İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs öğle güncellemesine yeni bakma fırsatım oldu aradığım (dün bahsettiğim )senaryoyu görmek sevindirdi. Negatif seyreden endeksin yüzünden oluşan grönland yükseği (kırmızı alan) ve buna bağlı olarak avrupaya doğru inişe geçen salınım..

4f819b9c91c9ab37.png

Ama oda ne endeksler nöt're belkide pozitife çıkacağının sinyalini verip zaten daha önceki saatler oluşturmuş olduğu izlanda alçak basınçı dediğimiz alçağı gösteriyor ve yükseği doğulatıyor. (dünkü bahsettiğim beyaz alana kadar) Haliyle avrupaya doğru inişe geçen soğuklar bi nebze olsun bize kayıyor alttan azor desteğide gelince ballı kadayıf oluyor azor desteği salınımı çok daha güney enlemlere inmesini kolaylaştırır :)

7bd1b58f41842fb4f6228.png

Son halinde yine avrupa odaklı italya yunanistan vb. indirsede senaryonun devamında soğuklar ister istemez bize kayacakdı bu görüntü trakya,marmara,kıyı ege sinoptiğidir çok sağlam kar yağışları bırakır efsane diye nitelendirmeyelim ama hemen o potansiyel olsada :)

180ccff3faba7.png

Soğuklarda dün tam bahsettiğim gibi yunanistanın kuzeyi ve kuzey batısında romanya vb. -17,-18lere kadar ulaşıyor devamında -12-13ler trakya hatta kendi konumum dahil (kuzey ege) deydi şu sinoptik bütün kışı unutturur hadi inşallah diyelim endeksler hala kararsız..

0fdb9c339eb1d6c27afd3aa.png

• Keşke öğlende otobüs olsa. Gidersem sabahtan, gidiş dönüş kısa olur. Eğer kalırsam sabahtan akşama kadar bekleyebilirim . Orada kafe var mı? Vakit geçirmek için. Birde fiyatları uygun muydu

Rüzgar gülü cafe var en tepede 970 rakımda bir de Halil'in Yeri var 850 rakımda. O otobüsün gittiği köylerde yaşayan insanlar da öğlene otobüs seferi istiyor hatta bir çok kez eshotla görüşmüşler bununla ilgili geri dönüş olmamış malesef. Çok güzel olur öyle olsa.

• Ben yürüyerek de çıkıp inerim radara tokiden 10 km çok bir şey değil. Hatta isteyen olursa birlikte çıkarız hem spor olur :) .

İzmirde yaşıyor olsam muhakak gelirdim bir dağcı olarak .lakin 10 km yürümek hem zor olduğu gibi karda çok daha zor olur tecrüben yoksa deneme derim :)

• İzmirde yaşıyor olsam muhakak gelirdim bir dağcı olarak .lakin 10 km yürümek hem zor olduğu gibi karda çok daha zor olur tecrüben yoksa deneme derim :)

Tecrübem var daha önce o yolu yürüyerek çıkıp indim ben de bir doğa sever olarak. Ocak başındaki sistemde yürüyerek indim otobüs karanlıkta geldiği için. Kar yağarken ilk olur ama kendime güvenim var. Tek sıkıntı biraz fazla domuz var :) .

• İlk sistem Manisa 600 m ve üstü sistemi ,İzmir taraflarında 800 m ve üstü daha güney yerlerde 1000 m metre anca kar seviyesine düşer gibi . -4 bile girmiyor tam olarak askıda kalıyor .

Edit:Oda yağış olursa ...

2 Mal editiert, zuletzt von Berkay4535 ()

• İlk sistem Manisa 600 m ve üstü sistemi ,İzmir taraflarında 800 m ve üstü daha güney yerlerde 1000 m metre anca kar seviyesine düşer gibi . -4 bile girmiyor tam olarak askıda kalıyor .

Edit:Oda yağış olursa ...

Of Berkay valla sonuna kadar okuyamadim korku filminin in 4. <Xçekilecek bu şekilde gelirse sistem

• Of Berkay valla sonuna kadar okuyamadim korku filminin in 4. <Xçekilecek bu şekilde gelirse sistem

Ben kışı 2-3 hafta öncesinden kapattım zaten biraz ufak kapı aralamıştım her ihtimale karşı hala açık o kapı mart ayı gelinceye kadar uzun yıllardır şubat malesef bomboş geçiyor bu sene çok isterdim bütün kıyı şeridi olarak kar almak lakin malesef durum hiç iyiye gitmiyor .

