İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Siklonlar genis alanlari kaplar. Eger batiya dogru gidildikce cm azaliyorsa siklona uzakligindandir.

O sistemde Edirne dahi iyi kar aldi diye biliyorum ben. Yanlisin var sanirim

1987 Kışını görmüş biri olarak Mesut hocaya katılıyorum. Florya - Yeşilköy 1 mt kar alırken Silivride Otobüs boyu kar vardı. Bizzat şahit oldum. Yanlış bilgi veriliyor.

• Artık son 2 gün kalmaya kadar hiçbir modele diyagrama senaryoya inanmayın hayal kırıklığı oluyor. Birtürlü karlı sistem gelmiyor. Ben artık takibi bıraktım kafam rahat

• Artık son 2 gün kalmaya kadar hiçbir modele diyagrama senaryoya inanmayın hayal kırıklığı oluyor. Birtürlü karlı sistem gelmiyor. Ben artık takibi bıraktım kafam rahat

23-24 Şubat sisteminde Gfs son gün bozmuştu yağmur vermişti ama biz kar almıştık bu sistemde ona benziyor nazlı biraz modellerin kafası karısık insallah en kötü o sistem gibi bir sistem alır sehrimiz iç kesimleri ve yüksekleri güzel örtü almıştı bu seneki Şubat sonu sisteminde

• 23-24 Şubat sisteminde Gfs son gün bozmuştu yağmur vermişti ama biz kar almıştık bu sistemde ona benziyor nazlı biraz modellerin kafası karısık insallah en kötü o sistem gibi bir sistem alır sehrimiz iç kesimleri ve yüksekleri güzel örtü almıştı bu seneki Şubat sonu sisteminde

O sistem oncesi cok umutsuzduk ama tatmin edici bir sistemdi.Avcilar 0 rakimda bile 5 cm ortu birakmisti.Simdi o tarz bir sistem gelse muhtesem olur.

• bu ne umutsuzluk yahu gfs bozdu diye. boşa kral ecmwf demiyoruz. gfsde ne zaman istikrar vardı ki şimdi de olsun.. umutsuz olmayın arkadaşlar yarın bi bakarız -15 vermiş gfs...

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.

• Akşam ki modeller önemli, diyagram ortalaması ve min. - max. senaryolar belli oranda değişecektir. Ufacık bir basınç değişimi soğuk, yağış ve süreyi direkt etkiliyor. Mesela bugün 144 civarı oluşan ABli etki akşam olmazsa çok başka çıktı gelecek yine. Bir süre daha gözlem şart.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Ama şu durum da var. Ecmwf az daha doğularsa hemen hemen il geneline -9 girecek. Ve bu ihtimal sabahki eps çıktısına göre hiç te az değil. Gfs'nin durumuna göre de pek iyi koşullar yok.

• Ben önceden de söylemiştim gfs günün 4 güncellemesinde de farklı çıktılar sunuyor bunları kafaya takmamak lazım en önemlisi bugünkü ecm güncellemesi olacaktır bugün de iyi bir çıktı alırsak artık garanti olur

• Kimsenin ümidini verisiz kırmak istemem ama çoğu senaryo çark etmiş gfs de. 1 2 tanesi hariç diğerleri saçma sapan kar yapmayan soğuk veriyor öyle gelecekse gelmesin. Bir İstanbullu olarak sağlam kar görmek istiyorum. Ecm yi beklemek lazım yine de ama gfs de de %40 falan görmek isterdim şahsen. Ne kadar dönek olsa da

• Biraz düşünelim sadece mantık soğuma olmadan neyin kar yağmasından bahs ediyoruz hava bugüne kadar gündüz 8 C olamadı daha ya durun bi bir kaç gün 4/6. 7/9 takılalım biraz soğuyalım sonra ki sistem de elbet olur bişeyler modeller de bunu çözemiyorlar muhtemelen