2019/20 Kışı Genel Görünümüm (Kasım Sonu Aralık Başı İzle Ve Gör Sistemi)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2019/2020 Kışı Ülkemiz Adına Genel Görünüm

karlı istanbul resmi ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle herkese tekrardan merhaba, ben Berkay Nişancı amatör hava tahmincisi bu gün sizlerle ile 2019/20 kışının nasıl geçeceği ile ilgili genel görünümümü sizler ile paylaşacağım;

Şimdi ister iseniz ilk olarak geçen kış nasıl geçti ona bir göz atalım, geçen kış iç bölgeler adına iç Anadolu, Ege'nin İç kesimleri ve Doğu Anadolu olmak üzere kış boyunca güzel kar yağışlarına tanıklık etiler. Gelen sistemler genelik ile siklonlu yani cephesel geldi bu şekilde yağış sıkıntısı çekmeksizin soğuk hava ile denk geldiğinde güzel kar yağışları oldu yer yer yükseklerde 1 m bulmuştu ama rakımı düşük olan kıyı kesimler Marmara ege kıyıları ve Karadeniz'in kıyıları olmak üzere gelen sistemler hep sınırda kaldı, ve yere genellikle yağmur olarak düştü. Maalesef kıyı kesimler için sıkıntılı bir kış olmuştu kar yağışları hep sınırda kalıp yada sadece günü birlik yağıp geçtiler...

Peki bizi bu kış nasıl günler bekliyor?

Bu kış genelikle yağış açısından az olacak yani yağışlar ülke geneli mevsim normallerinin altında kalacaktır bize en güncel veriler bunu sunmaktadır, ama soğuk konusunda ise bu sene mevsim geneli olarak ortalamanın altında soğuklar olacaktır.

Peki bize bu durum neyi anlatmakta?

Yani ülke geneli bu sene sis ve pus aktivitesi olarak fazla olmasının olasılığı hiçte az değil, geceleri ülke geneli olarak ayazda fazla olacaktır kendi tahminimce, bu durum bize don olaylarında artışı meydana getirir, geçen seneye göre.

İlgili resim

Ülke geneli olarak modellere baktığımız zaman kış geneli yüksek basınç merkezi altında kaldığımızı bu sene genellikle göreceğiz. Yani forum olarak genel tabiri ile ''Azor'' pide olacak gibi görünüyor...

Azorun pide şekli yani yatay olması bize yüksek basınç hakimiyeti ve yağış konusunda mahrum bırakması oluyor... Ama soğuk konusunda ise bizi mevsim normalleri altında bırakır.

Bu sene özellikle Sibirya bölgesinin aktif bulunması gibi bir ihtimal yüksek yani geçen senelere göre Sibiryanın aktif olması daha fazla buda bize en yakın tarihteki 2015 kışını anımsatıyor demek hiçte az olmaz...

Aslında 2015 kışına baktığımız zaman endeksler genel olarak (+) yani pozitif hatta az (+) pozitif idi bu durum da Azor'un yatay olması ve Sibirya'nın aktif olması gibi bir durum ortaya çıkarıyor...

Bana sorarsanız bu kış en çok geçmişte hangi kışa benzer diye? Benim size cevabım 2015 ve sibirya nın aktif olduğu kışlar olur...

Peki bu sene bize gelecek sistemlerin çoğu nasıl olur?

Şimdi Azor genelik ile yatay bulunacak Ülke genelinde, lakin kafasını çok az çıkartması bile yeterli olacaktır kanaatimce. Yani bize şu durum çıkmış oluyor....

İstanbul boğaz köprüsü deniz etkisi kar ile ilgili görsel sonucu

Sistem aralığı arası uzun lakin gelecek sistem adam akılı olma durumu hiçte az değil. Yani uzun süre kurak ve ayaz geçirme olasılığı fazla ve ardından gelecek sistem o kuraklığı ve durgun havanın acısını çıkartacaktır.

Bu sene patent olarak Kırım destekli sistemler olacak, gelecek soğuk dalganın genel istikameti kırım yada Kırımın batısı şeklinde bize veriler ön görmekte...

