2019/20 Kışı Genel Görünümüm (Kasım Sonu Aralık Başı İzle Ve Gör Sistemi)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dostum senin ne bahsettiğini anladım sen ABD ye bodoslama soğuklar iniyor demişsin, ama bu çıktı tamamen bizim lehimize ABD'nin doğusunun sıcak olması o bölgede YB hakimiyeti kurmak oluyor buda Atlantiğin batısına tepki AB ler yapar, tepki AB ler sayesinde Azora destek gelir, biraz objektif baktığımız zaman tamamen lehimize bir durum...

Selamlarımla...

Görüşlerine tamamen katılıyorum abd nin batısının soğuması bizim için iyi ama soğuklar o kadar güçlü ve kararlı iniyorki abd ye insan hayret ediyor

• Gördüğüm en ağır blokaj olabilir. Batı Avrupa sürekli yağış alırken Türkiye ve Balkanların doğusu sırtta kalır bu paternde. Çözülmesi veya doğuya kayması QBO ve MJO'ya bağlı.

• Gördüğüm en ağır blokaj olabilir. Batı Avrupa sürekli yağış alırken Türkiye ve Balkanların doğusu sırtta kalır bu paternde. Çözülmesi veya doğuya kayması QBO ve MJO'ya bağlı.

Üstat bunu Negatif NAO (-) ve AO dahil baskın İzlanda ve batı avrupa'ya akan soğuk dalgallar, bizde sanki ip ile çekilmiş gibi o ipin sıcak tarafında kalıyoruz ama inşallah kasımın ikinci yarısı değişecek...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Berkay34 2003 yılının arşivlerine nereden ulaşabiliriz? Sanki efsane 2004 kışının ilk yarısı kurak ve ılık geçmişti diye hatırlıyorum.

Arşivler en eski 2007 yılın alınmış modellerde...

Daha eskisini bulan var ise link atsın hep beraber bakarız..

ce770347213be518fd8.jpg

• HAVA_DURUMU evet ayın 12-14 arası ihtimal var, bunu 3-4 gün önce ben belirtmiştim. Bu sistem İskandinayva ile kuzey doğulu gelebilir yada daha farklı ve ben bu sefer Trakya, İç anadolu kar sezonunu açacağını tahmin ediyorum... Gerçi bu sistemde de ihtimal yüksekti ay başı için sistem ineceğinde yanılmadım bir sistem var ama küçük farklılıklardan sistem törpüleniyor yok oluyor...

Takipteyiz dostum, kendine iyi bak..:)

• Berkay34 2003 yılının arşivlerine nereden ulaşabiliriz? Sanki efsane 2004 kışının ilk yarısı kurak ve ılık geçmişti diye hatırlıyorum.

bi hava delisi olarak 2004 21 ocağa kadar berbat bi hava vardı hiç unutmam ocağın ilk haftası halkalıda araç yıkatırken yandaki arazide papatyaların açtığını gördüm ve içimden dedim bu kış kky bile görmeden burda bitmiştir demiştim fakat iki tane efsane sistem aldık şubattaki sistemde çok güçlüydü gece 11 gibi direkt eksili derecelerde sea effect olarak başlamıştı sabaha 25-30 cm birikim olmuştu

• bi hava delisi olarak 2004 21 ocağa kadar berbat bi hava vardı hiç unutmam ocağın ilk haftası halkalıda araç yıkatırken yandaki arazide papatyaların açtığını gördüm ve içimden dedim bu kış kky bile görmeden burda bitmiştir demiştim fakat iki tane efsane sistem aldık şubattaki sistemde çok güçlüydü gece 11 gibi direkt eksili derecelerde sea effect olarak başlamıştı sabaha 25-30 cm birikim olmuştu

Sea effect ? Yanılıyorsunuz.

Basıncı ocaktaki sistemden 5-10 mb daha fazla firtinasi daha az fakat yagisi daha fazla olan siklonik bir kar yagisiydi. Siklon cekildikten sonra deniz etkisi yagisida uzun sürmemistir.

• Sea effect ? Yanılıyorsunuz.

Basıncı ocaktaki sistemden 5-10 mb daha fazla firtinasi daha az fakat yagisi daha fazla olan siklonik bir kar yagisiydi. Siklon cekildikten sonra deniz etkisi yagisida uzun sürmemistir.

Ama hava akşam cam gibi açıktı hava eksili değerdeydi geceye doğru kuzeyden kütleler geldi ve ortalık yıkıldı resmen bu şekilde bi kar yağışı sea effekte uyuyor o yüzden sea effekt dedim

• Üstat bunu Negatif NAO (-) ve AO dahil baskın İzlanda ve batı avrupa'ya akan soğuk dalgallar, bizde sanki ip ile çekilmiş gibi o ipin sıcak tarafında kalıyoruz ama inşallah kasımın ikinci yarısı değişecek...

Böyle blokajlar aylarca sürer genelde. Öyle çabuk kurtulamazsın.