İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ecmwf daha iyi çözüyor süreci ilk salınımın karadeniz merkezli geleceğini belirtmiştim gfs hala kendiyle çelişiyor bize 2.salınım olan azorun dönüş hareketiyle indireceği polar atak kar yapar (uygun sinoptikte) oda 17 şubat civarı hatta 1-2 gün daha öteleyebilir (soğuğun tam bize ulaşması için) o sistemden olası Kar yağışını alan bölgeler alır. Alamayanlar umudu iyice azaltabilir 1 hafta önceki görüntüler yok ne yazıkki gfs’nin son saat’teki görüntüsünü yaşarız azor üstümüze yatar şuanki verilere göre (özellikle batı bölgelerde) buda nerden baksan 2 haftamızı daha yer o tarihten sonra gelicek salınımda ne güçde gelir orası muamma geçmiş tarihlerde sert sistem almışlığımız var o tarihlerde nadirde olsa . Şu sistemi en çokta forumda daha göze batan (yazar konumundaki) tahminciler için istiyorum bu sene baya yıprandılar efsane boyutunda olmasada kar göremeyen her yer kar görür umarım yoksa büyük hayal kırıklığı olacak. Ayrıyetten Bişey daha öğrenmiş olduk Endekslere bakıp uzun vadeli tahmin yapmakta iş değil (fazları geçtim) onlarda değişiyor sürekli daha önemli olanı bunların nasıl şekil alacağını kestirmek gibi görünüyor onuda büyük başarı oranıyla yapan biri varmı gerçekden merak ediyorum çok zor görünüyor. kış sezonu boyunca 5 salınım ( mesela) olucaksa 2-2.5 hafta öncede tarih vermek iş değil bir kez daha öğrenmiş olduk eninde sonunda birini tutturursun orası ayrı.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Sıcak havanın üstüne gelen alçak basınç çok derin olmasada etki bakımından çok kuvvetlendi Bulut sıcaklığı deniz üzerinde -60,-65lere kadar düşüyor. İtalyada birçok bölgede sel etkili olurken müthiş konvektif hareketlilik var özellikle açıklarımızda (ege denizi üzerinde) ve en kıyı kesimlerimizde iri dolu,hortum, aşırı gökgürültüsü vb. Gözlemlenebilir akşam değerlere bida bakar ayrıntılı düşüncelerimi yazarım şu basınç daha sıcak deniz üzerine gelseydi medyada gene kasırga naraları kopabilirdi . Basınç çok durağan hareket ediyor bölgemizde aşırı yağışlar gözükmesede beklenenden fazla yağış düşebilir. Siklonun hareketi önemli..

a5e2df.png

• Sıcak havanın üstüne gelen alçak basınç çok derin olmasada etki bakımından çok kuvvetlendi Bulut sıcaklığı deniz üzerinde -60,-65lere kadar düşüyor. İtalyada birçok bölgede sel etkili olurken müthiş konvektif hareketlilik var özellikle açıklarımızda (ege denizi üzerinde) ve en kıyı kesimlerimizde iri dolu,hortum, aşırı gökgürültüsü vb. Gözlemlenebilir akşam değerlere bida bakar ayrıntılı düşüncelerimi yazarım şu basınç daha sıcak deniz üzerine gelseydi medyada gene kasırga naraları kopabilirdi . Basınç çok durağan hareket ediyor bölgemizde aşırı yağışlar gözükmesede beklenenden fazla yağış düşebilir. Siklonun hareketi önemli..

a5e2df.png

Merkez içinde bekliyomusunuz

• Dikkatli olmakta fayda var, konvektif hareketlilikte artış olacak, estofex te uyarısını vermiş, konuya hakim arkadaşlar skew-t analizide yapabilirlerse bölge insanına daha iyi bilgi aktarımı olur.

Şuan itibariyle yunanistana hareket eden bir kütle var ilerleyen saatlerde yeni oluşumlarda bölgemiz sahillerinde görülebilir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Merkez içinde bekliyomusunuz

Özellikle dün belli bi saat aralığında shear değerleri kuvvetliydi ayrıntılı bida incelemek lazım müsait olunca bakıcam hortum riski vardı ama aşırı hava olayları daha çok deniz üzerinde asılı kalıcak gibi görünüyor. Siklonun hareketi önemli dediğim gibi anlık basınç değerlerini takip etmek lazım. Beklenenden biraz daha doğulu gelmesi halinde etkisi merkezide kapsar.

• Haktan hocam gerçekten sizi tebrik ediyorum gfs coskuyu yükseltiyor bu saatten ben efsane gostermesini bekliyorum gitgide guzelleserek gelecek sistemler bu arada sistem beklentim 3 oldu;)!

• İzmir'de (seferihisar ve güneyi selçuk vb. kıyı kesimleri) Aydında (Kuşadası,Didim,Söke ve açıkları) Muğla'da (Bodrum,Datça,taşlıca.Marmaris.Dalya ,dalaman özellikle yine fethiye/kaş arası kalkan,faralya vb. yerler rodos adası,istanköy adası, sisam adası risk altındaki yerler aşırı kararsızlık görünmüyor ama shear değerleri bu bölgelerde kuvvetli özellikle fethiye ve açıklarında baya kuvvetli hortum riski yüksek.

Yağış miktarlarında tüm model çıktılarında aşırı oynama var ecmwf yağışları çok daha fazla gösteriyor. (aşırı değil 30-40mm bölge geneli) bu miktar gfsde çok daha az radar takibi önemli olucak yine.

• Arkadaşlarımızında belirttiği gibi incelememde aşırı kararsızlık mevcut değil

fakat özellikle kıyı ege açıklarında ve güney ege ila akdeniz kıyılarımız risk altında

görünüyor.Yağışlar çok aşırı görünmesede tedbirli olmakta fayda var.Keza yağış

modellerinde de farklılıklar göze çarpıyor.Siklonun hareketi önem arz ediyor.Bu

tip hava olaylarında her şey son ana kadar değişebiliyor.Dikkatle takip edeceğiz.

Diğer arkadaşlarımızında dediği gibi heyecanlı aksiyonlu bir radar takibi periyoduna

gireceğiz.Afetsiz bereketli bir süreç olmasını diliyorum.

f1cb02a5ca912.png