İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evet artık bu sıcaklıklardan gerçekten bunaldık zaten ben bu şekilde olacağını 3-4 gün önce kendi konumda belirtmiştim ve belirtiğim den kat kat daha fazla ısındık ve terledik aslında bu kadar sıcak olmasının en başında bize nem neden oluyor

Bildiğiniz üzere nem havadaki su buharının oranıdır bu ne kadar fazla olursa o kadar yapış yapış olur şuan nem %90 nın üstünde ve hatta %97 olan yerler var işte bu şekilde olursa dahada yapış yapış oluruz.

Peki bize bu sıcaklar nereden geldi bizi bu kadar bunaltıyor ?

Şimdi yaklaşık 1,5 hafta önce Avrupa da sıcaklık rekorları kırıldı ama yani o yılın değil son 90 yılın rekorları kırıldı Hatta sanırsam Fransa da 41-42 dereceye çıktı ve ardından bu kadar sıcak olduktan sonra kuzeyden soğuk cephe geldi ve ardın Avrupa da AB alçak basınçlar oluştu ve bilirsiniz özelikle İtalya civarlarında oluştuğu zaman bize güneyli rüzgarlar yani sıcak hava dalgası geliyor bunu harita üzerinde size göstereyim

500c7c47b.png

Anladığınız üzere bu AB sayesinde bize resmen sıcak hava pompalandı ve Akdeniz üzerinden gelince nemi de hesaba kattığımda bu senenin en sıcak günlerini yaşadık peki bu daha ne kadar böyle gidecek işte merak edilen en büyük soru bu

ilerleyen günlerde ayın 4 ünde hafif bir serinleme var gibi ama arkası çok kötü gibi duruyor serinleme

gfseu-0-54.png?6

Ve ardından dediğim asıl sıcak hava dalgası Modellerde oluşmaya başlamış gibi duruyor ve bu daha sıcak olacak bir önceki tahminimde başaralı oldum sıcak dalgada keşke olmasaydım bu sefer ama inşallah ileri ki dalgada dediğim gibi olmaz ama modellere baktığımızda daha sıcak hava dalgası gözüküyor modellerde bakalım.

gfseu-0-144.png?6

Ayın 8 gibi dahada kötüsü dediğim görüntü bu harbiden çok kötü bir durum

Peki diyagrama baktığımızda daha ilerisi nasıl gözüküyor

Diagramme GEFS

Diagramme GEFS

Diagramme GEFS

Yani diyagramlara baktığımızda ayın 15 ine kadar bize adam akılı rahatsızlık yok gibi gözüküyor belki ilerleyen günlerde rüzgar artar da hafif de olasa serinleriz

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• İstanbul cayır cayır yanıyor Yanıyoruz Fuat Abiiii :Dhava-gunes11hava-gunes11hava-gunes11:evil:

Ä°lgili resim

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• İstanbul için 4 Ağustos için yağış durumu gösteriliyor tamam iyi güzel ama 4 Ağustos'tan sonra 14 Ağustosa kadar yağış yok ve sıcaklık artışları yine yüksek ve yine YANMAYA devam edeceğiz gibi

4 Ağustos günü yağış durumu ile birlikte hafif bir serinleme gözüküyor tabi bu dönemden sonra bir tık iyi gelebilir takipte olalım bir serin gün yakalamamız gerek yoksak bu sıcaklarla sorun olacak :):)hava-gunes11hava-gunes11hava-gunes11

40690baddacd78b366.png

• İstanbul için yağış ihtimali ve serinlik yarın akşam saatlerinden itibaren başlıyor

Ama bu olası yağışın şiddeti ne ?

Yaz yağışları konusunda modellerin ne kadar yanılabildiğini yeterince test ettik yanılmıyorsam

Şile bir önceki sistemde 20 mm bile beklenmiyorken 90 mm üstü yağış almıştı

Son sistemde bir çok ilçe de hatırı miktarda yağış almıştı

Üç gün önceki modellerin hiç beklemediği sürpriz yağışı ise bilen bilir

Bir de modellerin güçlü yağış verip avucumuzu yaladığımız sistem de oldu

Peki yarın akşam ve Pazar günü ne olabilir

Bu kadar nem ve ısınmanın ani sayılabilecek sıcaklık düşüşüne güzel bir yağış tepkisi olmaz mı

Bazılarımızca bu az bir ihtimal değil

Şahsen heyecanla bekliyorum

Serinlik baştacı ama biraz da yağış kapalım

Gün batımına doğru yada daha farklı bir saatte lokal yada daha genel ani bir atraksiyon neden oluşmasın?

Eğer yarın modellerin beklediğinden çok daha fazla yağış alabilirsek bu durum yazın zorluğunu bir kez daha gösterirken şimdiden önümüzdeki 10/15 gün için umutsuz konuşmanın da gereksiz olacağını tekrar hatırlatır bizlere

• %86 nem var Pendikte, resmen yapis yapis...

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Kapıdan çıkıp, hemen yüzmeye başlayın işte Hocam :)

yok hocam arada balkonum esiyor kuzeyi goruyor,suan eminim anadolu yakasi yuksekleri arada guzel ruzgar aliyordur, dolayoba-aydos taraflari mesela:)

yuzme isine haftaya basliyorum hocam ama direkt havuzun kendisinde;)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• yok hocam arada balkonum esiyor kuzeyi goruyor,suan eminim anadolu yakasi yuksekleri arada guzel ruzgar aliyordur, dolayoba-aydos taraflari mesela:)

yuzme isine haftaya basliyorum hocam ama direkt havuzun kendisinde;)

Dediginiz gibi ben de üst kaynarcadan oturuyorum ara ara o rüzgarlar ilac gibi geliyor