Belli Başlı Meteorolojik Dönemler, Koç Ayı ,Koç Katımı Fırtınası, 29 Kasım-2 Aralık Sistemi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • benim busezonki favorim Azor baba olacak yüksel baba yüksel diyeceğiz.buarada la nina kışlarından bazıları bizim bölgemizde efsane olmuş.yinede bölgemiz adına başrol oyuncusu Azor olacak hatta ülkemiz adınada diyebilirim ☺

• White Tiger28 hocam ben sizin kafanızdaki sinoptiği az çok tahmin ediyorum. Ama Marmara Ege'deki forumdaşlar duymasın gücenirler😉

Siz Azor'un Balkanlar ve ülkemizin batısını ele geçirdiği, Kırım Kafkas arasından inen efsane doğu Karadeniz sistemleri bekliyorsunuz.

• DoquKaradeniz28 evet azçok kafamızdaki sinoptiği tahmin etmişsin tebrik ederim batı kesimlerimizde illaki sistem alacaktır lakin eğertecrübelerim beni yanıltmıyorsa kırım hattının bukış aktifliği baya yüksek olacak manik tepresifin dediği o uyuz basınç buyıl pek gerçekleşmeyecekgibi kısacası bukış şuyazıyı sıksık duyarsan hiç şaşırma( türkiye karadeniz üzerinden gelen soğukve yağışlı hava kütlesinin etkisi altına girecek)😀😀

• Burasıda Karadeniz sayfası gibi olmuş :D 2017'den beri ilk kez Kırım-Kafkas hattı açıldı bol bol polar atak alabiliriz ancak 2014 gibi olma riskide çok yüksek eylül ayı çok kurak geçiyor gelen sistemler yağmur yağdırmıyor bunlar tehlikeli işaretler.

• Burasıda Karadeniz sayfası gibi olmuş :D 2017'den beri ilk kez Kırım-Kafkas hattı açıldı bol bol polar atak alabiliriz ancak 2014 gibi olma riskide çok yüksek eylül ayı çok kurak geçiyor gelen sistemler yağmur yağdırmıyor bunlar tehlikeli işaretler.

Evet hocam biraz öyle oldu. Konuyla ilgilenen arkadaşlar genelde Karadeniz'li olunca mecburen oraya evrildi. Aslında bu meteorolojik dönemleri ülke bazında takip ediyorum, fakat takip ettikçe gördük ki, bu dönemler en çok etkisini Karadenizde hissettiriyormuş.

• Gréy eğer samsunu kastediyorsan kurak geçti diyebiliriz ama ben konumum olarak eylül ayından gayet memnunum doğu karadeniz olarak eylül ayı iyigeçiyor..😊

Yok hocam Samsun'u kastedmiyorum eylül ayında neredeyse Samsun'da durmadım bile ülke geneli için dedim.

• Istavurt biterken, Darı Ayı ya da bir diğer adıyla Ekin Ayı başlarken bir hareketlenme beklentimi daha önce de belirtmiştim. Henüz Gfs nin radarında olan bu döneme dair, bu sabah Gfs ilk denemesini yaptı. Şu an ki çıktıda tarih daha erken ama, muhtemel salınım tarihi 7-13 Ekim arasında olması daha mantıklı geliyor bana. Takipte kalalım.

d8a7c79b776.jpg

2f9d24c96.jpg

e1ec6ae3c0cfeb79a08.jpg

• berkay_tuku hocam şu an için bu sinoptikte ısrar etmeyebilir. Ama o tarihlerde benzer bir oluşum olması muhtemel . Bunu verilere dayanarak söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın. Takip ettiğim dönemler bazında, olması muhtemel. Istavurt sonu, genellikle hareketli olur.

• Istavurt ayı biterken, genellikle kuvvetli bir lodos olduğunu, daha önce belirtmiştim. Görünen o ki, tam sonunda değil ama sonuna yakın bir zamanda lodosla tanışacağız. Arkasından getireceği soğuklar şu an için hala belirsiz, ama lodos artık cepte gibi. Fakat ben 4-5-6 Ekim dönemindeki salınımdan sonra, ıstavurt sonunda, yani 13 Ekim sonrası bir salınım daha bekliyorum. Daha kuvvetli de olabilir, daha zayıfta. Ama bir hareketlenme olması kuvvetle muhtemel. Takibe devam.

• İşaret ettiğim döneme, daha doğrusu atalarımızın işaret ettiği döneme ait ilk Gfs denemesi. Istavurt bitip, Darı(Ekin) ayı başlarken coğrafyamız kar sınırını 900 lere indiren bir sistemle tanışmalı. Böyle bir yaza, böyle bir final yakışır.

85252299d.jpg

• buyıl nehikmetse fındıkta çok oldu meyvede çok oldu özelliklede ayvaya dikkat ettim köydeki komşumuzun ayva ağacı 2 yıldır ayva vermiyodu buyıl mübarek ayvadan dalları kırılmış 😊 rahmetlik dedem eskiden ayva bol olunca kışta iyi geçer diyordu buna kendimde birçokkez şahit oldum genelde meyve bololunca bizim bölgede kışayı iyi geçiyor.bakalım buyıl tahmin ettiğimizgibi olacakmı tayfun azçok sizin yaşlılarda bilirdir böyle şeyleri😊😊

• buyıl nehikmetse fındıkta çok oldu meyvede çok oldu özelliklede ayvaya dikkat ettim köydeki komşumuzun ayva ağacı 2 yıldır ayva vermiyodu buyıl mübarek ayvadan dalları kırılmış 😊 rahmetlik dedem eskiden ayva bol olunca kışta iyi geçer diyordu buna kendimde birçokkez şahit oldum genelde meyve bololunca bizim bölgede kışayı iyi geçiyor.bakalım buyıl tahmin ettiğimizgibi olacakmı tayfun azçok sizin yaşlılarda bilirdir böyle şeyleri😊😊

Kuzey kiyilari bu yıl şnslı olacak son veriler ışığında bunu söyleyebilirim.

• Kuzey kiyilari bu yıl şnslı olacak son veriler ışığında bunu söyleyebilirim.

Hocam hoşgeldiniz, sizi buralarda görmek ne büyük şeref🤗

Valla ben kendim için sadece lodos az olsun istiyorum Rabbimden. Ama inşallah sahillere kar nasip olur, çok özledi sahildeki insanlarımız.🙏

Ayva olayı bende de aynı üstadım. İki yıldır olmuyordu bu yıl çok ayvam oldu. Yaşlılarımıza göre ise kış sert geçecek. Bu doruk kozalağı yok mu hocam, o hem çok olup hemde ucundan reçine ( biz akandoruk diyoruz) sarktığı yıl kış çok olur diyorlar. Bu sene de durum böyle.