Belli Başlı Meteorolojik Dönemler, Koç Ayı ,Koç Katımı Fırtınası, 29 Kasım-2 Aralık Sistemi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • DoquKaradeniz28 evet herkesin kendine göre bir fikri vardır elbet dikkat edersen ben kıyışeridi için bir terimde bulundum bahsettiğin bölgelerde genelde karasal iklim hakim olduğundan soğuk illaki daha güçlü olacaktır bubölgelerde yazınbile geceyle gündüz sıcaklığı arasında farklılıklar oluşmakta mesela derelinin havasıyla girsesun merkezin havasını kıyasla onungibi bişey 😊

• Çok bilgi sahibi olmasam da, ısı adası kavramına bir türlü ısınamadım. Kıyı için berbat geçen iki kışı ben basınç yerleşimlerindeki şanssızlığımıza bağlıyorum. Soğuklar mega kent new York’a, chicagoya akın akın giderken bize gelmemesi, basınçlarla alakalıdır diye düşünüyorum.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• White Tiger28 hocam Dereli ile Giresun aynı değil. Bunun bir kaç sebebi var. Birincisi Dereli kıyıdan 30 km kadar içeride. İkincisi rakımı 300 metre civarı. -6 lık bir salınım, rakım dolayısıyla Dereli'ye kar yapabilirken, Giresun için yetersiz kalıyor. Fakat denizel kökenli yağışlarda da Giresun avantajlı oluyor.

Benim ısı adasına filan inanmamamın sebebi aşağıdaki sistemi ve etkilerini görmüş olmam. Demek ki sinoptik ve taşıdığı soğuk yeterli olunca İstanbul'dada İzmir'de de ısı adası filan kalmïyormuş^^fba31e9cdeb892ee6e15e9b.png

c99b60a231c78.png

• böyle güçlü soğuklar bize ulaşabilirse amenna ona diyecek sözümüzyok elbet.velhasıl gelgörki böylesistemleri kaçdefa yada kaçsenede bir alıyoruz orasıda bir muamma.buyılki kıştan ben elbet umutluyum bitane balıkçı üstadımız var buyıl burda kışçok sert geçecek diyordu yılların tecrübeli denizcisi birçokkez böyle tahminleri olmuştu çoğunuda tutturdu diyebilirim bunun bilimsel biraçıklaması varmı derseniz yok elbet.sadece yılların tecrübesi 55 yılını denizlerde geçirmiş bir tecrübe ve birazda hissiyat diyelim😊😊

• Tekerlemeler nasıl geçmişti merak eden arkadaşlar vardı. Yazdığım defteri bu sabah bulabildim. Şu aya kadar da şaşırtıcı biçimde doğru ilerlediğini gördüm. Buyrun birlikte bakalım.

14 Mart-13 Nisan Yağışlı

14 Nisan-13 Mayıs Yağışlı

14 Mayıs-13 Haziran Güneşli

14 Haziran-13 Temmuz Yağışlı

14 Temmuz-13 Ağustos Yağışlı

14 Ağustos-13 Eylül Güneşli

14 Eylül-13 Ekim Güneşli

14 Ekim-13 Kasım Güneşli

14 Kasım-13 Aralık Yağışlı

14 Aralık-13 Ocak Yağışlı

14 Ocak-13 Şubat Yağışlı

14 Şubat-14 Mart Güneşli

Dikkat çeken detaysa eğer tutarsa Sonbahar kurak, Kış yağışlı gözüküyor.

• DoquKaradeniz28 hocam ağaçların yaprak dökme yoğunluğunun son bir haftada arttığını gözlemliyorum. Sizin oralarda da böyle bir durum var mı? Yada sahil kesiminde benden başka gözlemleyen var mı?

Orta rakımlarda böyle bir durum yok hocam. Fakat alçaldıkça bir dökülme bende gözlemliyorum. Sebebi hakkında ise şu anda hiçbir fikrim yok açıkçası.

• ocak ayı tekerlemede yağışlı geçmişti hatta sulukar yağmıştı bende iyi hatırlıyorum 😊 zaten sonbaharında kurak geçeceği azçok yazdan belli oldu diyebiliriz kışaylarıda tutarsa %90 lık bir tutarlılığa ulaşır bu tekerleme eski atalarımız demekki mevsimsel tahminlerini buyöntemle azçok tahmin edebiliyorlarmış.

• Artık şekillenmeye başladı. Gfs de Ecmwf çizgisine geldi, mutabakat yakın. Ecmwf güncellemesi bitmedi ama, zaten günlerdir böyle veriyor salınımı. Görünen o ki, Ağustos'ta Temmuz gibi serin-soğuk başlayacak. Ben kendi adıma tıpkı kış gibi yaz tahminini de tutturan Cfs'yi kutluyorum:hfyeni (25):0098556c4e3878d72bdecf.jpg

bb800a0dd.jpg

b8c992fc6ab.jpg

• avrupada bulunan bu yüksek basınç inşallah kışında bizim başımıza çorap örmez diyelim.paylaşımların için teşekkürler DoquKaradeniz28 ara ara 850 ve 500 pha paylaşımların devam ederse seviniriz aysonu serinlemesi şimdilik iyi gidiyor tabi bu ağustos ayının ilk günlerinede sarkabilir😊

• White Tiger28

Ben teşekkür ederim abi. Gösterdiğiniz ilgi ve alaka için siz ve diğer değerli kardeşlerime, üstadlarıma teşekkür ediyorum. Her dönemin içinde, o dönemin dişe dokunur sıcak-soğuk ataklarını elimden geldiğince paylaşıyorum. Özel olarak bir saati isterseniz, onları da elimden geldiğince paylaşırım.