• Sultan 3. Osman çok ahlâklı biriydi. Harem hayatının kötü olduğunu bildiğinden uzak dururdu. Ayaklarına saray içerisinde demir tabanlı ayaklık giyerdi ki; kadınlar ayak seslerini duysun ve Padişah onları görmeden haremlerine kapansın. Nuru Osmaniye camisi de ona aittir. Fakat şansızdı. Kısa bir zaman sonra boğaz dondu. 1754 Aralık sonu başladı ve 1,5 ay devam etti. Halk perişan oldu. Fakat bu tek şansızlığı değildi. 1756 yılında İstanbulun 3'te 2'sini yakan meşhur İstanbul yangını vuku buldu. Yangın İstanbul'un sürekli değişen rüzgar durumunu hesap edemeyen kalafatçılardan birinin (Kalafat; gemilerin tabanını su geçirmein diye ziftleme) ateşinin gemiyi yakması ve oradan sahil yolundaki ahşap evlere ve nihayet tüm şehre yayılmasına sebep oldu. Bu yangın tarihin en büyük yangın felaketlerinden biridir. Sonuçta üzüntüden hastalanan padişahı askerler mutlu etmek ve selamlamak için sahilde gemilerle gösteri atışları yapıtılar. O sırada gösteriyi izleyen padişahın hareketsiz olduğunu gören hizmetkarları padişaha eğildiklerinde son nefesini vermiş olduğunu gördüler.

• Yönetici olmak bir yaş eşiği gerektirmemeli diye düşünen ve genç kuşağa güvenen 44 yaşında bir orta kuşak temsilcisi olarak asıl mesele HavaForum Sevdalısı 'ın belirtmiş olduğu başarılı olanın aşağıya çekilmeye çalışılması meselesidir bence. Bu arkadaşımız çok başarılı emek veren ve amatörlükten yarı profesyonelliğe koşar adım ilerleyen bir kardeşimiz. Ben kendi adıma desteğimi her mecrada vermeye çalışıyorum. Inşallah daha da başarılı olur, biz de mutlu oluruz. Gelelim şu kuşak meselesine! Z kuşağı diye bir kuşak var onu temsil eden bir sürü genç arkadaş var burada aramızda. Zor bir kuşak, disiplin kavramını farklı algılayan, özgür ve bir o kadar da teknolojiyle barışık bir kuşak. Onları yönetmek öyle hiç kolay değil ne evde ne de işyerinde. Ihtiraslar ve kişisel egolar herkeste vardır bizim kuşakta da çok vardı bizden öncekilerde de ama önemli olan bunları bastıracak nitelikte engin bilgiyle kendini donatmak. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün deyimiyle bilge insanın kendinin övgüye ihtiyacı yoktur. "Beni övme sözlerini bir kenara bırakınız bu ülkeyi nasıl daha ileri götürürüz onu konuşalım" demesi gibi bilge bir tutum sergilemek sizi daha saygıdeğer bir insan yapar. Kimseye şiddete gerek yok hele böyle bir meseleden dolayı. HavaForum Sevdalısı yaşından daha da olgun bir kardeşimiz ve bence yazdıklarının o kısmında bir nevi abartma yaptı.

Sevgiler

• Yönetici olmak bir yaş eşiği gerektirmemeli diye düşünen ve genç kuşağa güvenen 44 yaşında bir orta kuşak temsilcisi olarak

Hocam ben yaşın da önemli olduğunu düşünüyorum. Yaş tecrübe kazandırır. Bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde liderlerin belli bir yaşın üzerinde olduğunu görürsünüz. Bence bu iş de böyle. Allah peygamberlerini bile 30 veya 40 yaşında seçiyor. Örn; Hz. İsa 30 yaşında, Hz. Muhammed 40 yaşında ilk vahyi aldılar. Hz. Musa'da peygamber olduğunda yetişkindi.

• Önümüzdeki hafta bugünlerde gelecek olan soğuk hava havada bir kar yapıp yeniden mutlu etse ısınsak kış mevsimine sonrasında gelecek olan asıl sistemi beklemeye koyulsak güzel olacak.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.