Belli Başlı Meteorolojik Dönemler, Koç Ayı ,Koç Katımı Fırtınası, 29 Kasım-2 Aralık Sistemi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • White Tiger28 hocam, diyagram bu, ana çıktı ve kontrol 850 hpa da değil ama 500 hpa da çok çok yanlız kalmış. Yani sanırım bu ull senaryosu değişecek. Bu sistem son 96 da diyagramdaki senaryo ortalaması seviyesine, yani +5, +6 derecelik bir salınıma dönüşebilir. Fazla heyecanlanmasak mı acaba67e31dc071ebd24879.gif

Ne dersiniz sizin yorumunuz nedir?

• DoquKaradeniz28 dostum sistem İstanbul adına diyagramda 4 senaryo dışında netleşti. Baktığım kadarıyla Orta ve doğu Karadeniz karışık sanırım inşallah bölgeniz adına hayırlısı olur bu arada 96h kadar dediğin gibi takip edilmeli her an yamuk yapabilir GFS.:)

İstanbul diyagramı:

Diagramme GEFS

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• DoquKaradeniz28 heyecanlanacak bişeyyok bensadece bu sinoptik ocak ayında gerçekleşirse güzel olurdu diye söylemiştim yinede mevsimine göre iyibir sistem yinede ortalamaların altında birdeğer çıkabilir tabi bunda oanki rüzgar yönüde önemli şubir gerçekki senin konum bayabi serinleyecek diyebiliriz sen eniyisi o tarihlerde bi eğribel zirvesi yap derim 😊😊

• DoquKaradeniz28 heyecanlanacak bişeyyok bensadece bu sinoptik ocak ayında gerçekleşirse güzel olurdu diye söylemiştim yinede mevsimine göre iyibir sistem yinede ortalamaların altında birdeğer çıkabilir tabi bunda oanki rüzgar yönüde önemli şubir gerçekki senin konum bayabi serinleyecek diyebiliriz sen eniyisi o tarihlerde bi eğribel zirvesi yap derim 😊😊

Hocam bir son dakika yamuğu olmazsa Eğribele ihtiyacım olmayacak. Eğribel 2200, benim rakım 1900. Oraya başlamasıyla benim konumuma kar başlaması arasında en fazla 10 dk fark oluyor.

Bu arada burada gökgürlemeye başladı radarda da bişey gözükmüyor.

• DoquKaradeniz28 hocam konumun açısından heyecanlanmam gayet doğal ilk kar yağışını görme ihtimalin bir hayli yüksek ama White Tiger28 hocamın eğribel fikri daha makul gözüküyor.Sahiller bu sistemde tabi bu şekilde olursa gunduz 10-15 derece aralığına inecektir

Hocam şöyle izah edeyim Eğribel denize bizden daha uzak. Kuzeyli rüzgarla hava bozarken bile 2-3 saat geç kapanıyor Eğribel. Yağış sıkıntısı da oluyor Eğribelde. Ben oradaki tünelde çalışıyordum, defalarca Eğribeldeki örtünün kendi konumumdaki örtüden az olduğunu gördüm. Yani kïsaca rakım olarak 300 metre alçaktayım, ama denize Eğribelden kuş uçuşu 25 km daha yakınım. O yüzden kar için Eğribelden daha şanslıyım^^^^

• eğribelin zirve konveksiyon oluşumu yağışın azolmasına nedenoluyor özelliklede denizden gelen kütlelerde tabi bunda rüzgarında önemlibir rolüvar sistem tamtersi güneyden kuzeye hareketinde eğribel zirvesi kara gömülüyor bazen hava açıkolduğunda yerseviyesi soğukolduğu zaman halk arasında (nalpara) denilen havadaki nemin donarak yeryüzene inmesi hadiseside oluyor benbuna doğuda çok şahit oldum 😊

• eğribelin zirve konveksiyon oluşumu yağışın azolmasına nedenoluyor özelliklede denizden gelen kütlelerde tabi bunda rüzgarında önemlibir rolüvar sistem tamtersi güneyden kuzeye hareketinde eğribel zirvesi kara gömülüyor bazen hava açıkolduğunda yerseviyesi soğukolduğu zaman halk arasında (nalpara) denilen havadaki nemin donarak yeryüzene inmesi hadiseside oluyor benbuna doğuda çok şahit oldum 😊

Süper anlatmışsınız hocam. Kış aylarında Eğribel de yer seviyesi mecburen 0 ın altında olduğu için, lodos eserken tipi yağıyor. Ama kuzeyli bir hava varsa, sahile 1 metre kar yağarken, Eğribel 40-50 cm de kalabiliyor. Bunu bir kış orda kalınca çözebildim^^

• 850 hpa'da +5'lik değer mevsim normallerinin çok altında görünsede her eylülüde karşılaştığımız sistemlerden biri oluyor. +5'in altında gelirse kar sınırı 2000 metrenin altına inerse o zaman eylül efsanesi olur.

• parametrede hafif elnino dan hafif la ninaya geçiş yaptık bakalım kışın beklediğimiz nötr değer olacakmı 😊 yanlız la nina birazdaha kuvvetlenirse mükemmel birkış olur kasımda herşey büyükbir ölçüde azçok netleşir azor buyıl iskandinav yükseğinden daha hareketli bir görüntü çizeceğe benziyor

• kuvvetli la nina bizim isimize yaramaz. Ülkemiz -0.5 ile -1 arasinda la nina yılı yakalarsa iyi bir kış gecirir. -2 ve altı zarardan baska bisey degil

• Arkadaşlar la nina el ninodan ziyade basıç yerleşimleri önem arzeder. Kış için Azor ve Sibirya belirleyici oluyor ya polar atak ya sibirya ağırlıklı bir kış oluyor. Basınç Yerleşimleridüzgünse sistem bodoslama geliyor yoksa teğet geçiyor