İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs paralel sana guveniyoruz inanıyoruz diğer modellerinde yanına gelmesini bekliyoruz:love:

• Paralelin kar haritası çok hatalı.Geçen sistemlerde 850 hpada -1 sokup yağış haritasında da yağmur olarak gösterip kar haritasında 30 cm kar gösteriyordu.

Ecmwf çok başarısız ilerliyor gfs de çok dönek ama yinede başarılı gfs paralel verdiğinde israr ediyor ukmo en başta neyse o tahmininde sapmadan ilerliyor kime güvencem bilemedim?

• beyler hevesini kırmak istemem ama bu izmir havasına guven olmaz. Hava -10 olur ama bitane yagış bırakacak bulut olmaz havada. 1gün sonra 15 derece olur yagmur yagar. Öyle oynak bi iklime sahip benim diyen tahminciyi ters köşe yapip meslekten eder.

• Havasına güven olmayan bir şehir sürpriz de yapabilir. Daha önce yaşadık 4-5 derecede yağmur beklerken 2 derecede lapa lapa kar aldığımız oldu ;).

Bir de İzmir'i -10 dereceye indirtecek bir soğuk olursa yağış zaten olmaz.

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Ecmwf ve Gfs diyagramları. Kendi konumumunkine bakmak bile istemiyorum rezillik zaten ortalama 0'a yükselmiş her ikisinde de. Gfs zaten bozmuştu ama Ecmwf de bugün bozdu. İzmir'in diyagramları daha iyi hem kör olmazsınız hem genelleme olur diye düşündüm.

• Birsey soylucem ama ne kadar doğru olur bilemem İzmir bu sistemde kar alma ihtimali İstanbul dan daha fazla ziraa 850 hpa bizim daha iyi;)Edit bu sistemde çöp olmuştur arkadaslar yavaş yavaş kişin sonuna yaklasiyoruz maalesef umutlarımiz :thumbdown:tukeniyor

Einmal editiert, zuletzt von Mert_35 ()

• PergamoN coğrafyayla epey ilgin var. Bir soru soru sormak istiyorum. Son yıllarda özellikle de bu sene neredeyse her gece gözlemlediğim bir durum var. Söke'de her gece sanki sıcak hava ilçeye çökermişcesine bir durum var. Anlayamadığım bir şekilde bir yerden sonra sıcaklık düşmüyor ve neredeyse tüm gece boyunca sıcaklıkta seyrediyor. Genelde de bu seviye 7 derecenin altına inmiyor. 20 km uzakta bulunan Germencik ve Selçuk ile kimi zaman 8-9 dereceleri bulan farklar gözlemliyorum. Kuşadası-Didim bile çoğu zaman daha soğuk oluyor. İnternette aradım fakat herhangi bir bilgi bulamadım bu konuyla ilgili. Sence bunun altında yatan sebep ne olabilir? İlçeyi kuzey ve batıdan saran dağların bir etkisi var gibi geliyor.

• PergamoN coğrafyayla epey ilgin var. Bir soru soru sormak istiyorum. Son yıllarda özellikle de bu sene neredeyse her gece gözlemlediğim bir durum var. Söke'de her gece sanki sıcak hava ilçeye çökermişcesine bir durum var. Anlayamadığım bir şekilde bir yerden sonra sıcaklık düşmüyor ve neredeyse tüm gece boyunca sıcaklıkta seyrediyor. Genelde de bu seviye 7 derecenin altına inmiyor. 20 km uzakta bulunan Germencik ve Selçuk ile kimi zaman 8-9 dereceleri bulan farklar gözlemliyorum. Kuşadası-Didim bile çoğu zaman daha soğuk oluyor. İnternette aradım fakat herhangi bir bilgi bulamadım bu konuyla ilgili. Sence bunun altında yatan sebep ne olabilir? İlçeyi kuzey ve batıdan saran dağların bir etkisi var gibi geliyor.

Tam anlamadım demek istediğini ama enverziyon’la alakalı olabilir bi onu araştır skew-t yi görsem daha iyi yorum yapardım mobilim şuan zor oluyor.

• Tam anlamadım demek istediğini ama enverziyon’la alakalı olabilir bi onu araştır skew-t yi görsem daha iyi yorum yapardım mobilim şuan zor oluyor.

Yani anormal bir şekilde sıcak geçiyor çoğu gece. 20 km ötedeki Germencik ve Selçuk ile 8-9 derece kadar ulaşan farklar gözlemleyebiliyorum. Kuşadası ve Didim bile daha soğuk geçiriyor geceleri. Sanki sıcak hava hapsolmuş gibi bir durum oluyor çoğu zaman. Dağların etkisi olduğunu düşünüyorum biraz da.Bu arada enverziyonu araştırmıştım ama o yükseltiyle birlikte sıcaklığın da artmasına deniyor, öyle gördüm.

• Yani anormal bir şekilde sıcak geçiyor çoğu gece. 20 km ötedeki Germencik ve Selçuk ile 8-9 derece kadar ulaşan farklar gözlemleyebiliyorum. Kuşadası ve Didim bile daha soğuk geçiriyor geceleri. Sanki sıcak hava hapsolmuş gibi bir durum oluyor çoğu zaman. Dağların etkisi olduğunu düşünüyorum biraz da.Bu arada enverziyonu araştırmıştım ama o yükseltiyle birlikte sıcaklığın da artmasına deniyor, öyle gördüm.

Aynen öyle ama enverziyonun oluştuğu katman önemli farklı katmanlarda oluşabiliyor sıcak havayı yerdede hapsedebilir yani illa yer seviyesi soğuk yüksek rakım sıcak olucak diye birşey yok skew-t de gözüküyordur büyük ihtimalde telefon açmıyor nedense yarın bakalım müsait bi zamanda

• Teşekkürler. O zaman konumum enverziyon için oldukça elverişli çünkü sık sık yaşanıyor böyle anormal derecede sıcak geceler.:):thumbup:

Mgmnin enverziyon risk haritası (tahmini) oluyor diye biliyorum ordan takip edebilirsin ama hangi katmanda oluştuğu önemli onu belirtmiyorlar sanırım attığım skew-t de 1100m rakımda falan başlıyor (tabaka)

• PergamoN evet, tahmin yapıyor dediğiniz gibi ama il il yapıyor ilçe detayına kadar girmiyor.Enverziyonun gerçekleşmesini normal buluyorum zaten. Bazen hava öyle kirli oluyor ki sanki bir tabaka var gibi gözüküyor. Kendim doğalgaz kullanıyorum ancak soba vb. kömür ile ısınanlar da çoğunlukta hala.