Gelecek sistemler Kırım destekli olduğundan dolayı daha çok etkilenecek bölgeler, Marmara ve Karadeniz bölgesi olacaktır, sistemlerde siklon patlatma yani cephesel olma olasılığı düşük ama yinede hiç olmayacak diye bir kaide bulunmamakta...

Sistemler daha çok kuzey bölgelere yarayacak yani (Dek) denilen genel anlamı ile sizin anlayacağınız şekilde Deniz Etkili Kar şeklinde olacaktır bu nedenler Karadeniz kıyılara yıllardır aradığı dekli sistemler benim kanaatimce ulaşacaktır, ben bu sene Karadeniz de yer yer dek ile kıyı kesimlerin 50 cm bulacağını ön görüyorum...

Evet iç Anadolu bölgesi olarak bu durum sizin adınıza üzücü olabilir, ama yani koca kış boyunca siklonlu yani cephesel yağışta olacaktır bu şekilde sizde alırsınız Kar ama ve lakin Kuzeye kıyısı olanlar sizden daha çok alma olasılığı hiçte az değil...

O zaman benim kendi görüşümce bu kışın genel olarak nasıl olacağını anladınız, şimdi ise bölge bölge nasıl olur onu Tartışalım ve ay ay olarak da belirteyim...

fe2c205.png

MARMARA BÖLGESİ;

Öncelikle bölge geneli olarak bu kış mevsim normalleri altındasınız sıcaklık olarak ama yağış konusunda ise biraz kurak geçecek gelen sistemler özelikle siklon yerine dek ile gelme olasılığı daha yüksek ama siklon yani cephesel yağış olmayacak değil oda zaman zaman olur, demek istediğim kuzey bölgeleri daha şanslı gibi duruyor, kasım ayının sonlarına doğru Trakya da ilk kar düşme olasılığı yüksek, ve aralığın başı gibi İstanbul içinde bu durum söz konusu hatta Kasımın son haftası da olabilir... İstanbul belki bu sene tarihe adını dek li bir sitem ile yazdırma olasılığı hiçte az değil, ve ben bu sene İstanbul olarak 2 tane güzel sistem bekliyorum 2 side Ocak ve Şubat aylarında...

EGE BÖLGESİ;

Öncelikle bu sene ege bölgesi olarak geçen seneye göre yağış konusunda daha az olacaktır ama soğuk konusunda ise daha soğuk ve ayazlı günler geçirme olasılığı yüksek, iç kesimleri ve kıyı kesimleri olarak bakarsak, kar görme olasılığınız yüksek bu sene ama iç kesimler daha şanslı yeter ki yağış yakalayın, siklonlu bir sistem yakaladığınızda yağışlar sizi kurak günleri unutturur...

KARADENİZ BÖLGESİ;

Belki bu sene en şanslı bölge sizsiniz zaten sizin en sevdiğiniz en çok istediğiniz dek, evet bu sene sizi dekler gömer hemde özellikle doğu karadenizi kıyılar adınada şanslısınız kısacası bu sene sizin kışınız tahminimce, metreleri hazırlayın... Ocak ve şubat ayaları brrrr Sibirya...

İÇ ANADOLU BÖLGESİ;

Gerçekten geçen sene cephesel sistemler ile efsaneyi yaşadınız maşallah metreleri çıkartınız:) Ama bu sene geçen seneye göre bu kış yağış konusun da daha az olacaktır, ayazlı günlerin sayısı daha fazla olacaktır kendi görüşümce, ama cephesel yağış yakaladığınızda tamam yani kar yağışları olur ama siklon bu sene geçen seneye göre daha az maalesef...

AKDENİZ BÖLGESİ;

Evet maşallah geçen sene cephesel yağışlar ile yağışınız gayet güzeldi bu sene sadece daha az olur ama soğuk günlerin sayısı artar...

DOĞU VE GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ;

İlk olarak güney doğu Anadolu bölgesi ile başlayalım sizin kasım ayında ve aralık ayında yağışlarınız güzel olur ama kasımın 2. yarısından itibaren, sonra Ocak ve şubat ayları yağış konusunda az ama soğuk konusunda geçen seneye göre daha fazla olabilir, Doğu anadolu bölgesi zaten kar alacaltır ama yüksek basınç fazla olacağından karlı günler sayısı az olur, sis ve ayaz daha fazla olur, don olayları da dahil...

