İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gelen sistemler sistem değildi ki zaten başta -8 giriyorsa eriye eriye -2 lere kadar geliyordu.Şimdi de sibirya sibirya diyoruz ama onun da bize gelesi yok gibi duruyor.

Sibirya =Kuru soğuk :hfyeni (18):Genelde böyle oluyor

• 26 ocak sonrasındaki parametreler kararsız gibi dursada avrupa ağır basıyor ne yazıkki bizim adımıza en kötüsü soğukların kopup ull şeklinde hapsolması olur. (Blokaj) öyle bi senaryoda ocağı kapatır şubatında ilk haftasını yiyebiliriz. Bi kaç senaryo daha var kafamda gerçekleşirse yine özellikle yüksek kesimlerimiz kar görebilir. Vade yaklaştıkça nasıl şekil alacak bakalım yağışlarımız gayet güzel bu arada hava-yagmusrs323

• 26 ocak sonrasındaki parametreler kararsız gibi dursada avrupa ağır basıyor ne yazıkki bizim adımıza en kötüsü soğukların kopup ull şeklinde hapsolması olur. (Blokaj) öyle bi senaryoda ocağı kapatır şubatında ilk haftasını yiyebiliriz. Bi kaç senaryo daha var kafamda gerçekleşirse yine özellikle yüksek kesimlerimiz kar görebilir. Vade yaklaştıkça nasıl şekil alacak bakalım yağışlarımız gayet güzel bu arada hava-yagmusrs323

Bu döngü ne zaman değişir yani sistemlerin doğu Avrupa ya ve bize hapsolmasi gibi?

• Bu döngü ne zaman değişir yani sistemlerin doğu Avrupa ya ve bize hapsolmasi gibi?

Blokaj bi döngü değil sinoptikdir uygun koşullarda oluşur blokaj olacağı kesin değil yani. Ben şuan ki verilere göre yorum yaptım en iyi ihtimal soğukların balkanlar civarından inmesi olur (trakyaya yakın) endesklerde bunun sinyali var, direk ülkemize inme şansı çok az bana göre . Buna rağmen modeller ısrarla avrupa meyilli yolluyor ama :cursing:

Yani bu kadar yaklaşmışken gene kaçıracağız gibi görünüyor kaçmaması lazım hele avrupada blokaj olursa şubatın bikaç gününüde yer dediğim gibi..

• Afrika atağı da hafiften üstümüze geliyor gözüküyor. Yer seviyesi soğuk kalsın bari de sistem alırsak işimiz kolaylaşsın. Ayrıca şu günlerde bile sıcaklıklar çok yükseliyor. Didim ve Kuşadası 15 derecelere kadar yükseldi.

• arkadaşlar alt tarafı sıcak tarafta kalıyoruz abartmayın edwarda gülerken iyidi aralığın başından beri soğuk taraftayız daha ne istiyosunuz kiyi ege yilda bir kez bile olsun kar görür ( geçen sene hariç)

• arkadaşlar alt tarafı sıcak tarafta kalıyoruz abartmayın edwarda gülerken iyidi aralığın başından beri soğuk taraftayız daha ne istiyosunuz kiyi ege yilda bir kez bile olsun kar görür ( geçen sene hariç)

Soğuk tarafta kaldık da bize yararı hiç de olmadı. Aylarca soğuk tarafta kalıp maks -5 giren sistemler almaktansa tamamen sıcak tarafta kalıp sadece bir kez efsane olmasını tercih ederim. Geçen seneden çok da farklı ilerlemiyoruz. Hep eriyip giden kırıntı sistemlerden ibaret maalesef ki umarım şubat ocak gibi bomboş geçmez

• Sıcaklık şöyle gündüz 24-25 geceleri geceleri 10-15 arası olsun. İlçede doğalgaz yok zaten. Istıcıyla ısınmak zor oluyor. Soba desen lodosdan (30-60km/h rüzgarlardan yakılmıyor.

Sonuç olarak: ya aşırı soğuk olsun ya aşırı sıcak olsun. Hava nın durumu saat saat sürekli değişiyor. Tam hasta olma havası var .

• kimse tehlikenin farkında değil sanırım. 23 ocaktan itibaren 4-5 gün aralıksız sürecek yağışlar geliyor. Zaten suya doymuş olan toprağın üzerine gelen bu yağışlarla çoğu yerde su baskınları ve taşkınlar meydane gelebilir. ocak ayını +400mm ile kapatabiliriz.

MS_2738_ens.png

• Yarım saat sulu sepken yağsa bile razıyım. Merkeze o bile yağmadı bu sene. Eskiden ince ince kar taneleri uçuşurdu havada. 2 saat sürerdi fakat tutmazdı. Tutmasa bile güzel bir görsel şölen sunardı hızlandığında. Bu kış onu bile göremedik henüz. Darısı Şubat ayına. Bir de kıyı kesimleri gerçekten sevindirebilecek bir sistem alamadık. İstanbul da dahil buna. Kısaca soğuk tarafta kalmamıza rağmen şu ana kadar bu bizim yüzümüzü güldürmedi. Soğuğunu çektik güneş eşliğinde.Aramızda piyangodan ikramiyenin çıktığı tek yer Muğla oldu herhalde. Forumda bildiğim kadarıyla Muğladan arkadaş yok ya da çok aktif değiller.

Beni korkutan şu : Soğuk taraftayken alamadığımız sistemleri , sıcak taraftayken kırıntılarla nasiplenerek alabilir miyiz ? Alsak bile bu alt enlemlere gelebilir mi yoksa Marmara,Trakya ya da Karadeniz sistemi mi olur ? Bu sıcakta kalma durumu ne kadar süre sonra değişir bu da açıklığa kavuşmuş değil. Belirsizlikler ve olumsuzluklar içerisindeyiz. Artık işimiz biraz da şansa kaldı kıyı ege olarak.

• Snowfall 2019 -4,-6 girişli zayıf sistemler olacaktır lakin ben bu saaten sonra -8 girişli yağış ile çakışan sistemler göreceğimizi düşünmüyorum bu kırıntılar -4 ün altına düşmez özellikle avrupaya böyle oluk oluk soğuklar aktığı sürece .