İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • poyraz ozcan doğrudur tabii o salı gecesi yağan kar yağışını unutamam o ayrı ama nereden nereye gene de o sistemin ölüsü bile 30 cm kar yapmaya yetmişti böyle olsa heralde tarihin unutulmaz sistemi olurdu 87 04 hikaye kalırdı bunun yanında hatta Kenan Işık kim milyoner olmak ister sunuyordu vay be 7 yıl geçmiş özleniyor o zamanlar

• poyraz ozcan doğrudur tabii o salı gecesi yağan kar yağışını unutamam o ayrı ama nereden nereye gene de o sistemin ölüsü bile 30 cm kar yapmaya yetmişti böyle olsa heralde tarihin unutulmaz sistemi olurdu 87 04 hikaye kalırdı bunun yanında hatta Kenan Işık kim milyoner olmak ister sunuyordu vay be 7 yıl geçmiş özleniyor o zamanlar

• gece radara bakıp işe gitmiştim kuzeyden cılız gibi görünen kitleler ilerliyordu sonra gece yarısı dek bombardımanı başlamıştı sabaha kadar yağdı dışarda kamyoncuların faturalarını denetliyordum o anı yaşamak fenaydı sabah eve gidemedim basın Expres yolunda kar küreme aracının peşinden gitmek her babayiğide nasip olmaz😂

• 2015-2017-2020 bakalım 2020 aklımıza kazınacak bir yıl olacakmı merakla bekliyoruz...

Arkadaşlar cidden içime doğdu bu sene içimden bir ses diyor ki İstanbul olarak hiç beklenmeden efsaneyi yaşayacağımız, modeller bir anda verecek gibi içime doğdu.:)

Selamlarımla, iyi akşamlar...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• ECM1-216.GIF?12ECM0-240.GIF?12

bu bence şu ana kadar modellerin yaptığı en büyük kazık örneğidir tartışmaya kapalı.

ECM0-72.GIF?12

gerçekte olan da bu

Hocam bunu nerden buldunuz mukemmel bi goruntü yanlız ben bundan dahada büyük bi kazığı hatirliyorum 2 sene önce GFS karadenize -32° lik cekirdek indirmişti.:)

Bulabilirsem atarım.

• İstanbul ahalisi olarak iki yılın acısını nasıl bir sistem gelirse çıkarır. Misal deniz etkisi kar ile kıyılar 50 cm yüksekler rakımına göre yer yer bir metre birikinti olsa ve kar kıyıda 1 hafta yükseklerde 2hafta yerde kalsa. Kış boyu başkada kar yağması bunu kim gözü kapalı kabul ederdi:)

• sokak lambasına yapışırdık heralde bu senaryo gerçekleşse yine biz göztepe avcumuzu yalardık

Biz geçen sene 36 saat aralıksız yoğun yağan karlı sistemde 1 cm örtü bile göremedik. Alışığız ve nasıl mücadele verileceğini de iyi biliyoruz.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Biz geçen sene 36 saat aralıksız yoğun yağan karlı sistemde 1 cm örtü bile göremedik. Alışığız ve nasıl mücadele verileceğini de iyi biliyoruz.

hiç hatırlatma tam 0 dereceye düştü aha derken birden başladı yükselmeye ne kanser bi sistemdi bir de son 3 günde evrildi

• İstanbul ahalisi olarak iki yılın acısını nasıl bir sistem gelirse çıkarır. Misal deniz etkisi kar ile kıyılar 50 cm yüksekler rakımına göre yer yer bir metre birikinti olsa ve kar kıyıda 1 hafta yükseklerde 2hafta yerde kalsa. Kış boyu başkada kar yağması bunu kim gözü kapalı kabul ederdi:)

Öyle sistem bir kere geleceğinin garantisini bilsem diğer günler kurak geçsede ben kabul ederdim, aynı 2017 deki olduğu gibi 6-10 ocak dışında iyi bir sistem aldıkmı hayır ama 6-10 ocakta yer yer 90cm gördükmü evet en kıyı kesimler 40cm gördümü evet 1 hafta ardından ayaz olup kar yerden kalkmadımı onada evet... Al işte bir sistem seni o kışın kurak geçmesini unuturdu bile:)

Bu arada 2017 6-10 ocak diyince Çamlıcadan evimden kendi çektiğim görüntü dokunulmamış çayırlıklarda 1m vardı belimi geçiyordu kar muhteşemdi anlatılmaz yaşanır...:)uzays3271653126hava-kars323:31582 Özledik be gerçekten...

d802c835bf4.jpg002628.jpg

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Ankara'da şöyle sistemlere hasret kaldık. Sanırım 2004 yada 2005de böyle bi sistem almıştık.

Ama bizde de ardarda 20-30 cmlik sistemler alıyoruz.O yandan da güzel.

• Berkay34 hocam 6-7 ocakta siz efsaneti yasamizsıniz ben ise birkac km uzakta kocaelide hüsranın babasini yasadım öğlene kadar 30cm yağan karın üstüne eve gelirken kar lala lapa yağyor derken yağmur basladı evde uzaktı ayaklarım ıslandi ayaklarım dondu dona dona geldim 1 hafta hasta oldum X/

Edit:O gün bu gündür nadiren gelen 1saatlik ince kar serpintilerinden baska bişe gormüyorum...

tabi 2015 de tam tersi size oldu 8o

3 Mal editiert, zuletzt von SnoW_ ()

• Buda geçen seneki 24 şubat sisteminden... Onuda kıl payı efsaneyi kaçırmıştık ama yine rakımdan 25-30 cm kapmıştım.:)

Bu fotoğraf gece 1 saatleri, sistemin en etkin en çok örtünün hızlandığı anlar...

d30ebc10c.jpg

Bu görüntü sabah 8-9 gibi kar artık fazla etkisini çok göstermiyor ama örtüde erimiyor...

ef2ae880265.jpg

Bu fotoğrafda hiç dokunulmamış bir arabadaki bilanço...:)

34bd7989.jpg