Şu anlık benim görüşüm bu yöndedir bu kış adına, hep beraber yaşayacağız..

DİP NOT;

Karadenizliler metreleri hazırlasın...:gun_bandana::gun_bandana:hava-kars323uzays3271653126/scatisma2::341:/8103*

Selamlarımla, sağlıcakla kalın...

Ülkemiz adına bol karlı bir kış olması dileği ile...hava-kars323uzays3271653126rk23_kgigf-123:gun_bandana::hfyeni (29):

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Haritalı olarak yaptım bazı eklemeler yaptım yani bu en düzgün oldu, bir öncekini sildim bu daha iyi anlaşılır ve çizimli...:)

Tüm kar severler ve soğuk severler için daha iyi bir kış olması dileği ile, Allah sınırda nöbet tutan ve çatışmaya giren askerlerimizi korusun bu kış...

Selamlarımla...

• Benzettigim kış 2015 demişsiniz ama 2015 de sistemler genellikle siklonluydu.Hatta iç kesimlerin bir çoğunun en çok yağış ve kar aldığı kışlardan biriydi.

Gerçi sizin için 2015 kötü geçmemişti ama yağışlar geçen seneye göre daha az olacaktır ben daha çok kuzey bölgeler için 2015 demiştim, siklonlu sistemler olacaktır elbet ama belki sayısı geçen sene kadar fazla olmayabilir, 2015 deki den biraz daha az olma olasılığı var, hep beraber yaşayacağız...:) Belki adını tarihe yazdıran bir kış olacak...

Selamlarımla...

• Bu öngörünüz bütün bir kışımı kapsıyor, yoksa kışın ilk yarısı için mi yapılan bir tahmin?

Mesela ben Şubatın ikinci yarısından sonra lehimize işlerin düzeleceğini düşünüyorum.

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Bu öngörünüz bütün bir kışımı kapsıyor, yoksa kışın ilk yarısı için mi yapılan bir tahmin?

Mesela ben Şubatın ikinci yarısından sonra lehimize işlerin düzeleceğini düşünüyorum.

Yani aslında ben tüm kış için yapmıştım bu tahmini ama ikici yarısı şubat için daha iyi olabilir, bu arada yani gelecek sistemlerin çoğunluğu Ocak-Şubat arası olacaktır... İnşallah daha iyisi olur... Ama dediğin gibi Şubat ayı yağış konusu daha iyi olma olasılığı fazla buna dikkat çekmen iyi oldu, iç kesimler Şubat ayında yağışlar mevsim normallerini bulur, sonuçta bir tahmin bu tutabilir ama tutmaya da bilir.. Ben hem uzun vadedeki çıktılar endeksler hemde biraz da tecrübelerime göre yaptım bu tahmini, inşallah daha iyisi olur diyelim.hava-kars323hava-kars323:)

Selamlarımla...

• Pide Azor çok dominant olmayacak gibi ama bu sene omega tipi bloğu çok göreceğiz. Bu yıl DEK yılı.

Kesinlikle, Kuzey kesimler çok şanslı...hava-kars323uzays3271653126uzays3271653126:)

Yine diyorum metreleri çıkarsınlar Karadenizli kardeşlerim...:hfyeni (29):rk223_kgigf-12351

• berkay kardesim emegine saglik ama bu tahminlerini verilerle desteklesen cok daha iyi olurdu..emek vermissin tabiki elIne saglik ama kendi dusuncem,veri olmayinca hissi tahminmis gibi duruyor..bu calismana daha sonra veri ve kaynak tarzi seylerde eklersen cok daha profesyonelce gozukur.saygilar

• berkay kardesim emegine saglik ama bu tahminlerini verilerle desteklesen cok daha iyi olurdu..emek vermissin tabiki elIne saglik ama kendi dusuncem,veri olmayinca hissi tahminmis gibi duruyor..bu calismana daha sonra veri ve kaynak tarzi seylerde eklersen cok daha profesyonelce gozukur.saygilar

Umut kardeşim, elimden geldiğince sade bir şekilde yapmaya çalıştım, daha fazla meteorolojik çıktılar ve saire yerine, direk net ve herkesin anlayacağı dilde yazdım, ama bir daha kinine öyle yaparım, sizler nasıl isterseniz:)...

