GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2019)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ayın son günü ay başı gibi biyerlere birşeyler inecek gibi eğer bozmassa. Maksat sağlam yağış almak barajlarımız kurudu. Büyük açılışa Kasım ortasından sonra başlarız inşallah çok özledik sistem kovalamayı.

• Evet dostlar ECMWF akşam güncellemesi sona erdi, güzel bir güncelleme oldu devam etseydi sistem inerdi. Benimle beraber takip eden ve yorum arkadaşlara selam olsun..:)

Bir daha ki güncellemede görüşmek üzere,

İyi akşamlar, sağlıcakla kalın.:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Berkay34 paylaşım sezonunu açtın toprağım. Elin uğurlu gelir inşAllah. Eline sağlık.

Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz; sevindiriniz, nefret ettirmeyiniz. Hz. Muhammed (S.A.V)

Einmal editiert, zuletzt von Besiktas () aus folgendem Grund: İmla

• Berkay34 paylaşık sezonunu açtın toprağım. Elin uğurlu gelir inşAllah. Eline sağlık.

Sağolasın hemşehrim ne demek, özelikle model paylaşımlarında foruma katkı sağlamaya çalışıyorum, meteorolojik modelleri okuma ve benzeri şeylerde kendi açtığım konumda makaleler yazıyorum beni takip edenler bilir, belki bilmeyenler vardır bakabilir. Umarım aramıza yeni katılanlar ve bu işi merak salıp öğrenmek isteyenler için yararlı oluyordur. Bu arada elimden gelse GFS yi de paylaşacağım, ama senin vesilen le söylemiş olayım Maalesef GFS nin güncellendiği saatlerde bu sene müsait değilim mobilde oluyorum ama akşam bu saatlerde genelde günün yorgunluğu azaldığı için Bilgisayar başına geçiyorum foruma giriyorum. SnoW_ dostum ile bizzat konuştum kendisi o saatlerde müsait olduğunda GFS yi paylaşacak şimdiden onunda vereceği emek için emeğine sağlık diyeyim. Enes Güleç(17) kardeşim eğer müsait değil ise ECMWF güncellemesini de elimden geldiğince çizerek ve yorumlayarak paylaşacağım.

Kendine iyi bak, selamlarımla.:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• ExcuseMe hocam bu akşamın eps çıktılarını paylaşabilir misin?

Henüz ücretli üyelik almadım. Kısmetse Kasım ayı sonlarına doğru yada Aralık ayı 2. haftası civarı alacağım. Tam kışa denk getirmek istiyorum ayrıca henüz sezon açmak içinde erken. Gereksiz yere zarara girmeye gerek yok:) Zaten dolar üstünden alışveriş oluyor ücretli veriler için durumda ortada malumunuz. Şuanlık bende sizin gibi meteocielden bakıyorum tabi takibe başlamadımda olası bi durumda oradan takibe devam bi süreliğine ^^

• izlanda nedir kudreti nedir nelere gücü yeter bunu bize öğretti.eger izlanda varsa azor yoktur(suyun atese temasi gibidir her zman su galip gelir)onun için izlanda yi yenmenin en iyi yolu avrupa iclerinde ki veya kuzryinde ki degil de ingilterr uzeridneki y.b oluşmasıdır ancak ozman arkamiza yaslanabilriz.

Aynen alttaki görüntü gibi y.B iskandinavya veya avrupa içlerinde degil de tam ingiltere üzerinde bu tip ý.b olusmadan bize rahat yzuu yoktur.ha avrupa da y.n oldugunfa olmusmudur guzel sistemler olmustur ama hrp iñletir gelirken

81decc.png

• Gfs Ecm’nin aksine size hava bile yok demiş 240 saat vade için

Oysa ki

Gfs 120’ye kadar

Ukmo 144’e kadar

Gefs 168’e kadar

Ecm 216’ya kadar

EPS 288’e kadar güven verebiliyor

Daha uzun vadelerde çoğunlukla hayal kırıklığı yaşadık (farklı düşünen olabilir)

Gem ve Jma’da belki 72 güven verirken

CFS , x saat vadede güven veriyor

X’de kişiye göre değişiyor

Bakalım Ecm istikrarını koruyacak mı

Gfs genel olarak iyiydi bu Ekim , çünkü zaten sistem yoktu😊

Modelin çapı sistem yokken durgun havada değil sistem gelirken anlaşılırmış

Eğer gerçekten ECM’nin gördüğü 216/264 saat vadedeki olası sistem gelecekse , Gfs yine kötü başladı demektir

• Cold.EFso hocam mesela şuan bölgemde ve doğu kesimdeki sistemcik i gfs görmüştü sonra ecm uydu bundan önceki eylül sistemlerinde fena değildi.ama kış geldikçe ecm daha güven veriyor sonuçta avrupai bo model.guvenirlililk bence sisteme bağlı hocam eğer gelecek sistem varsa ikisi 216 da bile az çok birleşiyor fakat sistem sıkintiliysa vuracağı yer tam net değilse son 72 saatte bile 500 km lik sapmalar yapıyorsa ikisi ayrı telden çalabiliyorlar

• yb ye devam...istikrar saglanmadan sistem falan inemiyor ulkemize maalesef..istikar icin sistemin kisa vadeye dusene kadar,bir cok guncellemede sistemi gormemiz lazim..gecer elbet bu gunlerde..

• bence öğlene göree daha güzel bir görüntü var sabah yorumlarda söylemiştim ingiltereye konumlanan bir y.b daha iyi olur.eger yarın da bu görüntüyü görebilirsek daha rahat konuşuruz ama sabah la akşam baya değişiklik oluşuyor.ana karaktere bakılacak olursa ya iskandinavya avrupa da konumlanan bi y.b yada ingiltere merkezli bir y.B buna modeller de karat vermemis

• ve suna dikkat etmek gerek şuan 240 satte hatta daha önceki saatlerde bile ecm gfs ortaklığı yok.bu tıp sistemlerde genelde son 72 satte bile değişiklik olur ve hangi model daha tutarlı olur anlamak zordur(ecm tabiki biraz daha öndedir).vel hasıl vel kelam inletici bir sistem.tabi olacaksa bu dönemde olsun yeter ki yağış olsun soğuk olmasa da olir