GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2019)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dün akşamla, sabah güncellemesinin de arasında aslında fark yok ama sadece bir şey olmayınca olmuyor işte. Bende bu sistemin inmesi için size takip edeceğiniz en önemli püf noktayı veriyorum.:)

Şimdi ilk önce size akşam güncellemesinin de ki görüntüdeki kırmızı ile siyah renkle yuvarlak içine aldığım yere iyi bakın neden Azor kafasını çıkartamıyor?

Çünkü kendisine verilecek destek yok bu destek de ABD'nin doğusunda bulunan alçak basınç işte o kırmızı renkle yuvarlak içine aldığım yer oarda o alçak basınç akşam güncellemesinde oluşmadı ve Azor da kafasını çıkartamadı siyah renkle daire içine aldığım yerde Azor peki neden o alçak basınç lazım?

Çünkü sizinde bildiğiniz üzere alçak basınçlar saatin ters yönünde dönerek doğuya doğru ilerler buda hem Azoru yükseltecek hemde doğuya doğru ilerletecek bu da bizim tamamen lehimize olan şey.

Akşam güncellemesi görüntüsü:

5cc844a0581d88a26d61.png

İşte gördüğünüz üzere sistem inemiyor .

Birde bu günkü sabah güncellemesine bakalım.:)

İşte tam dediğim nokta AB oluştu ve sayesinde Azor güçlenip yukarı doğru hakaret yapıp doğuluyor

4ab43b7b0a1.png

Görmeniz ve anlamanız için ileri ki saatleri de koyuyorum:)

gfseu-0-222.png?0gfseu-0-234.png?0gfseu-0-264.png?0gfseu-0-288.png?0gfseu-0-300.png?0gfseu-0-312.png?0

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• GFS öğlen güncellemesine az bir süre kaldı ben yine 150h saatten sonrasını yorumlayarak ve çizerek paylaşıcam .

İnşallah sabahki gibi güzel bir görüntü verir ve istikrarı korur diyelim :):saint:.

Biraz sonra görüşmek üzere:).

• ecm ay ortasında kzuey doğulu bir sistem öngörürken mgm o haftaya batı kesimlere yağış vermiş ilginç bi durum.ya ecm ye uyacak yada gfs ye benzer sekilde batiya ygais gelecek.son verilerde israrla kuzey dogulu sistem öngörüyor bakalim ilk kapışmayı kim kazanack

• Şu an güzel belirtiğim alçak basınç var:)

Ama ecm ye uydu sanki tepeden inecek bi sistem yok gibi ya kuzey doğulu olacak yada ingiletere belçika tarafındaki sistem inecek.ilk sistem nerdeyse fas a doğru gitti basra yüzünden geçen sene kışın da böyle olmustu

• Ama ecm ye uydu sanki tepeden inecek bi sistem yok gibi ya kuzey doğulu olacak yada ingiletere belçika tarafındaki sistem inecek.ilk sistem nerdeyse fas a doğru gitti basra yüzünden geçen sene kışın da böyle olmustu

Benim beklediğim sistem 2. şuan inişe geçti . Sizin dediğiniz ilk sistem dediğiniz basra doğru

• Berkay34 hocam GFS ye neyaptınızda bukadar kararlı sistem veriyo,maşallah bozmadan gelir işallah.Tabi önce ECMWF reiside yola getirmek lazım :S

Aslında mgm gfs 'ye uuymuşgözüküyor.ecm ya akşam düzeltecek yada mgm ondan vazgeçmiş.ecm radikal değişimleri sevmez amma bello de olmaz