Belli Başlı Meteorolojik Dönemler, Koç Ayı ,Koç Katımı Fırtınası, 29 Kasım-2 Aralık Sistemi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam aslında seneyi hatırlayabiliyormusun diye sormuştum ama cevap klasik ne bileyim oğlum yaşlılık nerden hatırlayayım olmuştu ama merak etmiyorda değilim haziran ayında diz boyu kar yapan sistem nasıldı acaba bu arada köy öyle rakımı çok yüksekte değil 600mt civarında olmalı

Evet benimde bu hikayeyi dinlediğim rakım 800 civarı. Tarih olarak 1950 veya 1960 öncesi olmalı. Çünkü babam 46 doğumlu ve olaya şahit olan dedemler. Babam hatırlamıyor ve dedemin zamanında olduğunu söylüyor. O zamanlarda meteorolojik kayıtta tutulmuyor olabilir. Sinoptik desene de ulasamayabiliriz. Ama mühim olan şu: bu hadise gerçek mi değil mi. Gerçekse tarih nedir ve ne kadar yağış olmuştur.

Benim yaşlılardan dinlediğim, bir gecede iki karış kar yağdığı ve ertesi gün hemen eridiği şeklinde.

• Evet benimde bu hikayeyi dinlediğim rakım 800 civarı. Tarih olarak 1950 veya 1960 öncesi olmalı. Çünkü babam 46 doğumlu ve olaya şahit olan dedemler. Babam hatırlamıyor ve dedemin zamanında olduğunu söylüyor. O zamanlarda meteorolojik kayıtta tutulmuyor olabilir. Sinoptik desene de ulasamayabiliriz. Ama mühim olan şu: bu hadise gerçek mi değil mi. Gerçekse tarih nedir ve ne kadar yağış olmuştur.

Benim yaşlılardan dinlediğim, bir gecede iki karış kar yağdığı ve ertesi gün hemen eridiği şeklinde.

Hikaye değil hocam anlatılan herşey hemen hemen aynı dedem sabah kalktık diz boyu kar vardı öğleden sonra hiçbirşey kalmadı şeklinde anlatmıştı yani aynı şeyleri söylüyoruz ben tahmini olarak 50li yıllar olduğunu düşünüyorum

• dediğim gibi bu yüz yıllık bir döngü ve 2021 den sonra tekrardan yenibir döngü oluşacak yani 2019 dan 98 yıl geriye gidelim ozamanlarda olmuş bir hadise heryüzyıldabir mevsimsel bir döngünün oluştuğunu bazı bilim adamları araştırmış ve halende araştırmaya devam ediliyo yaz ayında kar yağacak deseler hiç şaşırmam 😊 neden olmasın nasıl kışın ortasında 25 -26 dereceleri görüyosak bununda olabileceğini ihtimal vermek gerek

• manik depresif evet sistemleri önceden hep gördük ama nehikmetse bize gelinceye kadar kuş oldular oyönden başarılı olduğumuz pek söylenemez ama genel olarak yaptığım tahminde soğuk ama birokadarda kıyılar adına pek verimli geçmeyeceğini belirtmiştim ongün önceden sistemi görüp sonana kadar bekledik ucundan bizi sıyırıp giden batılayan kaçsitem saydın 😊 ama buyıl çok değşik bir tarz izleyeceğiz elimizden geldiğince nokta atışı yapmaya çalışacaağız bu oynak modellerle artık biryere varılmıyo bunlar adamı vezirde eder rezilde😀

• 2-3 sezondur kışkoşulları ABD taraflarında sert geçiyordu neredeyse bütün sitemleri adeta vakum gibi emdi diyebiliriz ama busezon orta ve doğu avrupadada etkili birkış görülme olasılığı çok yüksek bizim bölgemizde anatomik olarak her 3 veya 4 yıldabir kışlar etkili geçer benşahsen busezondan baya ümitliyim diyebilirim hatta kasım ayından itibaren kışa hızlıbir giriş yapabiliriz 😊

• gfs ay sonu dalgasından sonra sıcak dalgası uzun sürmez ben sizi bir daha üşütürüm diyor

Evet yine işaretler var. Serin bir yaza devam edeceğiz gibi. Tıpkı Cfs'nin yaz tahmini gibi. Umarım serin bir yaz, kışa da yansırda, iki yıldır hasret çeken sahillerde sağlam bir kış yaşar.

