2019/20 Kışı Genel Görünümüm (Kasım Sonu Aralık Başı İzle Ve Gör Sistemi)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şimdi öncelikle son verilere baktığımız zaman sistem törpülenmiş gibi duruyor, ancak şu an hayla vade uzun 7 gün var değişime açık bu cepte kalsın yani illa o şekilde gelecek diye bir şey bulunmamakta aynı şekilde bundan daha kötü gelme olasılığı da vardır, iyi gelmesi gibi.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Birde sistem tarihinin ileri gitmesi gibi bir durum olabilir 2-3 gibi şu anlık orası belli değil, umudumuzu kaybetmedik, ben bu konuyu açarken sistemin tarihine nereden baksanız 17 gün vardı yanılma payım yüksekti ama yinede açtım, biz hep beraber takip edelim diye açtım. Sistem ne halleri gördü ilk başta kafkaslara kaçmasın diye uğraşıyorduk sonra italya bi arada ispanya verdi, karışık bir döngü olduğu için modellerinde devri dönmüştü çünkü mevsim geçişi en zor çözülen süreçtir atmosferde...

Takibe devam...:)

• Gfs'nin akşam diyagramına bak . Klasik bir soğuk atak törpülemesini yapıştırmış resmen 0 izotermi falan derken +9 +10 izotermi diyagramda ağır basmış ... neyse soğuğun etkili kısmını alamasak da yağışı alalım en azından . Bir şekilde Kasım ayında soğuk ataklar başlayacaktır

• Belki ay sonu kasım başı 30-1 arası gelecek sistem değilde 3-4 gibi bir ihtimal belirmeye başladı, isterseni onu takip edelim... Konu başlığına hayla uygun bir sistem kasım başı oluyor 3-4 gibi. Başlığı değiştirmiyorum. Eğer oda gelmezse nasibde yokmuş diyeceğim yapacak bir şey yok!!! Ama sizinle beraber takip etmek beyin fırtınası yapmak güzeldi, bakalım 3-4 gibi nasıl bir hal alacak...

Takibe devam, selamlarımla...

• Ay sonu Kasım başı sistemi Hak'kın rahmetine kavuşmuştur. Allah rahmet eylesin. Cenazesi öğle namazına müteakiben Şakirin Camii'nden defnedilecektir. Allah merhume rahmet eylesin. Sistemi bekleyenlere ise bir sonraki olası sisteme kadar sabırlar versin.

Zaten ne zaman GFS sistem gösterse arkası yalan oluyor. Bir tek model vardır. O da ECMWF reistir.

• Size demiştim gfs ile fazla gaza gelmeyin diye, ve Ecmwf ısrarla vermiyorsa vardır bi bildiği dedim, olay yine Ecmwf nin dediğine döndü. Zaten uzun vade gfs ilk sinyalleri verir ecmwf sistemin gücünü nereye ineceğini beirler, gfs de sonra döner bu böyldir her zaman...:)

• Size demiştim gfs ile fazla gaza gelmeyin diye, ve Ecmwf ısrarla vermiyorsa vardır bi bildiği dedim, olay yine Ecmwf nin dediğine döndü. Zaten uzun vade gfs ilk sinyalleri verir ecmwf sistemin gücünü nereye ineceğini beirler, gfs de sonra döner bu böyldir her zaman...:)

"Bu böyledir her zaman" demek doğru olmaz. Ya rastgele bir tesadüftür ya da model çekirdeğinde bir zaaf vardır.

• GFS yine bir şeyler verdi kasım başı gibi, diyagramlar da gayet güzel çıkmış, ECMWF ne der orası önemli. Acaba nasıl çıkacak kral...

Hayla ihtimaller hiçte az değil Azoru belirleyen etken batısında ki AB yani eğer azoru biraz daha batılı çıkartıp hafif dik ve kuzeyli yapabilir,

Takibe devam

GFS;

gfseu-0-144.png?12

Kuzey ve batı kesimler için soğuk hiçte az değil gayet mevsimine göre güzel,

gfseu-1-162.png?12

Yağışlar dahada düzelebilir;

gfseu-2-144.png?12gfseu-2-150.png?12

Buda İstanbul diyagramı;

Diagramme GEFS

• Takibe devam, lehimize dönme ihtimali var, kral önemli yani ECMWF bu akşam son bir dönüş için önemli bir güncelleme olacak...

Bu konudaki kelimemiz, ''TAKİBE DEVAM''..... en başından belli sıkı bir takip yaptık sizlerle,

Bakalım lehimize dönme olacak mı? Dönmese de nasipte değilmiş diyeceğim, yapacak bir şey yok... Gelirse de neden geldin demeyiz herhalde.:)

Selamlarımla,

Takibe devam...:)

• ECMWF :S

Ah işte 200km daha Azor batılı olsa biz burada çok daha farklı şeyler konuşuyorduk , ama ne diyelim yinde çok kötü değil, 72h kadar ihtimal var belirleyici etken Azorun batısında ki AB...

ECE1-120.GIF?26-0

ECE0-120.GIF?26-0

• O zaman şöyle tüm modeller sistemi nasıl veriyor ona bakalım isterseniz, hemde sizde teker teker bakmamış olursunuz;:)

GFS;

gfseu-0-144.png?12gfseu-1-162.png?12

ECMWF;

ECE1-120.GIF?26-0ECE0-120.GIF?26-0

UMKO;

Modele UKMO - Carte prévisionsModele UKMO - Carte prévisions

GEM;

gemeu-0-144.png?12gemeu-1-150.png?12

JMA;

JE144-21.GIF?26-12JE156-7.GIF?26-12

CFS;

cfsnh-0-174.png?06cfsnh-2-192.png?06

• Bakmayın zaten zaman kaybı ,geçen gün kim yazdı bilmiyorum ama GFS ve ECMWF mutabakatında son 72 saate sokmadın mı hiçbir anlamı yok çok doğru tespit gerisi hayal dünyası