İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gündüzleri bir şekilde idare ediyoruz da, geceler temmuz, ağustos denince bunaltıp, fena yapardı.

bu yıl mesea şu Temmuz ayında bile, geceyarısı yada sabaha karşı camları filan kapatıyoruz.

Poyraz'ı bende seviyorum Hocam :)

sen cam kapatıyorsun hocam ben kendime has bir çarşafla yatarım neredeyse 20 gündür battaniye ile yatıyorum bildiğin:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Mevsim normallerine dönüşüm başladı gibi bugün biraz sıcak vuruyor ev içlerine o serinlik kaybolmaya başladı. Poyraz var gerçi o bir güzellik yapabilir.

GFS'ye kalsak sistem falan hak getire diyagram bir ip gibi.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Uzun süren bir serinlikten sonra hafif ısınma makul

Halen hakiki İstanbul yazını tam olarak yaşamadık

Ağustoslar genelde temmuzdan daha serin geçer şehrimizde ama bakalım bu sefer nasıl olacak.

Kurban bayramı dönemi biraz daha serin olursa hiç fena olmaz tabiki.

Diyagramlarda 850 değerleri bu yaz çok nadir olarak ortalama olan kırmızı çizginin üstüne çıktı

11aeaa34cc8c10a661.png

Ancak bize yer seviyesi daha çok gerekli, özellikle yazın ve nemli günlerde , üst seviyelerdeki hava olaylarına bakıyoruz ama hayat aşağıda dönüyor

Örneğin bazen yer seviyesi sıcaklığı neredeyse 850 ile başa baş gidiyor ( yani 850 ye bakmak yeterli olmuyor)

Neden 2m ortalama sıcaklık ve senaryolar diyagramı olmaz bu modellerin diye düşünüyorum

Biz 1500 metrede yaşayan canlılar değiliz ki , sonuçta bu senaryolar bizi ne kadar etkileyecek orası da önemli

Hatta hissedilen sıcaklık diyagramları da olmalı gerekirse

Bana kalırsa daha çoook gelişmesi gerekiyor sektörümüzün ve biz talep edeceğiz onlar da beğenirlerse yaparlar

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso () aus folgendem Grund: Anlatım bozukluğu düzenlemesi

• Istanbulda hava sıcak, ancak günes altinda değilseniz rüzgar güzel serinletiyor, hamleleri ara ara kuvvetli..Buara rüzgarlı sürece devam..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Diagramme GEFS

vade kısaldıkça minik minik yağışlar görünür olmuş, dahada belirginleşmeleri dileğiyle..

• Bu sene (2019) TEMMUZ ayı şehrimiz (İSTANBUL) için sıcaklığın geçmiş yıllar TEMMUZ ortalamasına göre daha düşük değerlerde ölçüldüğü bir ay olarak beni belki de bizleri bir hayli memnun etmiştir.

Aynı tarz bir serinlemeyi ÇARŞAMBA günü yine kuzeyimizden sokulacak mevsimine göre epeyce serin sayılabilecek hava kütlesiyle yine yaşayacağa benziyoruz.

Bu gelebilecek sistem bu sene TEMMUZ ayında görebileceğimiz 4. (Dördüncü) serin hava dalgası olarak bizlerin bu şehirde yaşayanların yüzünü bir kez daha güldürecektir.

TEMMUZ ayında art arda gelen bu serin hava sistemleri;

1) Senenin en sıcak ayını bu şehrin yaşayanları olarak daha rahat geçirme.

2) Bu ay da gelen her serin hava sistemiyle tarihe geçebileceğini düşündüğüm bir istatistiki verinin daha da sağlam zemine yayılması.

3) Üzerinde yaşadığımız şehrin çok sık görmediği ender oluşumlar olması dolayısıyla önem arz etmekte olduğunu düşünüyorum.

• Enka sayfaları çalışmıyor. İstanbul için büyük bir handikap umarım en kısa sürede sorun giderilir. Bu arada yarın sabaha karşı ve ilk saatlerden itibaren ikindiye kadar İstanbul'un Karadeniz'e bakan kısımlarında sıkıntılı yağışlar göze çarpıyor.Uzun saatler boyunca böyle bir kütlenin asılı kalması öngörülüyor.

f6451e.jpg

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• T2m diyagramları var ki zaten. Haritadan bir yere tıkla aşağıda Temp-2m'yi göreceksin.

https://www.meteociel.fr/modeles/gefs.php?carte=1