• HOCAM

Ecmf nin bu kadar kırpmasına rağmen güzel örtü vermiş

Ahh be hocam o AB herseyi mahvetti

Şuan sadece 1 günlük sistem bari onu kaybetmeyelim

vallahi sıkıldım artık hocam

• Şu an gidişat aynı bu yönde.

• Vay be keşke haklı olmasalardı :(

• Merhaba,

Cumartesi günü İstanbul'da aksiyonu bol bir gün olacak. Kar yağışı için en önemli parametre donma noktası ve Cumartesi öğle saatlerine baktığımızda dew point -1, -2 bandında. Bu durum yağışın kar şeklinde olacağını gösteriyor;

mMNV02.gif

Rüzgar yönüne baktığımızda üst seviyede rüzgarın lodos alt seviyelerde poyraz olduğunu görüyoruz. Bu ne demek? Öklüzyon cephe yani sıcak cephe;

5.000 metre (500 hpa);

nQNv4a.gif

https://hizliresim.com/nQNv4a

3.000 metre (700 hpa)

alN4kO.gif

1.500 metre (850 hpa)

9ar609.gif

Ayrıca radarda kütleler güneyden geliyor gözükecek ama siz havaya baktığınızda bulutların kuzeyden geldiğini göreceksiniz. Bunun nedeni alt seviyelerdeki rüzgar kuzeyden alçak bulutları getirirken üst seviyede güneyden gelen kütleleri perdeliyor ve siz güneyden gelen dev bulutları göremiyorsunuz.

Peki nedir bu öklüzyon cephe;

4jVd40.jpg

Sıcak hava ile soğuk hava karşılaştığında sıcak hafif olduğundan dolayı yükselir ve soğuk hava altta kalır. Dolayısıyla cephenin önü soğuktur ve hava hızlıca soğur.

Öklüzyon cepheyi bir de aldığım skew-t diyagramından inceleyelim;

lqNoob.png

Bakın çizgi solda iken yukarı doğru sağa meylediyor sonra tekrar sola dönüyor. İşte sağa gittiği yer bahsettiğim güneyden gelen rüzgar'ın getirdiği sıcak hava.

Peki yağış şekli nasıl olacak?

Lapa kar; donma noktası 0'a yakın ise ve pw 1'den büyük ise lapa kar.

Donma noktası -1, -2 pw: 0,42

Bu durumda küçük lapacıklı bir kar yağacak ve yoğun olacak.

Ayrıca yere yakın rüzgar çok kuvvetli. Vapur seferleri Cumartesi öğle aksayabilir;

y6J82j.gif

Yarın daha detaylı bir analiz yapacağım.

• Elinize sağlık hocam 👏👏👏👏👏👏

• Hocam Godzilla'nın türü de Öklüzyon cepheydi. Sağlam bir cephe çeşidi ve her türlü ekmek çıkarır. Ben özellikle soğumanın beklenenden sert olacağını düşünüyorum çünkü çekirdek yanı başımızda.

• Kimseye hayatimda ilk kez bildigim bir sistemi anlatmadim ve soylemedim. Agzimi tutuyorum ilk kez. Insallah dogular ve yagis Insallah daha da artar. Nerelere geldik. Soguma da Insallah daha da artar. Ya Vallahi nasil bisey bu.

• Hocam Godzilla'nın türü de Öklüzyon cepheydi. Sağlam bir cephe çeşidi ve her türlü ekmek çıkarır. Ben özellikle soğumanın beklenenden sert olacağını düşünüyor çünkü çekirdek yanı başımızda.

Hayır ilk gün istasyoner cephe idi. Pazartesi günü yani 9 Ocak sıcak cepheydi. İkisini karıştırmayalım.