Selamlarımla...

• Herhangi bi kırım üzeri soğukta Akdeniz ab patlamayacak mı ? genel olarak yüzde kaçtır bu ihtimal

Yazımda siklon patlamayacak demedim sadece geçen seneye göre az olacaktır ve yüksek basınç altında daha fazla durmamız daha ihtimal, bu nedenle bir çok bölgeye mevsim normalleri altı yağış yazdım yani şöyle diyeyim tam kuzey sınırdan yani Karadeniz den dokunup dönen sistem ihtimali daha fazla buda Karadeniz kıyılarında Dek demek oluyor, ama tabi AB patlar ise ne ala. İhtimal olarak sormuş isin bu cevap sana ihtimalden daha net olmuştur umarım...

• Yazımda siklon patlamayacak demedim sadece geçen seneye göre az olacaktır ve yüksek basınç altında daha fazla durmamız daha ihtimal, bu nedenle bir çok bölgeye mevsim normalleri altı yağış yazdım yani şöyle diyeyim tam kuzey sınırdan yani Karadeniz den dokunup dönen sistem ihtimali daha fazla buda Karadeniz kıyılarında Dek demek oluyor, ama tabi AB patlar ise ne ala. İhtimal olarak sormuş isin bu cevap sana ihtimalden daha net olmuştur umarım...

Doğu ve Güneydoğu'da daha çok 2007 benzer bir kış mı yoksa 2015 gibi mi bir kış olacak ? Çünkü 2007 yılında yağışlar çok azdı fakat hepsi kar şeklindeydi özellikle de Ocak ayında. Tahminleriniz 2007 kışına çok benziyor.

• Doğu ve Güneydoğu'da daha çok 2007 benzer bir kış mı yoksa 2015 gibi mi bir kış olacak ? Çünkü 2007 yılında yağışlar çok azdı fakat hepsi kar şeklindeydi özellikle de Ocak ayında. Tahminleriniz 2007 kışına çok benziyor.

Bu kış kendine has olacak...;) Hep beraber yaşayacağız:)

• Aynen katılıyorum ben de özelden konuştuğumuzda bahsetmiştim deklerden ve kuzey kıyılarının biraz daha şansli olduğundan bu yıl.Berkay dostum eline sağlık tahmin güzel olmuş aylık olarak beklentilerini de öğrenmek isterim bir gün...

• emeğine sağlık Berkay gayet güzel bir anlatım olmuş.bende zaten bölgemiz sakinlerine bunu anlatmaya çalışıyorum karamsar olmaya gerekyok son geçirdiğimiz 2 kışa göre 20 cm kar bile yağsa öpüpbaşımım üzerine koyarım 😊 gönül isterki tüm bölgelerimiz kışı tadında yaşasın ama malesef bu biraz zor olacak gibi duruyor yinede allahtan ümit kesilmez beklemekten başka elimizden bişeygelmez kısmetimizde ne varsa o olsun diyelim.

• Azorun çok çakılı kalacagını zannetmeyin. İyon denizi hareketli hir denizdir ve bunu bir sekilde bertaraf eder. Kış ayları boyunca italyanin dogusunun hareketleri yüzünden canimiz çok sıkılıyor sebebi iyon denizi civarinda ki basincin hareketli olması. Azor bir sibirya gibi agir bir yüksek degildir. Baltık denizi civarina yaklasan her soguk dalga iyon adriyatik arasinda kıpırdanmaya sebep olur. Akabinde azor hemen batiya cekilmeye baslar. Yani takip edilmesi gereken azor degil baltik denizine inen dalgalar olmalı saglam yagislarin olusabilmesi icin. (Sibirya baska bir boyut) benim anlatmak istedigim kurak bir yil olacak demekle kurak bir yil oldu demek arasinda fark var. Olmamis birsey icin can sıkmaya gerek yok. Hele hele atmosferi böylesine çilginligina biliyorsaniz.