GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2019)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Azorun batısında ki Ab alanı hem Azoru güçlendirip heme kuzey doğuya doğru hareket yapma olasılığı büyük...:)

Kilit nokta bu. Olayı çözecek yegane ayrıntı, o AB nin yükseği neye zorlayacağı. Çünkü iki modelde ki temel fark, yükseğin gücü ve hareket yönünden kaynaklanıyor.

• 168 den 192 ye geçişte , yükseğin aldığı şekil şahsi düşünceme göre hatalı. Sabah o ayrıntıyı da düzelteceğini düşünüyorum Ecmwf nin. Tabi bu benim görüşüm, tersi bir gelişme de olabilir.

• 168 den 192 ye geçişte , yükseğin aldığı şekil şahsi düşünceme göre hatalı. Sabah o ayrıntıyı da düzelteceğini düşünüyorum Ecmwf nin. Tabi bu benim görüşüm, tersi bir gelişme de olabilir.

Senle aynı fikirdeyim Tayfun, bu güncellemede ECMWF nin bu hareketi GFS ye benzeme çabaları, yani bir daha ki güncellemede daha iyi bir görüntü çıkması daha olası.

Bu arada korktuğum güncellemelerden birsi oldu yani eğer sistemi ecmwf hiç vermese idi işte o zaman sıkıntıydı, çünkü GFS nin dönme ihtimali fazla olurdu. Ama tam tersine ECMWF dönme hakaretini yaptı, sabahta kritik bir güncelleme olacak yine Ecmwf adına...:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• arkadaslar bana kizmayin ama ben yine begenmedim ecm yi..azorun konumu bize yaramaz..bu sekilde sistem avrupaya gider ve orda erir biter...ateslik bir sey hic yok hatta berkay kardesim..

• begenemeyiz cunku sinoptik bize yaramaz..gfs yi cok kaale alamiyom maalesef.24 saatte cok farkli ciktilar veriyor.endekslerde avrupaya ekmek cikar diyor zaten. E ne yapalim.her sey ALLAH tan..sabir....

• Senle aynı fikirdeyim Tayfun, bu güncellemede ECMWF nin bu hareketi GFS ye benzeme çabaları, yani bir daha ki güncellemede daha iyi bir görüntü çıkması daha olası.

Bu arada korktuğum güncellemelerden birsi oldu yani eğer sistemi ecmwf hiç vermese idi işte o zaman sıkıntıydı, çünkü GFS nin dönme ihtimali fazla olurdu. Ama tam tersine ECMWF dönme hakaretini yaptı, sabahta kritik bir güncelleme olacak yine Ecmwf adına...:)

İmza.

O geçişi defalarca oynattım. Yüksegin kuzey burnu dönmesi gerekirken, yüksek saçma bir biçimde tümüyle güneydoğu yönüne kayıyor. Ve güney ayağı Balkanlara yatıyor. Sonrada ilerleyip, bize olan soğuk akısınï tıkıyor. Sistem de Karadeniz in kuzeyinde asılı bir halde doğuya kayıyor. Bakalım sabah burası düzelecek mi, yoksa daha farklı bir senaryo mu gelecek.

• arkadaslar bana kizmayin ama ben yine begenmedim ecm yi..azorun konumu bize yaramaz..bu sekilde sistem avrupaya gider ve orda erir biter...ateslik bir sey hic yok hatta berkay kardesim..

Divane dostum haklısın, benim orada kast ettiğim tam Trakya sınırı 0 izoterm i idi benimde içimden ateş etmek geldi, bu kadar sıkıcı YB li günlerden çıkınca sanki insan çölde susamış gibi soğuğa ve yağışa mahrum kalıyor, ama dediğin gibi bende fazla beğenmedim, sabahtan az olsa da daha iyiydi... Bu sabah Ecmwf önemli, GFS yine her zaman ki gibi ayrı kafada, hayırlısı...

Selamlarımla, iyi akşamlar...:)

2 Mal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Beğenilcek bir yanı yokki zaten çöp. İstediği kadar 0 izotermi girsin 500hpa adam akıllı olmadan sağlam yağış beklemeyin kısaca 850ye pek bakmayın yani zaten gerekde yok bu ayda isterse -3 -4 girsin. Bize yağmur lazım kuru soğuma değil. Ayrıca Ecmde sürekli farkı senaryolar deniyor 1-2 gün daha böyle gidecek gibi sonrası en azından 31-2 arası az çok netleşir.

• bir de arkadaslar ukmoyuda dikkate alin derim..cok onemlidir..ukmoda azoru cok batili veriyor ve sistem avrupanin olur diyor..yine takip edecez tabiki..daha sonbaharin basindayiz .beni su an soguktan cok yagis ilgilendiriyor bu arada...yagis lazim..

• Ecmwf ilkten sistemi veriyordu sonra bir bocalama dönemine düştü yani sürekli başka yerlere veriyor 2 gündür, hayırlısı artık...

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Ecm çıktısı baya kötü çıktı. Gfs ortalamasıda yükselmiş. Anlaşılan -4 hayalimiz en iyi ihtimalle +8 gerçeği ile son bulacak. En azından yağış olsun diye umuyorum ama ondada yb etkisine gireceğiz gibi duruyor.

• gfs yle ecm nerdyse ortaklar sistem inşallah inecek ama sadece uzeyi mı vurup gececek yoksa güneye inerek egeden doğuyamı gececek şimdi ona bakacagız ama türkiyeye girmesi 4-5 ini bulabilir.zaten ecm işi oldukça agırdan alıyor.