İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bana göre Mart sonu ile Ekim sonu aynı tutarlılıkta :)

Bahar ayının getirdiği tutarsızlık ve modellerin tutarsızlığını hesaba kattığımızda bunların türevi alınarak yapılan kar analizi hesaplaması sonucunda İstanbul'da kar ihtimali %3.7 çıkıyor. Kartepe için bu oran %67.4 iken Anadolu yakası sahilleri(İstanbul'un çölleri) bu oran %0.1'e kadar düşüyor. :)

Bara döda fiskar följer strömmen...

• ben takip etmediğim gibi geleceği varsa dönsün geri, havanın sağlam ısınması lazım ki orajlar başlasın:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• ben takip etmediğim gibi geleceği varsa dönsün geri, havanın sağlam ısınması lazım ki orajlar başlasın:)

Bu yıl orajlarda "sınırda" kalmasın abi. :S

Böyle bir kışın çiftesi pek olup, sert orajlar yaşatabilir. :/8103*:/8103*:hfyeni (29):

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Bu yıl orajlarda "sınırda" kalmasın abi. :S

Böyle bir kışın çiftesi pek olup, sert orajlar yaşatabilir. :/8103*:/8103*:hfyeni (29):

ben 1 ay evvel sana yazmıştım özelden, bu sene orajlarda sertlik derecesinin artmasını bekliyorum, artık iklim olarak yavaş yavaş tropik iklim vari bir duruma geçiş var geçen sene sonbahar burada kasırga ihtimalini kovaladığımızı hatırlayalım, yaşanan dolu olayını unutmayalım. Downburstler artacaktır, tahminim bu yönde..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bahar ayının getirdiği tutarsızlık ve modellerin tutarsızlığını hesaba kattığımızda bunların türevi alınarak yapılan kar analizi hesaplaması sonucunda İstanbul'da kar ihtimali %3.7 çıkıyor. Kartepe için bu oran %67.4 iken Anadolu yakası sahilleri(İstanbul'un çölleri) bu oran %0.1'e kadar düşüyor. :)

:D

• ben 1 ay evvel sana yazmıştım özelden, bu sene orajlarda sertlik derecesinin artmasını bekliyorum, artık iklim olarak yavaş yavaş tropik iklim vari bir duruma geçiş var geçen sene sonbahar burada kasırga ihtimalini kovaladığımızı hatırlayalım, yaşanan dolu olayını unutmayalım. Downburstler artacaktır, tahminim bu yönde..

Doğrudur abi, imza...

Aşırı hava olayları artık meteoroloji forumlarında kar yağışının önüne geçebilir ki geçen yaz bir örnek yaşadık..

• Sıcak hava/soğuk deniz, soğuk hava/sıcak deniz şeklinde mevsim geçişi esnasinda olağan dışı (mevsim normallerinde seyretmeyen) seyrederse, orajların kuvveti artar. Narsil hocamin dedigi gibi tropik iklime gidiş bunun etkisini arttiracaktir.

Kışın takvimsel olarak yarın geceye kadar devam edeceğini ve büyüklerimizin Mart için hatta konu istanbul olduğunda Nisan'in ilk 15 günü için söyledikleri düşünüldüğünde bir de üstüne üstlük aylık tahminlerimizde bu ayın ve nisan ilk yarısının mevsim normalleri altında kalacağını öngördüğümüzü hatırladığımızda bu görüntülere şaşırmamak lazım. Oraj için sizinle birlikte Mayıs ayında ben de takibe varım elbette onun tadı da farklı. Bu sene Allah korusun bizi kuvvetli Medicane lerden geçen seneki gibi siyirmayabilir bu sefer!

• Hava olayları üstünde düşününce şunu fark ettim: 2017 olağanüstü bir yıldı, belki de 21. Yüzyılın şu ana kadar en üstünü olabilir. Godzilla ile başlayan serüven, başta 18 Temmuz yağmur ve 27 Temmuz dolu felaketleri olmak üzere çokça sağlam oraja sahne oldu.

• Hava olayları üstünde düşününce şunu fark ettim: 2017 olağanüstü bir yıldı, belki de 21. Yüzyılın şu ana kadar en üstünü olabilir. Godzilla ile başlayan serüven, başta 18 Temmuz yağmur ve 27 Temmuz dolu felaketleri olmak üzere çokça sağlam oraja sahne oldu.

Geçen senede kupkurak bir kışın ardından medicane takip ettik. Tersten efsane olabilir. :)

Gariptir ama tek yıllar benim için de hep favori kışlar olmuştur 2004 istisna 8)

2019 kişi da bence potansiyeli yüksek bir kış olacak hissi açıdan :!: