İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Vintersaga Hocam bir sorum olacak. - 'li değerler girip -6 850hPa olursa KKY veya Kar ihtimali olmazmıydı yoksa başka faktörlerde mi var?

Daha evvelde yazmıştım, sınırda sistemlerde pek çok faktör var. Dolayısıyla mevcut şartlarda kar ve kar türevlerinden bahsetmemiz uygun düşmez. Kışa hazırlık olarak iyi bir sistem, bu gibi sistemler zemin hazırlığında iyi oluyor. Çok üzülmeye gerekte yok, önümüz uzun. :)

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Vintersaga Hocam bir sorum olacak. - 'li değerler girip -6 850hPa olursa KKY veya Kar ihtimali olmazmıydı yoksa başka faktörlerde mi var?

850hpa rakım olarak deniz seviyesinden 1500 metre yüksekliği gösterir ve her 100 metrede yükselişte sıcaklık 1derece düşer her 100 metre düşüşte sıcaklık 1 derece artar. İstanbul'un rakımı ortalama 100 metre olsa +14 derecelik fark olur. -6 ile +14ü toplarsak yaklaşık olarak 7-8 derece sıcaklığa denk gelir ki kar için yeterli bir sıcaklık değeri değildir.

• 850hpa rakım olarak deniz seviyesinden 1500 metre yüksekliği gösterir ve her 100 metrede yükselişte sıcaklık 1derece düşer her 100 metre düşüşte sıcaklık 1 derece artar. İstanbul'un rakımı ortalama 100 metre olsa +14 derecelik fark olur. -6 ile +14ü toplarsak yaklaşık olarak 7-8 derece sıcaklığa denk gelir ki kar için yeterli bir sıcaklık değeri değildir.

hocam bunda nemlilik onemli bir etken bence belirli bir yükseltiden sonra yağışlı havada nemli adyabata göre heseplanmalı . tabii rüzgar vs yi saymazsak

• Daha evvelde yazmıştım, sınırda sistemlerde pek çok faktör var. Dolayısıyla mevcut şartlarda kar ve kar türevlerinden bahsetmemiz uygun düşmez. Kışa hazırlık olarak iyi bir sistem, bu gibi sistemler zemin hazırlığında iyi oluyor. Çok üzülmeye gerekte yok, önümüz uzun. :)

bknz: 2018 aralık sistemi :)

• Sıcaklık her 100 metre değil; her 200 metre yükselişte bir derece düşer.

yanlış bilgi havanın kuru ve nemli olmasına göre değişir. temel enerji korunumundan kaynaklı bir sebepten dolayı kuru havada her 1000 mt de 9.8 derece değişirken nemli havada 1000mt de 6 derece değişir

• 850hpa rakım olarak deniz seviyesinden 1500 metre yüksekliği gösterir ve her 100 metrede yükselişte sıcaklık 1derece düşer her 100 metre düşüşte sıcaklık 1 derece artar. İstanbul'un rakımı ortalama 100 metre olsa +14 derecelik fark olur. -6 ile +14ü toplarsak yaklaşık olarak 7-8 derece sıcaklığa denk gelir ki kar için yeterli bir sıcaklık değeri değildir.

Bu saydıklarınız tamamen idealize atmosfer şartlarında geçerli. Hepsi tekil olarak ortalama olarak doğru ama hepsini kullanıp işlem yapınca hatalar biniyor.

• Televizyon var anten çekmez

Anten var maç şifreli yayında verilir

Şifreli yayın alırsın bu sefer maç iptal olur.

Zar zor bir sistem aldık MGM kritik istasyonları şifreli yayına almış

Uludağ yok , Kartepe yok , Çatalca Radar yok , ve daha birçok istasyon yok.

Şu an Radar 3 dereceye düştü belki de

• hocam bunda nemlilik onemli bir etken bence belirli bir yükseltiden sonra yağışlı havada nemli adyabata göre heseplanmalı . tabii rüzgar vs yi saymazsak

Tabiki hocam ben rüzgarsız nemsiz açık hava için bu yorumu yaptım. Yoksa rüzgar yönü bile tek başına söylediğim sıcaklığı arttırmaya yada azaltmaya etki eden bir faktör. Sadece 850 hpa ile olacak iş değil elbette.

• Ortalama 10-12 derece konularak hesaplanabilir. Ama bu Çok üstünkörü olur. Örneğin 850hpa - 6 olsun. İlk senaryo 500hpa düşük, rüzgar karayel ve nem de %95 falan değilse (ki karayel yani, nem o kadar olamaz sanıyorum) kar yağmaması zor olurdu. Ama öte yandan, rüzgar lodos, nem var ve 500hpa kötü= kar yağması(il geneli için, aydos gibi en yüksek tepeleri saymıyorum) imkansıza yakın.(tam da bulunduğumuz durum...)

• Ortalama 10-12 derece konularak hesaplanabilir. Ama bu Çok üstünkörü olur. Örneğin 850hpa - 6 olsun. İlk senaryo 500hpa düşük, rüzgar karayel ve nem de %95 falan değilse (ki karayel yani, nem o kadar olamaz sanıyorum) kar yağmaması zor olurdu. Ama öte yandan, rüzgar lodos, nem var ve 500hpa kötü= kar yağması(il geneli için, aydos gibi en yüksek tepeleri saymıyorum) imkansıza yakın.(tam da bulunduğumuz durum...)

Bu gözler hem 850 -16 2m -20 gördü, hem de 850 -10 2m 1 derecede şakır şakır yağmur yağdığını.

• Nasıl Yani şifreli yayın bi örnekleme değil mi?

• Hakkaten istasyonlara niye erişemiyoruz