İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bize ayın ortasına hatta yirmisine kadar bir ekmek çıkmaz bu görüntüden. Kırıntı sistemcikler gelip gidiyor adam akıllı soğuk yok kuzeyimizde. Azlağ geldi geldi. Gelmedi kar falan göremeyiz bu sene. Onun içinde mevcut paternin değişmesi lazım. Değişecek mi göreceğiz.

Bana mevcut paternden kastinin ne oldugunu soylermisin ?

• Dew point havanın çiğneme noktasıdır yani donma seviyesi diyebiliriz. Şimdi farz edelim hava sıcaklığı 3-4 derece olsun ama kar yağıyor bu nasıl oluyor? Nem seviyesi ve havanın dew point seviyesine göre belirleniyor. Şimdi peki bu dew point nasıl oluyor da 3 derece hava sıcaklığında kar yağıyor. Neden, çünkü; Havan'ın çiğneme noktas, yani donma noktası dev-point 0 derece Bu yüzden kar yağıyor yani bu gibi durumlarda hava sıcaklığı değil dev point sıcaklığı daha ön planda oluyor. Yüksek basınçlı günlerde de point daha soğuk olur mesala şu an çölde dev point sıcaklığı eksi 9 derece bunu bu şekilde anlayabilirsin. Kısaca olarak dew point çiğneme noktası yani maddenin halini belirleyen değerdir.

Dew point yani çiy noktası bir hava parselinin %100 nemli olması için yani yoğuşması için gerekli olan sıcaklığı ifade eder. Kar taneleri de haliyle %100 nemli olduğu için "deneyimlediği" sıcaklıktır denilebilir.

• Yarınki yağışlar için Deniz etkisi diyenler olacaktır fakat yarın sabah saatlerinde çoğunlukla Anadolu yakasını etkileyecek olan yağış tamamen pekiştirilmiş bir deniz etkisi (sea enhaced-Deniz etkisiyle konvektif enerji kazanmış yağış olabilir ancak. Bunu enverizyonun alt seviyelerde (800mb) olmasını ve yoğunlaşma depresyonun küçük olmasına bağlıyorum. Ayrıca Deniz sıcaklığı 850-Deniz farkı koşullarını tamamen besleyemiyor

• Yarınki yağışlar için Deniz etkisi diyenler olacaktır fakat yarın sabah saatlerinde çoğunlukla Anadolu yakasını etkileyecek olan yağış tamamen pekiştirilmiş bir deniz etkisi (sea enhaced-Deniz etkisiyle konvektif enerji kazanmış yağış olabilir ancak. Bunu enverizyonun alt seviyelerde (800mb) olmasını ve yoğunlaşma depresyonun küçük olmasına bağlıyorum. Ayrıca Deniz sıcaklığı 850-Deniz farkı koşullarını tamamen besleyemiyor

Daha sık yorum yapmalisin.

En baba ve gerçekçi yorum tebrikler