İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaslar gfs geçen yılki subat ayının devam filminin veriyor tam cildirmalik devesa soğuklar yine Avrupa yolcusu inşallah değişir değişirse zaten buralar yikilir||

Sistemler Avrupa yolcusu oldumu hiç bozulmadan geliyor nedense :D

• Gfs daha çok değişir iskandinav yükseği oluşsun yeter ufak parazitler boydan boya değiştiriyor sinoptiği :) 6 ocak sisteminden beri dile getiriyorum inecek soğuk sert olucak ama ülkemizi direkmi etkileyecek gene avrupaya girip bize doğru gücünü azaltarakmı gelir görücez. Avrupa ihtimalide hiç az değil işin içinde iskandinav varsa, mutlaka azda olsa azordan destek gelmeli. Avrupaya inip ull halinde kopmayıp ablerin etkisiyle çabuk doğularsa veya izlanda baskılarsa (avrupaya kaçması halinde) işimize gelir gene izmirde kar yapacak güçde gelir diye tahmin ediyorum iskandinav yükseği şart ama.

• Aralık başı :Kışa yeni girdik

Aralık ortası : Aralık sonunda sistem var

Aralık sonu :Sistem olmayacak gibi ocak başı efsane var

Ocak başı: Ay ortası salınım var

Ocak ortası: Ay sonu Godzilla geliyor

Ocak sonu : Ay sonu kapandı Şubat başında efsane geliyor :hfyeni (18):

Geçen sene Martta kadar sürmüştü bu tablo sonra bir baktıkki yaz gelmiş :hfyeni (18): Normalde sistem gelinceye kadar yazmıyacaktımda şubat ayında son 10 yılda etkili kaç sistem aldık diye soru sordum kendime verdğim cevap 0 dı bu gidişle 9-10 ay buraya yazmamak demek oluyordu unutmuşum .kış bitiyor ,gidiyor tutan yok ....:)

• Yaşayıp göreceğiz. Bunun için de bekleyeceğiz maalesef. Elimizden bir şey gelse keşke de tüm sistemleri üzerimize çeksek. Böyle bir imkanımız olmadığına göre modellerin lehimize dönmesini beklemekten başka yapacağımız bir şey yok.

• Berkay4535 Geçen seneki dinamikler ile bu sene arasında fark var.

Şu sıralar verdiğimiz kısa ara sürekli soğuk sektörde kalmamızdan

şahsen benim açımdan daha olumlu gidişat bakımından.

Önceki senelerden edindiğimiz tecrübe ile bu dalgalanmalar bu seneki

dinamikler bakımından sistem indirme potansiyeli daha mümkün.

Güncelleme sayfasında da dile getirdiğim gibi ayın 20'si itibariyle

güncellemelerdeki değişime hep beraber şahit olacağız inşallah.Bundan hiç

kuşkum yok.Şu ana kadarki süreçte önceki seneleri incelediğimizde

benzer sinoptikler hemen göze çarpıyor.Tekrar belirtmek isterimki her

kış sezonunun ayrı dinamikleri olduğundan benzer yılları telefuz etmek

mantıklı değil.Hayırlısı olsun bakalım.

• bro en son umutlar ölür

• Forumda kış yeni başlıyor diyenleri gördüm ya. herhalde "kendini avutma" böyle birşey ^^

• 2 şubatın tekrarı olsa ne güzel olur. Tabi burada öğleye kalmadan yağmura çevirmese süper olacak da. 10 ocakta da sabah çok yoğun yağıyordu ama öğlene kalmadan 0 derecede yağmura çevirmişti tabii. Sıcak cephe iyi falan da buralarda erkenden yağmura çevirmesi kötü oluyor be

• Dün rüya gördüm artık. Sistem falan yokken ataberkgnay "tuhaf şeyler oluyor arkadaşlar" falan diyor. Herkes korkuyor çünkü son 24 saatte oluşan 5 gün üst üste yoğun kar ve gündüz sıcaklığı -2, - 3 bekleniyor. Ne alakaysa üniversiteler uyarı maili atıyor 😂😂 hatta en son ben de korkuyorum millet afet olacak gibi yaklaşınca olaya, ama içimden "evdeyim be altı üstü ne olacak izlerim mis gibi" diye geçiriyorum. Öbür gün perdeyi bi açıyorum güneş var 😂 ege üniversitesini aradım bugün gelebilirsin sistem iptal diyorlar. Hava aşırı soğuktu güneşte küfrederken rüya bitti 😂

• Forumda kış yeni başlıyor diyenleri gördüm ya. herhalde "kendini avutma" böyle birşey ^^

Umutsuz olmanın manası yok.Burada her her ihtimali, her olasılığı değerlendireceğiz kovalayacağız.

Kaldı ki 20 sonrası modeller, senaryolar tutarsız ve bocalama had safhada.Hep söylediğim gibi

işin içine güçlü Sibirya girdiğinde bu tip kıvranmalar, senaryolardaki tutarsızlıklar önceki senelerden

tecrübeyle mümkün oluyor.Dolayısıyla bölgemiz adına Mart sonuna kadar kar kovalayan biri olarak

umudumu hiç kaybetmiyorum.Sizde kaybetmeyin derim.benden söylemesi.;)

• Dün rüya gördüm artık. Sistem falan yokken ataberkgnay "tuhaf şeyler oluyor arkadaşlar" falan diyor. Herkes korkuyor çünkü son 24 saatte oluşan 5 gün üst üste yoğun kar ve gündüz sıcaklığı -2, - 3 bekleniyor. Ne alakaysa üniversiteler uyarı maili atıyor 😂😂 hatta en son ben de korkuyorum millet afet olacak gibi yaklaşınca olaya, ama içimden "evdeyim be altı üstü ne olacak izlerim mis gibi" diye geçiriyorum. Öbür gün perdeyi bi açıyorum güneş var 😂 ege üniversitesini aradım bugün gelebilirsin sistem iptal diyorlar. Hava aşırı soğuktu güneşte küfrederken rüya bitti 😂

üstün açık kalmış senin ^^

• İzmir Bölge istasyonunun Ocak ayında bugüne kadar aldığı toplam yağış 241.7 mm, Adnan Menderes HVL. ise 324.2 mm.

Bu ufukta görünen yağışlar da bozmadan gelirse ay sonu acayip değerler göreceğiz gerçekten. İzmir bölge 350, Adnan Menderes 400-450'yi görebilir toplamda 8|.

Ayrıca akşam trt haberde izledim Menderes'te aşırı yağışlardan dolayı düdenler oluşmuş aynı şelale gibi yer altına akıyor sular barajlarda ise 6 ay yetecek su birikmiş. Yağış açısından efsane bir kış oldu cidden.

2 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Geçen seneki kurak kıştan sonra bu senede gereksiz yağışlar resmen Manisayı bezdirdi .Bütün barajlar doldu taşma seviyesine geldi mümkünse Manisa il sınırlarına gelmesin belli bir süre kuvetli yağış nasıl olacaksa artık Ege denizinden çıkan her kütle bizi vuruyor aydından gelen bizi,İzmirden gelen bizi ,kuzeyden gelen bizi denize kıyımız yok lakin Muğladan sonra en fazla yağış alan iliz bölgede .