#Kaplin Sistemi

• şimdi hocam sizin uzun vade de bahsettiğiniz vortexin parçalanması ve sibiryanın aktif olup üzerimize çokmesi gfs uzun vadeye de dün gece modelinde yansıdı. Uzun süre sibirya aktif durcak gibi. Sibirya etkisindeyken ab li yağışlar alabilir miyiz? Tekrar kırım üzerinden veya balkanlardan izlanda merkezli soğuk cephe yağışları, salınımlar alır mıyız? Yoksa sibiryadan kış bizim için biter mi,

• Benim 87 mart kar fırtınasında hala aklımın almadığı sistemin modellerde görünmeden en azından mgm nin bu sistemi nasıl olurda modellerde göremediği sistem bir anda mı ortaya çıktı esrarengizliğini bence hala koruyo kimse ne olduğunu anlamadı bir gecede nasıl geldiğini efsanenin:/

• HavaForum Sevdalısı sevgili tahminci arkadaşım küresel iklim degişikligi hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyim.. 2 senedir yaşadıklarımız sıradan bi olay mı yoksa büyük yıkıcı bi küresel iklim degişikliginin ayak sesleri alarm zilleri mi çalıyor yavaş yavaş.. ileriki yıllarda insanogluna çok zayiat yaşatır mı bu durum.

• HavaForum Sevdalısı sevgili tahminci arkadaşım küresel iklim degişikligi hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyim.. 2 senedir yaşadıklarımız sıradan bi olay mı yoksa büyük yıkıcı bi küresel iklim degişikliginin ayak sesleri alarm zilleri mi çalıyor yavaş yavaş.. ileriki yıllarda insanogluna çok zayiat yaşatır mı bu durum.

Biz kışlara kendi açımızdan baktığımız için yanlış değerlendiriyoruz. Bizde kötü geçen kış başka bir coğrafyada şiddetli geçiyor olabilir.

• HavaForum Sevdalısı Teşekkür ederim bilginiz için ben kendi cografyamız için demiştim.. benim düşüncem bu yaşadıklarımız bi küresel iklim degişikliginin göstergesidir hemde öyle böyle degil artık gözle görülür bi şekilde iklim degişikligi yaşıyoruz bu tüm dünyada da gözle görülür şekilde yaşanmaya başlandı.. ne yazıkki önlem tedbir hala alınmış degil ne zaman akıllanacak bu insanoglu bilmiyorum.. modeller felan kötü göstermiyor ne görürlerse onu gösteriyorlar bence. Buzullar eriyor Kuzey kutbunda 5-10 yıl sonra buzul kalmayacak diyorlar bu çok ciddi bi durum ve bi o kadar da sıkıntılı bi durum tüm buz katmanları çok hızlı şekilde eriyormuş deniz seviyeleri yükseliyormuş 2040 da bekledikleri o durum günümüzde yaşanmaya başlamış ne diyelim İnsanoglu kendi etti kendi buldu der doga acımasızdır intikamı fena olur sıkıntı çok büyük bence..

• Arkadaşlar o yüksek mutlaka oluşacaktır. Takip edin. Ders niteliğinde. Dileğim bu sene 2 yıldır üzerinde durduğum stratosferik ısınma'nın büyük lokmasını veya lokmalarını yeriz ve böylece tüm ülke meteorolojisi kış'a girerken stratosfer incelemeleri yaparak başlar. Lakin olur da istediğimizi alamasak da ben seneye stratosferi yine incelemeye ve paylaşım yapmaya devam edeceğim. İlgilenenler takip ederler.

• Bu sene Istanbul ve Trakya bir hayli şanssız, Balkanlar adamakıllı soğumadan her karayelli sistemden kar bekleniyor ve sonrasında hayal kırıklığı yaşanıyor. Evet bir ısı adası gerçeği var doğru ama bu denli iklimi etkileyecek boyutta değil. Şartlar uygun olduğunda İstanbul da çok güzel kar alabiliyor. Ayrıca İzlanda çok aktif olduğu için bu sene gelen birçok sistem eriyerek geliyor ve cılız kalıyor, dolayısıyla sahilleri etkileyecek bir sistem için İskandinavya ve Sibirya bölgesinde güçlü Yüksek Basınc hakimiyetleri oluşmalı ki izlan da durulsun. İşte o zaman uygun her sistem de İstanbul cok rahat kar alır. Isı adaları da bir yere kadar...

• Benim 87 mart kar fırtınasında hala aklımın almadığı sistemin modellerde görünmeden en azından mgm nin bu sistemi nasıl olurda modellerde göremediği sistem bir anda mı ortaya çıktı esrarengizliğini bence hala koruyo kimse ne olduğunu anlamadı bir gecede nasıl geldiğini efsanenin:/

Bu soruyu ariftarife sordugumda jet akimlariyla dedi