İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • mart ayinda da hafta sonunda aldigimiz ortu alicak ist yazi getirenleri havuza yollicaz yine hepberaber rahat olun

Hisse dayalı dersek inşallah diyelim ama bilimsel olarak bakarsak Aoda kararsızlık hakim hala aşırı pozitiflik daha yoğun bassada nötre yakın o civarlara inen birkaç senaryoda var tabi o senaryolardan 3-4 Marttan sonrasını gösteriyor şuanlık. Yani 3-4 sistemi izlandanın kuvvetli baskısı sonrası yüksek basıncın kuzeye yükselemeden bize yatmasıyla kısaca sistemi doğulatarak sonuclanabilir ve bu modellerde görünen senaryo şuanda, ama daha sonrasında belki bir sistem daha doğabilir. Temennimiz izlandanın zayıflaması ve Aonun aşırı pozitiflikten birazda olsa nötre iniş gerçekleştirmesi yoksa sistem doğuya kayar doğu bölgelerimiz bile etkilenmiyebilir yani.

• Ao'nun nötre meyletmesi son güncel verilere göre 10 Mart civarı. Ancak kesin değil. Neticede sabah modeli Ao'yu şekillendiren bir unsur. Sabah Gfs'si 3-4 Mart sistemini bize versin 16.00'da güncellenen Ao'da nötre meyil görürsünüz. Ancak şuan sistemi vermiyor verse de sıyırtma ile veriyor, bu nedenle de Ao nötre inmiyor.

Şahsen Çarşamba sabahına kadar takip ederim, oldu oldu olmadı 3-4 Mart sistemine elveda. Pazar günü zaten 3 Mart.

Şuan Çarşamba öğleden sonra ile Perşembe öğle arası İstanbul iç ve yükseklerinde olası bir kar yağışına odaklandım. Hava da ya da en iyi ihtimalle 1-2cm kar.

3-4 Mart içinde inşaallah bir süpriz olur yine demekten başka çaremiz yok. Yoksa eldeki veriler sistem Hıdır( hava da kar yapacak cinsten) diyor.

• Hıdır nedir merak ettim, siz mi verdiniz adını?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bi hıdırdır gidiyor :D Nerden çıktı bu ya iyi güldüm akşam akşam cılız diyeydiniz bari. Hava tahmincisi dediklerine kısmen katılıyorum ama şöyle birşeyde var Ao eğer 8-10u civarı nötre inerse işler dahada sıkıntıya girebilir yani ne kadar süre geçerse okadar kötü bizim için sonuçta Mart ayından bahsediyoruz. Ondan dolayı şu 3-4 Mart sistemini alabilirsek çok güzel olacak hem soğukta var kuzeyde. Ao nötre inse bile 10u civarı kuzeyde soğuk olabilceğinin yada iyi bir sinoptik oluşacağının garantisi yok.

• Bi hıdırdır gidiyor :D Nerden çıktı bu ya iyi güldüm akşam akşam cılız diyeydiniz bari. Hava tahmincisi dediklerine kısmen katılıyorum ama şöyle birşeyde var Ao eğer 8-10u civarı nötre inerse işler dahada sıkıntıya girebilir yani ne kadar süre geçerse okadar kötü bizim için sonuçta Mart ayından bahsediyoruz. Ondan dolayı şu 3-4 Mart sistemini alabilirsek çok güzel olacak hem soğukta var kuzeyde. Ao nötre inse bile 10u civarı kuzeyde soğuk olabilceğinin yada iyi bir sinoptik oluşacağının garantisi yok.

biz hıdır mıdır bilmeyiz, açıkçası bu forumda fazlaca dillendirilmeside gereksiz, adını verenin twitterda bloqu var isteyen orada sabaha kadar hıdırlaşabilir:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Geçen sistemi ben kıyıda olmama rağmen beğendim çok eğlenceliydi hem ters köşe yapışı hem de durmak bilmeyişi çok iyi moral verdi . Ama bundan sonra ne olur bence yine de bitti bişey olmaz laflarına itibar etmemeliyiz bünyo yine gfs bakarak. Silmiş İstanbul’u kafasından örnek misal .

• @Vintersaga 27 , 28 ve Mart ayı için yorumunuz nedir ? Son çıktılara göre

Hocam beklettim fakat anca müsait olabildim, kusura bakmayın.

27-28 sistemi yükseklerde daha etkili olacak gibi görünüyor hocam. Soğukseverler için güzel bir gün olacak.

3-4 Mart ise şimdi Kafkas gözükse de ben değişim olabilme ihtimalini görüyorum. AO bugün pozitif, yarın nötr olur. Güvenilirlik düşük.

Şu andan şu olacak diyebilmek zor ama olurda salınım yüzünü bize çevirirse Doğu Marmara'dan itibaren doğuya doğru ilerleyen coğrafyanın etkilenmesi daha olası görünüyor.

Bara döda fiskar följer strömmen...