ŞUBAT İLK HAFTASINDAN SONRA DİKKAT SİBİRYAAA ☃️☃️☃️☃️

  • Burak bey pasifikteki jet akımları tek bir dalga akımında birleşti.Dolayısıyla sibiryanın batı avrupada negatif-u flow yaparak blokaj kurmasına engel.Hadley hücresi ve kb pasifik siklonun birlikteligi neticesinde istanbul ve sahiller için endişeliyim.İç bölgeler gene kar alacaktır ama kıyılar ve istanbul adına endişeliyim sizin fikriniz nedir?

  • Eskiden diyagrama bile bakarak bi şablon oluşturulurdu artık diyagramlar modellere uymaya başladı yani diyagram model ne çıkarsa özellikle ana model ne çıkarsa sonraki diyagram da buna yöneliyor.Alan tarama yolu ile modeller işlem yapıyor.Ana çıktı verileri alanı ortalama 15-20 de tarıyorsa yan çıktı 100 de tarıyor.Diyagram da bu çıktılara göre özellikle ana çıktıya göre şekil alıyor.


    Modellerin bu kadar oynaması da özellikle tarih yaklaştıkca oynaması tamamen küresel ısınmaya bağlı deniz ve okyanus sıcaklıkları basınç etkileşimlerini ciddi anlamda etkiliyor.Her ne kadar süper bilgisayarlar son teknolojide olsa bu basınç etkileşimleri 144 e kadar müthiş değişim gösteriyor su üzerinde oluşan basınçlar gelecek tarihleri ciddi anlamda etkilemiş oluyor.Bu arada megakent için de bu ısınmay artık içten ice yaşıyoruz her ne kadar new york örnek gösterilse de bu iş enlem işi değil özel konum işi.Karadeniz ve güneyde ki marmara denizi sahil kesimler için soba modunda ve sert ve geniş çaplı dalga gelmeden megakent zor kar görüyor.Şubat ortası geniş ve güçlü sistem beklentilerimize göre de megakentte de örtü ihtimali artıyor

  • Yazmım yazmım diyorum ama artık yazacağım. Şubat ilk haftasından sonra mini bir soğuma var sıcaklıklar yer yer 5 dereceye yani mevsim normallerine düşecektir ardından sıcak günler bizi bekliyor.

    Not : hep kar tahmini yapılıyor bu sefer de sıcak hava tahmini yapalım belki ters teper hahaha.

  • cografyaciburak Gerçekten bu sene başarılıydınız tebrik ederim. Biz daha Ocağın son 10 günü civarı kar beklerken, siz Ocağı kapattım dediniz sanırım 8 Ocak sisteminden sonra baya bir ısınacağız demiştiniz. Başarılarınızın devamını dilerim.