• Ull ilginç bir oluşumdur vurduğu yeri özellikle merkezi ihya eder. yüksek basınçdada yağış bırakabilceği gibi üst seviyedeki soğuğuda yere çok iyi yansıtır.Kalınlık (Thickness) değerleri çok iyidir yani, son güne kadar özellikle 500mb deki merkezini takip edeceğiz daha çok oynayacağı gibi soğuğuda modeller tam çözemeyecektir. -6 dada kar yağışı görülürse süpriz olmaz yani .

• Ull ilginç bir oluşumdur vurduğu yeri özellikle merkezi ihya eder. yüksek basınçdada yağış bırakabilceği gibi üst seviyedeki soğuğuda yere çok iyi yansıtır.Kalınlık (Thickness) değerleri çok iyidir yani, son güne kadar özellikle 500mb deki merkezini takip edeceğiz daha çok oynayacağı gibi soğuğuda modeller tam çözemeyecektir. -6 dada kar yağışı görülürse süpriz olmaz yani .

Senin bir sisteme bu kadar pozitif yaklaştığını hatirlayamiyorum demek ki var bir şeyler :/8|?

Güncellemenin sonunda öğlen güncellemesinin neredeyse aynısını verdi ama bahsettiğiniz %85 lik kısma uydu. Çünkü azor dansöz gibi dansedip İtalya üzerinden yükselmeyip daha batıdan yükseldi ve ondan sonra doğuladı. Tabii değişecek ama güzel sinyaller..

• Senin bir sisteme bu kadar pozitif yaklaştığını hatirlayamiyorum demek ki var bir şeyler :/8|?

bişey olduğu yok son gün olursa süpriz olmaz demek istedim merkezi hala işimize yaramayan yerde konumlanıyor bütün modellerde büyük ihtimalde öyle olacak gfs yunanistana atarken ukmo karadeniz üzerinde verdi benm beklentim en başından beri karadenizde asılı kalan bi ulliydi bunu daha öncede dile getirdim merkezi ilk karadeniz üzerinde olsada ecmwf'dede ukmo'dada asılı kalmıyor yunanistana doğru bi hareket var daha çok oynar yani demek istediğim kar yapar demekle yapmaz demek aynı oranda olduğunu söyleyebilirim şuan için takip edicez asılı kalmıyor en azından batıya doğru bi hareket var :)

• Güncellemenin sonunda öğlen güncellemesinin neredeyse aynısını verdi ama bahsettiğiniz %85 lik kısma uydu. Çünkü azor dansöz gibi dansedip İtalya üzerinden yükselmeyip daha batıdan yükseldi ve ondan sonra doğuladı. Tabii değişecek ama güzel sinyaller..

Aynen öyle sistemin temeli 190hlerde atılıyor aslında iş grönland yükseğinde bitiyor siyah okla gösterdiğim yükselim nekadar dik durur sağlam bağ kurarsa sistemi bize o kadar yaklaştırır avrupa her halükarda bi salınım alır bana görede bizide etkilermi onun peşindeyim her güncelleme yansıttığı endekse göre farklı güncelleme sunacaktır. bizede sağlam kar yağışı bırakma potansiyeli olsada bu ihtimal düşük işte..

edit: fazlada dikelmemeli blokaja giderse iyice batıya kaçar (grönland blokajı)

be543b4cf4a.png

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Haktan https://www.meteociel.fr/modeles/geose_cartes.php Sistemi önceden çözmüş olabilir mi?

Kusura bakma sevgili kardeşim hafta sonu İzmir dışından misafirlerim olduğundan cevap veremedim.

Ev şu an misafir kaynıyor dolayısıyla Pazar akşamı düşüncelerimi paylaşacağım inşallah.

Fakat daha önce belirttiğim gibi Pazartesi aşağı yukarı netleşmeye başlar detaylar.Yinede söz konusu

ULL olduğundan son ana kadar değişimler beklenebilir.Model çalıştırmalarında da farklı senaryo

sayısı bir hayli fazla.Endekslerde de kararsızlık hakim.Dolayısıyla son ana kadar heyecanlı bir takip olacağı kesin.

Hayırlı Akşamlar Arkadaşlar.