İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • D vitamini konusu geçmişken, çevremde çoğu insan D vitamini eksikliği nedeniyle ilaç kullanıyor. Güneşlenme süresinin bu kadar fazla olduğu bir ülkede bu durum garibime gidiyor. Çevresel faktörler mi etkili veya ilaç lobisinin işi mi acep? :/

Maydanoz , Isırgan otu ve tavuk ciğeri tüketmeleri iyi gelebilir , havalar böyle devam ettikçe de biraz yürüyüş yapsalar da iyi gelir

Fakat ülkemizde yürüyüş kültürü gelişmeyip , bakkala hatta tuvalete bile arabayla gidildiği için şu vaziyette A/Z tüm vitaminler sıkıntılı çıkacaktır

• İstanbul'un 100 günlük suyu kalmış.

Barajların Doluluk Oranı Yüzde 38'e Düştü: İstanbul'un 100 Günlük Suyu Kaldı

https://onedio.com/haber/baraj…-gunluk-suyu-kaldi-889702

Bu şekilde devam ederse su kesintileri başlar ancak bu kadar uzun yağışsız geçen dönemde devlet eliyle bir bilinçlendirme kampanyası yapılsa iyi olmaz mıydı su israfını engellemek için bence güzel olurdu.

• İstanbul’un yeni en yüksek noktası 587 metre ile Çamlıca Radyo kulesi olmuş, deniz seviyesinden yüksekliği yani rakımı 587 metre... Mesela istanbulda şakır şakır yağmur yağarken radyo kulesinde kar yağabilir. 100 metrede 0.5 derece hava sıcaklığı düştüğünü var sayarsak tam 3 derecelik bir fark oluyor...

a4ec0062017.jpg27c232f20d.jpg

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Hala daha yeterince kampanya yapılmaması çok garip. Bende hala merakla bekliyorum, millet ne zaman tutuşacak acaba diye...

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Hala daha yeterince kampanya yapılmaması çok garip. Bende hala merakla bekliyorum, millet ne zaman tutuşacak acaba diye...

şimdi cevap yazacağım siyasi olacak:):) O yüzden bardağın dolu tarafından bakalım yaklaşık 3,5 ay demek oluyor 100 gün, ocak ayı kurak geçerse sorun büyür, ancak şuandan ihtiyatlı olmakta fayda var herkes su kullanımına dikkat ederse sadece kuraklık başa gelince değil her zaman işimize yarar..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• suya bir yüzde 40 daha zam yapılırsa tüketim yüzde 40 düşer , Nisana çıkarız bu suyla 😊

Ben şahsen suyun kıymetini bilmeyen toplumumuza yüzde 100 zammı bile az bulurum , Çeşmeler şırıl şırıl akıtılıyor

• şimdi cevap yazacağım siyasi olacak:):) O yüzden bardağın dolu tarafından bakalım yaklaşık 3,5 ay demek oluyor 100 gün, ocak ayı kurak geçerse sorun büyür, ancak şuandan ihtiyatlı olmakta fayda var herkes su kullanımına dikkat ederse sadece kuraklık başa gelince değil her zaman işimize yarar..

Büyük balık küçük balığı yutar durumu var birde, İstanbul harici Anadolu'da da pek çok şehirin durumu aynı. Devletin resmi kurumu MGM'nin de sıcak ve kurak bir kış beklediğini varsayarsak kamu spotu vs. vs. genel bilgilendirmek lazım. Zaten şimdiye özel bir durum değil dediğin gibi abi, israf her zaman israf sonuçta.

• Neden hep bilgilendirilmesi gereken bir topluluk oluyoruz.Hayatı tespih yapıp sallamamızdan mı ? (Susuzluk başlangıcındaki beynin istemsiz tepkimesi)

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• su ile ilgili ''25 litre'' belgeselini izlemenizi tavsiye ederim.. vakit tasarruf vakti.

O belgeseli izlemiştim, gerçekten çok bilgilendirici bir belgesel. Herksin izlemesini tavsiye ederim. Kişi başına bir yıl boyunca harcanan suyu duyunca şok olmuştum...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• O belgeseli izlemiştim, gerçekten çok bilgilendirici bir belgesel. Herksin izlemesini tavsiye ederim. Kişi başına bir yıl boyunca harcanan suyu duyunca şok olmuştum...

hocam atmosferin dışına hiç bir maddenin çıkamayacağını biliyorsunuz değil mi? (İnsan aktiviteleri hariç) Var olan şeyler yok olmaz dönüşürler, aynı enerji gibi. Sonuçta bir tepkimenin ürünleri malzemelerinden fazla olamaz.Su gerçekten bir ihtiyaç olursa eminim çağdaş bilim bunun da çözümünü üretir. Ayrıca su tüketimi konusunda bizden beter bir çok ülke var. Suyun önemini bilen sayılı ülkelerden olduğumuzu düşünüyorum.

• İsveç'te bir yazı okumuştum. Akşam bulabilirsem buraya da atarım. Adamlar toprağın içindeki su yüzdesini bile ölçüp kuraklık analizi yapıyor. Meteoroloji vasıtasıyla da risk haritasıyla duyuruyor. Ki onların bizden çok daha su zengini bir ülke olduğunu varsayarsak halimiz vahim. Yeraltı sularının analizinden bahsetmiyorum bile.

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• İsveç'te bir yazı okumuştum. Akşam bulabilirsem buraya da atarım. Adamlar toprağın içindeki su yüzdesini bile ölçüp kuraklık analizi yapıyor. Meteoroloji vasıtasıyla da risk haritasıyla duyuruyor. Ki onların bizden çok daha su zengini bir ülke olduğunu varsayarsak halimiz vahim. Yeraltı sularının analizinden bahsetmiyorum bile.

Hocam bunu turkiyede de yapan hocalarımız var levent saylan belki duymuşsunuzdur kendisi türkiye ve avrupada önde gelen tarım orman meteorologlarindandir

• Hocam bunu turkiyede de yapan hocalarımız var levent saylan belki duymuşsunuzdur kendisi türkiye ve avrupada önde gelen tarım orman meteorologlarindandir

Kaçırdıysam benim hatam, affola fakat MGM vasıtasıyla duyurmakta fayda var diye düşünüyorum. Mesela atıyorum şu an Istanbul'da toprağın ve yeraltı suyunun durumu nedir? Risk haritasıyla belirtip uyarmak baya etkili olabilir. Bizde yerlaltı sularınında tarım ıçin vs. sondaj durumu da bir başka konu tabi.