• Gündönümü, kış tadında serin bir sistemle sona erdi. Bizde böylece geldik çürüklük dönemine.

Çürüklük adı verilen dönem, 14 temmuzla başlayıp, 14 Ağustos Küçük Ayeser'e kadar olan bir aylık dönemi kapsar.

Genel özellikleriyse, havanın çok nemli olması ve açıkta kalan herşeyin çürüme eğiliminde olmasıdır. Tabi ülkemizin coğrafi konumu itibariyle, bu etkiler kuzey bölgelerde güney bölgelere göre daha baskın gözükür.

Çürüklüğün bitişine denk gelen Küçük Ayeser ve iki hafta sonrasındaki Büyük Ayeser ise, Sonbaharın ilk atakları sayılır. Her dönemin, her güneşin, her yağışın ülkemize hayır getirmesi dileğiyle. Esen kalın.

• derelili sonzamanlara göre temmuz ayı bölgemizde baya yağışlı geçiyor mevsimine göre bu herzaman olan birdurum değil keza bu haftada yeryer hafta boyunca yağış geçişleri olacak çürüklük ayı baya uzayacak gibi bu gidişle😊 bakalım Ağustos ayı nasıl geçecek

• derelili sonzamanlara göre temmuz ayı bölgemizde baya yağışlı geçiyor mevsimine göre bu herzaman olan birdurum değil keza bu haftada yeryer hafta boyunca yağış geçişleri olacak çürüklük ayı baya uzayacak gibi bu gidişle😊 bakalım Ağustos ayı nasıl geçecek

Valla hocam gidişata bakarsak çürüklük bitecek güz başlayacak Ağustos bitmeden;)

• aynen öyle valla😀 benim düşünceme göre ağustosun ikinci yarısından itibaren baya üşüyeceğiz sonbahar baya aksiyonlu geçecek bakalım hepbirlikte göreceğiz inşallah.allah izinverirse kışında burdayız daha çok yorumlanacak yazılacak çizilecek sistemler olacak o özlediğimiz kışı kışları dört gözle bekliyoruz rabbim bizlere herşeyin hayırlısını nasipeylesin😊😊

• aynen öyle valla😀 benim düşünceme göre ağustosun ikinci yarısından itibaren baya üşüyeceğiz sonbahar baya aksiyonlu geçecek bakalım hepbirlikte göreceğiz inşallah.allah izinverirse kışında burdayız daha çok yorumlanacak yazılacak çizilecek sistemler olacak o özlediğimiz kışı kışları dört gözle bekliyoruz rabbim bizlere herşeyin hayırlısını nasipeylesin😊😊

Aslında bende Ağustos ikinci yarısını bekleyenlerdenim. Ama ay sonunda görülen o ki Avrupa üzerine bir sıcak dalga geliyor. Batı Rusya, Kırım üzerine ise serin bir dalga. Serinlik daha güneye inerse ülkemizde etkilenecek. Potansiyel olarak Gündönümünde yaşadığımız sistemin potansiyeli var. Açıkçası heyecanlanmaya başladım.

• Orta Atlantikten İzlandaya ilerleyen siklonun bir sonraki rotası İskandinav olabilir. Bu siklonun güney kolu, Avrupa içlerine ve İskandinav üzerine ortalama 1020 civarı YB ile sıcak hava taşıyor. Bu YB sayesinde de Hazar veya Karadeniz üzerine serin salınım tetiklenmiş oluyor. Gidişat umut vadeden türden.d50c07da0c7ee4edea9.jpg

72938eb26f6a8ee61b3a0ae2f.jpg

• tamtarihini bilemiyorum ama yine böyle bir temmuz ayı seringeçmiş hatta dolu bile görülmüş hangi tarihlerde olduğunu incelemek için arşivlere bakmak gerek.yazın bukadar serin geçmesinin nedeni kışınyaşadığımız ılıkdönemlerden dolayı olabilir.kutup yükseği kışın çok kuvvetliydi ama beklediğimiz o salınımlar birtürlü bize ulaşamadı ulaşanlarda kademe kademe bazı nedenlerden dolayı cılız kaldı (içkesimler hariç) tabiki.buyılda bazı uzmanlar ortalamalarda birkış bekliyor yinede herneolursa olsun basınç yerleşimleri buyıl kışa damgasını vuracaktır enufak oynamaların bile nelere maal olduğunu geçen sezon hepbirlikte gördük inşallah bu sezon umduğumuz ümit ettiğimiz kışı yaşarız😊😊