İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu sistemden İstanbul olarak fazla yararlanamadık oraj anlamında, bunun en büyük sebeplerinden biri havaların tam olarak ısınmamış olması, bize sağlam kararsızlık lazım şuan bu durum yok, tahminen haziran ayı içerisinde havalarında iyice ısınmasıyla gökgürültülerini daha fazla duyacağız, özellike Mart- Nisan aylarını beklenenden düşük sıcaklıklarla geçirmemizin bunda etkisi büyük oldu..

Bakalım estofex e göre bugün birşeyler olabilirdi hala bekliyoruz..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• butun kis kar bekledik gelmedi dedik ki oraj bizi avutur, oda gelmemek icin elinden geleni yapiyor, neyse sabredelim haziran ayi oraj hasretimizi sonlandirabilir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• butun kis kar bekledik gelmedi dedik ki oraj bizi avutur, oda gelmemek icin elinden geleni yapiyor, neyse sabredelim haziran ayi oraj hasretimizi sonlandirabilir..

Ayn hocam mesela bugün Tekirdağ bir gram yağış düşmedi oraj yok Tekirdağ boşluğu var hepte öyle oluyor nedense , bugün Kırklareli çevreleri süper hücreler var dı

orasını takip ettik oradan bir heyecan aldık

İyi akşamlar

• 4aad7866f03e.png

Eski ve yeni radar görüntülerini inceleyince aslında renk değişmemiş daha önce 2-12 reflectivity arasında olan ve mavi renge denk gelen kısım radar görüntülerinden tamamen kaldırılmış. Yani 12 reflectivity değerinin altını artık radarda göremiyoruz.

yeni renkleri hiç beğenmedim. Bütün yağış alanları açık yeşil-sarı renkte görünüyor. Eskiye göre kontrastı az yeşil olan yağışları şuan neredeyse sarıya yakın görüyoruz ve bu baya aldatıcı oluyor. fazla renk kullanımı ile daha detaylı bir radarımız varken, renkleri azaltıp detayı azaltmalarını anlayamadım. :/

• Şuan sırf Düzceye özel mükemmel bir kütle var radarda,Özellikle Akçakoca nasibini alacak gibi.Kuvvetlenerek karaya doğru geliyor.Onun haricinde radar bomboş İstanbul için :)

• Diagramme GEFS

önce 22 sonra 24-25 mayısa bakacağız oraj için..

• Hava sicak bugun, guzel guzel isinsin, sicaktan nefret ediyorum ancak etkili oraj alabilmemiz icin havanin isinmasina ihtiyacimiz var..

• Şu günlerde İstanbul özel raporlar adlı konun 23 şubat arşivine bakıyorum herkesten atılan kar fotoğrafları ve benim o gece ve 24 şubat sabahı attığım kar fotoğrafına bakmak bana gayet iyi geldi bu sıcak günlerde güzel oldu.:)

O Gece atığım fotoğraf:

57034-image-jpg

O Sabah atığım fotoğraf:

57040-image-jpg

O Gün 25-30 cm arası kar vardı:

57160-image-jpg

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Şu günlerde İstanbul özel raporlar adlı konun 23 şubat arşivine bakıyorum herkesten atılan kar fotoğrafları ve benim o gece ve 24 şubat sabahı attığım kar fotoğrafına bakmak bana gayet iyi geldi bu sıcak günlerde güzel oldu.:)

Özlettin hocam :|