GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Şubat 2019)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ülkemizi darbelerle ele geçiremeyen küresel çete iklim silahıyla yeni bir kaosun peşinde. İnanmayanlar olabilir ama unutmayın küresel güçler 100-200 yıllık planlar yapar. Çete, iklim silahını kullanarak toplumda kuraklığı arttırmayı, kullanılabilir su kaynaklarının azalmasını, tarım alanlarının yok olmasını amaçlayıp halkı birbirine kırdırmak istiyor. Dikkat edin bu savaşı aynı zamanda Rusya ve Çin ekseninde de sürdüyorlar. İki senedir yaşadığımız sürece baktığımızda ve son aylarda ülkemizde ortaya çıkan gıda krizini göz önüne aldığımızda (ülkenin sera ambarı olan bölgelerimizin fırtınalara maruz kalması) çok da haksız sayılmayız iklim savaşı konusunda.

Üretmeden tüketmek istersen, tarım alanlarını çatır çatır imar afları ile yerleşime açarsan, çiftçiye mazotu tohumu krediyi gerekirse bedava vermezsen, üstüne üstlük buğdayı pamuğu dahi ithal edersen sana hiçbir dış gücün komplo kurmasına gerek kalmaz!

• şu haarp sisteminin varlığına inanan var mi hala? Bu silah olsaydi tüm ortadogunun orta asyanin rusya nin kurakliktan fırtınadan yikilmasi gerekirdi. Amerka'nin kendisini her yil yüzlerce tornado, hurricane vuruyor. Bu hava olaylarinin bu ülkede gorulmemesi gerekiyordu?

• wildleo1907 hocam o işin siyasi yönü. Ben iklim savaşının yaşandığına inanıyorum. Dikkat edin Çin ekseninde olsun Rusya ekseninde olsun son iki yıldır ciddi sel felaketleriyle tarım alanları büyük yıkım yedi. Yine bizim coğrafyada iki yıldır yaşanan Trakya bölgesinde seller, Antalya’da yaşanan felaketler, yaz aylarında iç bölgelerimizde yaşanan dolu felaketleriyle tarım alanlarımız yok oluyor. Bunların aksine Amerika’nın iklim anlaşmasından çekilmesi sonrasında ABD’de yaşanan artctic soğukları ve hemen ardından Trumpın “hani küresel ısınma” diyenler nerede twitleri. Sorsanız bu denklem tesadüf eseri oluşmuştur. Çuvaldızı kendimize batıralım ama çeteye de iğne batıralım bari.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Üretmeden tüketmek istersen, tarım alanlarını çatır çatır imar afları ile yerleşime açarsan, çiftçiye mazotu tohumu krediyi gerekirse bedava vermezsen, üstüne üstlük buğdayı pamuğu dahi ithal edersen sana hiçbir dış gücün komplo kurmasına gerek kalmaz!

Ağzınıza sağlık hocam çok güzel dediniz.

• wildleo1907 hocam o işin siyasi yönü. Ben iklim savaşının yaşandığına inanıyorum. Dikkat edin Çin ekseninde olsun Rusya ekseninde olsun son iki yıldır ciddi sel felaketleriyle tarım alanları büyük yıkım yedi. Yine bizim coğrafyada iki yıldır yaşanan Trakya bölgesinde seller, Antalya’da yaşanan felaketler, yaz aylarında iç bölgelerimizde yaşanan dolu felaketleriyle tarım alanlarımız yok oluyor. Bunların aksine Amerika’nın iklim anlaşmasından çekilmesi sonrasında ABD’de yaşanan artctic soğukları ve hemen ardından Trumpın “hani küresel ısınma” diyenler nerede twitleri. Sorsanız bu denklem tesadüf eseri oluşmuştur. Çuvaldızı kendimize batıralım ama çeteye de iğne batıralım bari.

Trump bu argümanı ulkenin bunyesindeki fosil yakit kullanan şirketler icin kullandi diye biliyorum. Aksi halde paris iklim konferansinda ele alinan karbon salinimini azaltma anlasmasina uymasi gerekiyordu. Bu argumanda ozellikle exxon mobil sirketinin etkisi buyuktur.

• ECMWF gözünü seveyim akıllı uslu deli gibi ordan oraya savrulmadan kar hasretimizi dindir. Bak milyonlar sana bakıyor. Adam yerine koyuyoruz adam ol.:)

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

Sevgili kardeşim çok konu dışı yaptık uygun bir başlıktan uzun uzun konuşuruz inşallah!