İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben tabiiki de aday olamam kıyı ege sorumlusu olmaya daha o seviyeye gelmek için baya bi zaman gerekiyor ama Pergamon bence bu bilgi ve donanıma sahip 3 sorumlu olursada bi fazlalık olmaz bence ;)

• mini buzul cağı ne oldu ne durumda

Kısaca değinmek gerekirse güneş her 10,11 yılda bir solar maksimum ve solar minimum evrelerine girer.

Yani solar maksimum evresinde güneş lekelerinde artış yaşanıyor ve daha fazla ısı yaymasına,solar

minimumda ise güneş lekeleri azalıyor ve daha az ısı yaymasına yol açıyor.Son araştırmalara göre

güneş lekelerinde %60 oranında azalma tespit edilmiş durumda.Çoğu araştırma ve makalelerde 2020-2021

yılları değişimin başlayacağı yıllar olarak kabul edilsede güneş lekelerindeki normalden daha hızlı azalış

sürecin başladığı yorumlarına sebep oluyor.Ayrıca araştırmalarda Dünya'nın en üst atmosfer tabakası olan

Termosfer tabakasının güneş lekelerindeki hızlı azalmaya bağlı olarak soğumaya ve daralmaya başladığı

kanıtlanmış durumda.

Bu konıuyu kış sonunda detaylıca inceler beyin fırtınası yaparız.

• Katılıyorum. Kıyı ege sayfasıyız artık elbette sorumluluk ister istemez artıyor. Kıyı Ege sorumlusu ve il sorumluları olarak ayrım yapılıp sizi de İzmir sorumluları arasında görmeyi çok isteriz PergamoN

Düşünceleriniz için teşekkür ederim ama gerek görmüyorum böyle birşeye. kendi düşüncelerimi zaman zaman aktarmaya devam ediceğim :thumbup:

• Haktan Hocam bilgisi yüksek bir arkadaşımız olduğu ve tahminlerini de daha rahat yapabilmesi açısından genişleyen sayfamızda kendisinin de İzmir sorumlusu olarak yer alması gerektiğini ben de düşünüyorum PergamoN in. Bu sene gerek tahminleri ile gerekse de bilgilendirici yorumları ile sayfaya renk kattı. İhtilal birini koltuktan kaldırıp yerine başka birinin konması ile olur :D Biz kendisini de sayfamızın sorumlusu olarak sizlerin yanında görmek isteriz. Bizimkisi bir taleptir ;)

• Haktan Hocam bilgisi yüksek bir arkadaşımız olduğu ve tahminlerini de daha rahat yapabilmesi açısından genişleyen sayfamızda kendisinin de İzmir sorumlusu olarak yer alması gerektiğini ben de düşünüyorum PergamoN in. Bu sene gerek tahminleri ile gerekse de bilgilendirici yorumları ile sayfaya renk kattı. İhtilal birini koltuktan kaldırıp yerine başka birinin konması ile olur :D Biz kendisini de sayfamızın sorumlusu olarak sizlerin yanında görmek isteriz. Bizimkisi bir taleptir ;)

Dikkat ettiyseniz şaka mahiyetli takıldım.:)

Kaldı ki PergamoN35 arkadaşımızın her daim tahminlerini bende ilgiyle takip ediyorum ve taktir ediyorum.

Önceki yazılarımda da biliyorsunuzki katılımın, paylaşımın artması yönünde görüşlerimi belirtmiştim.

Sayfamızda her arkadaşımız, her üyemiz bizim için değerli.;)

• Belirttiğim turuncu ekolar görülmeye başladı (hareketli görüntüden bakın) şimdilik deniz üzerinde etkili oluyor dediğim gibi ilerleyen saatlerde ve günlerde karaya çıktıklarınıda göreceğiz. Bir başka bilgi daha vereyim bilmeyen arkadaşlarımız olabilir. Mgmnin radarından bulutların tepe noktasını (yüksekliğini) öğrenebilirsiniz beyaz oklarla çizip gösterdiğim yerler göstergeler ve değerler mgm radarında 5,1/10,2km değerler arası gösteriliyor. Kırmızı okla gösterdiğim yerse bulutların yüksekliği 5km’yi aştığını görüyoruz şimdiden..

k9W0L9.jpg

Bunu ise örnek göstermek amaçla internetten aldım. Bu gördüğümüz çok hücreli fırtına hattıdır cumulonimbus dediğimiz bulutlar görülür. Bulutların kırmızı eko ve tepe yüksekliğinin 10km’yi aştığını görüyoruz byk ihtimal etkili dolu yağışı bıraktı..

7aNQDm.png

Cumulonimbus; meteorolojide en tehlikeli bulut olarak bilinir. yerden göğe * kadar uzanır tabir-i caizse. alçak basınç alanları ve dengesiz havanın, yüksek bağıl nemle birleşmesiyle ortaya çıkar. bilinen bütün tehlikeli hava olayları bu bulutun içinde gerçekleşebilir. Bknz; (https://eksisozluk.com/cumulonimbus--484702)

cumulus ve nimbus kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. cumulus; dengesiz hava ve yukarı hava hareketi ile oluşan bir bulut türüdür, nimbus ise yağış anlamına gelir. Özellikle bölgemizde ilkbahar ve yaz aylarında görülür. alGgaQ.png

Edit: timelapse görüntüsü

2 Mal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Başka bir tabirle şimşek ve yıldırım kopmasını sağlayan Cumulonimbus bulutu diyebiliriz :) Bu bulut lif şeklinde kalın tabaka oluşturur. Saydam gibi görülür. Koyu renklidir.

Bundan 2 sene önce iç anadolu ziyaretimde kasırga sinema filmlerine benzer bir olay yaşamıştım. Oluşan hortum gözümün önünde ağacı üzerimize fırlatmıştı. Dağlık bir alanda zor tutunmuştuk. Hey gidi günler hey.

• cumulonimbus bulutları rüzgarlar sayesinde büyür en büyük örneği ise amerikada kasım eylül zamanlarında afrikanın batısında bulunan adalar da meydana gelen bu bulutlar güney doğulu ruzgarlarla berabaer ilerleyerek karayiplere ulaşana kadar dönme kuvveti uygulayarak kasırga dediğimiz hava olayı gerçekleşir gecen gördüğümüz medicane de bu yolla meydana gelmiştir

• cumulonimbus bulutları rüzgarlar sayesinde büyür en büyük örneği ise amerikada kasım eylül zamanlarında afrikanın batısında bulunan adalar da meydana gelen bu bulutlar güney doğulu ruzgarlarla berabaer ilerleyerek karayiplere ulaşana kadar dönme kuvveti uygulayarak kasırga dediğimiz hava olayı gerçekleşir gecen gördüğümüz medicane de bu yolla meydana gelmiştir

Yani cumulonimbus oluşmazsa siklon oluşmuyor mu ? :)