı o zaman babamlara ''baba 15 dakika sonra başlayacak tekrar'' derdim ama geçen bir sürü sistemde model takip heyecanı, radar görüntülerini falan görmek istemişimdir hep . Bir tek 6 Ocak vardı yakın zamanda , onda da Kocaeli olarak hiç dek alamamıştık beklentimin altında bir sistem olmuştu . Darısı bu seneye .

• Dostlar 20 gündür takip ediyorduk kasım başı sistemini iç kesimler için iyi değildi, ama kuzey ve özellikle kuzey doğu kesimleri için güzel bir sistemdi... Allahtan tahminimde fazla yanılmadım, belirtiğim gibi Uludağya kar yağdı karadeniz yaylarına hatta 900 rakıma kadar kar düştü iç kesimler olarak olmadı ama Erzurum Gümüşhane ve Bayburta ilk kar şehir merkezlerine düştü.:)hava-kars323uzays3271653126:hfyeni (29):

Şimdi ise sizden bir isteğim var, bu sisteme ayit kar fotoğrafları elinizde var ise paylaşalım...

Bizde görelim bu sistemde ki kar fotoğraflarını...

Selamlarımla...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Evet şimdi artık Polar Vortex takibi başladı artık kasım ayına girdik... Kasımın ikinci yarısı için bir ihtimal var PW zayıf yani kemer bol bu şekilde güney enlemlere salınım ihtimali artıyor...

• Arkadaşlar Polar Vortex nedir bilmeyenler için bu sezon başı makale yazmıştım bilmeyip de merak edenler bu yazdığım makaleyi okuyup anlayabilirler...:)

• Evet şimdi artık Polar Vortex takibi başladı artık kasım ayına girdik... Kasımın ikinci yarısı için bir ihtimal var PW zayıf yani kemer bol bu şekilde güney enlemlere salınım ihtimali artıyor...

İnşaallah kasım ikinci yarı patern bizim lehimize döner yağışlı bir sonbahar öngörüsü vardı özellikle Kasım için şu ana kadar gerçekleşmedi belli bölgeler yağış aldı.Ama özellikle iç bölgeler yağmura hasret

• Şu an ilk izlenimime göre bu sonbaharı ben 2016 Sonbaharına benzetiyorum... O zamanlarda bu şekildeydi ama bakalım. Kasım sonu Aralık başı gibi daha çok yoğunlaşmaya başladım öncesi için fazla umutlu değilim kendimce, yani elimdeki veriler endeksler modeller ve tecrübelerim bana bunu söylüyor. Hep beraber takip edeceğiz. Hayırlısı artık.

• 3 günlük tahminde yanılan bir teknoloji var şuan orta ve uzun vadeli tahminlere güvenmem .A kişi A kurumu olsun veya A sitesi fark etmez çok değişken var bu atmosferde bir olay kelebek etkisi yapıyor ve mevcut teknoloji çözemiyor bunu bu yüzden ilerisi için karalara bağlamaya gerek yok :)

• Şu an ilk izlenimime göre bu sonbaharı ben 2016 Sonbaharına benzetiyorum... O zamanlarda bu şekildeydi ama bakalım. Kasım sonu Aralık başı gibi daha çok yoğunlaşmaya başladım öncesi için fazla umutlu değilim kendimce, yani elimdeki veriler endeksler modeller ve tecrübelerim bana bunu söylüyor. Hep beraber takip edeceğiz. Hayırlısı artık.

Vorteks gevşeyecek. Kemer kopacak. Evet Berkay dostum, Aralık patlayacakta işte nereye patlayacak. Mesele bu izi bulmakta. Ha gayret dostum dua sinerji enerji, olacak inşallah bu iş😉

• Şu anlık kasımın ilk yarısı için bir hareketlilik bulunmamakta ama ta ki kasımın ikinci yarısına kadar...

Kasımın ikinci yarısı ''İskandinavya Yükseğinin'' aktifliğini göreceğiz

Bu seferki Kasım ayı görünümü mü 1. faz yani ilk 15 gün ve 2. faz yani son 15 gün olarak ayırdım, İlk faz için bir hareketlilik bulunmamakta ama 2. faz için havada karışımlar ve kararsızlık söz konusu yani sistemler bizi kasım ayının 2. fazında etkilemeye başlayacak. Hatta şunu diyeyim size Kasım ayının 1. fazı yani ilk 15 gün ''Pastırma Yazı'' diye bile adlandıra bilirim...

MT8_Istanbul_ens.png

• NAO pozitif demiş ilk 15 günü kasım ayının; hatta birazda nötre yakın demiş, (+) 0,4964 değeri...

MRF Ensemble North Atlantic Oscillation outlooks

• Belki bu akşam GFS güncellemesinde kasımın 2. fazı yani 2. yarısı için ilk sinyaller gelebilir...:) Daha çok ''İskandinavya Yükseği'' ile gibi duruyor.

• Kutup da 1050 lik Yüksek basınç ön görmüş GFS Öğlen güncellemesinde, bu durum bize Polar Vortex'in zayıf olduğunu belirtir ve güney enlemlere salınım olma ihtimali artar demektir. Tabi bunlar kasımın 2. fazı yani ikinci yarısı son 15 gün için geçerli...:)

96c7e184933f54d9fe86.png