İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • modeller çok bozdu..

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.

• Arkadaşlar merhaba. Öncelikle severek takip ettiğim bir forum sitesi burası. Başarılarınızın devamı temenni ederim. Ben de bir şey yazıp sormak istedim umarım doğru alana yazmış olurum. Yanılmıyorsam Cuma günü yani 27.11.2019 da bildiğiniz üzere hava yağışlıydı. Bir ara işyerinden hava ya baktığımda bayağı bayağı kar gördüm. Hatta yalan olmasın 4-5 arkadaşa gösterdim onlarda aynısını dedi. Böyle birşey olabilirmi? çünki hava bayağı sıcaktı. Veya birisi suni kar mı yarattı :) (Mevki: Eminönü meydan)

• Arkadaşlar merhaba. Öncelikle severek takip ettiğim bir forum sitesi burası. Başarılarınızın devamı temenni ederim. Ben de bir şey yazıp sormak istedim umarım doğru alana yazmış olurum. Yanılmıyorsam Cuma günü yani 27.11.2019 da bildiğiniz üzere hava yağışlıydı. Bir ara işyerinden hava ya baktığımda bayağı bayağı kar gördüm. Hatta yalan olmasın 4-5 arkadaşa gösterdim onlarda aynısını dedi. Böyle birşey olabilirmi? çünki hava bayağı sıcaktı. Veya birisi suni kar mı yarattı :) (Mevki: Eminönü meydan)

Kar koşulları imkansızdan daha imkansız. Farklı şeyler görmüş olabilirsiniz.

Maalesef olamaz hocam, eğer tane boyutu küçük olan birşeyler gördüyseniz muhtemelen sprey yağış ile karıştırıyorsunuzdur. :)

Bara döda fiskar följer strömmen...

• İstanbul Atatürk Havalimanı bazlı bir meteogram ekleyeceğim WRF'ye.

Yağış

Sıcaklık

Rüzgar dışında istediğiniz bir veri varsa ekleyebilirim. Önerilerinizi buraya yazabilirsiniz.

Kardeşim,

lütfen yarattı demiyelim. Yaratmak ALLAH'a mahsustur. Kul YARATAMAZ.

Sorunun cevabına gelince 27.11.2019 tarihinde EMİNÖNÜ meydan kar ALMAMIŞTIR. O tarihte İstanbul'umuzun dağları da kar ALMAMIŞTIR.

• Kardeşim,

lütfen yarattı demiyelim. Yaratmak ALLAH'a mahsustur. Kul YARATAMAZ.

Sorunun cevabına gelince 27.11.2019 tarihinde EMİNÖNÜ meydan kar ALMAMIŞTIR. O tarihte İstanbul'umuzun dağları da kar ALMAMIŞTIR.

Burada "yaratmak" tan kasıt insanların sahte bir kar yapıp sunması anlamını taşıyor. Yoksa yaratmak ta yok etmek te Allah'a mahsus. Bu kadar ince detay a takılacağınızı düşünmemiştim. Sorumun cevabına vermiş olduğunuz ilgiden dolayı tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Biz hava da kısa süreliğine de gördüğümüzden dolayı heyecanlandık bu kadar.

• Aysonuna geldiğimize göre mesajı tekrardan güncelleme vaktimiz gelmiş. Maalesef bize ulaşan bir pastırma olmadı, kimse kurutmamış anlaşılan.. :hfyeni (18)::hfyeni (18)::hfyeni (18):

Neyse ki sıkıntılı bir Kasım'ı atlattık. Mevcut şartlarda kısıtlı soğuk-yeterli yağış dönemindeyiz. Ocak-Şubat'a hazırlık açısından fena olmayan şartlar var aslında. Patern değişti fakat patern şu an denizel kökenli kısıtlı soğuklu sistemlere işaret ediyor. Beni mutlu eden bir dönem ama boşa doğalgaz yakıyorumculara ters geliyor. :S

Kaliteli bir sistem için Orta Avrupa-İskandinavya civarında basınç yükselişini takip etmemiz lazım. Ben yine ayortası civarına beklentideyim, şimdiye kadar en üşüten sistem olacak tarzda. Verileri takip ediyor olacağız.

İyi forumlar.

Bara döda fiskar följer strömmen...

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Bugün Maslak tarafında havada muhteşem bir görüntü vardı, bulutlar top gibi, ayrı ayrı duruyordu. Sanki filmlerdeki uçan adalar gibi. Otobüsteydim fotoğraf çekemedim. Galiba kümülüs bulutlarıydı ama sık değil seyrekti. Şu an ise sirrus bulutları var gibi geldi bana. Bulutlara bakarak hava tahmini ile ilgili yazılar var, sirrus ne oluyor acaba?

• Olası Aralık başı dalgalanmasında hala fazla negatif NAO riski görünüyor. Daha 1 aydan fazla da süre var ki bu normal. Bilimsel olarak işe baktığımızda istatistiksel olarak olasılık her gün artsa da hala doğru düzgün kesinlik oranlarına ulaşmak mümkün değil. Bu sebeple Aralık başı bir süreliğine hala bir olası dalgalanma olarak kalacak.

Arsız NAO Grönland'a yoruyor gibi yaptı, sonra AO erken pozitife çıkınca tutunamadı, bize de giderken getirdiği denizel kökenli kırıntı kaldı.

• Çarşamba Akşamı -7 Girişi Var...Grapuel Görülme İhtimali Varmıdır...

Çarşamba akşamı yağış var mı? Önce ona bir bakmak lazım. Yağış olmadan -10 girse kime fayda.:thumbup:GFS ye göre yok.

60-574GR.GIF?02-6

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.