#Kaplin Sistemi

• berkeeldek 👏

Tek bir farklı faktör var ve bunu ancak tecrübe ederek öğrenebileceğiz. Benim bir tahminim var ama yaşayarak görmek çok önemli. O da şudur;

Geçen sene Kaplin yani Stratosfer-troposfer eşleşmesi hemen sağlandı. Dolayısıyla hem Stratosfer çok zayıf hem de alt katmanlar doğulu zonale sahipti. 15 Şubat stratosferik ısınma 25 Şubat thebeastfromtheEast. Fakat bu sene kaplin veya kuplaj gecikti. Dolayısıyla 10 hpa kendini toparladı fakat alt katmanlar doğulu yani nötr bir durum var. Buradan ne anlamalıyız;

Olumsuz olan; acaba üst katmanlar batıdan tekrar hızını artırdığı için alt katmanlarda doğulu gelen soğukların batıya yeterli genişlemesine engel olur mu? Kaplin blokajı Kafkasya’ya kadar gelip orada kalır mı?

Olumlu olan; üst seviye batılı olunca alt seviyedeki doğulu akım geçen seneki gibi aşırı negatif hareket ederek ta İrlanda yerine nötr hareketle bize indirir mi?

İşte bunu adım adım takip edeceğiz ve bu 2 sene stratosferin farklı hareketlerinin sonuçları günyüzüne çıkacak.

• Efsane-Semih Hocam şu durum için ne diyebiliriz. Açıkçası yine çok öğretici bir sene yaşıyorum kendi adıma. Sizinle beyin fırtınası yapmayı özledim.

• Hocam bahsettiğiniz gibi; yukarı seviye ile alt seviye arasındaki uyumsuzluk, geçen seneki gibi ipini kaçırarak gelmesine engel olabilir. Aslında bu işimize gelmeli. Doğrudan batıya doğru genişlemek yerine daha yavaş hareket edebilir ve daha güneye salınım sağlayabilir.

Modeller iki gündür Hazar tarafında bırakıyor soğukları. Bunun sebebi bence de söylediğiniz uyumsuzluk. Genelde Hazar YB'si keyfimizi kaçırır ama bu sefer sanki zayıf bir Hazar YB'si işin içine gelse yolumuz açılabilir gibi?

• valla kerem hocam basta sizler olmak üzere hepimiz çok yorulduk..geliyorsa gelsin gelmiyorsa gelmesin diyorum artık..bu senenin basındakı sınerjıyı ve beklentıyı ben hiç bir sene görmemıstım ama kısmet olamadı istedıgımız gibi..insalah bu sene bitmeden en azından son tahminler tutar..saygılar.