İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Izmirde Bugun(cuma) hava genelde parçalı ve az bulutlu olacak sıcaklık 12 13 derece civarında Cumartesi itibariyle hava sicakliklari hizla artisa gececektir.Haftasonu genelde parçalı az bulutlu cumartesi pazar 18 19 dereceler ölçülebilir. Pazartesi kısa süreli bir sağanak yağmur alabiliriz ama çok etkili bir yağış olmuyacak.Sali parçalı bulutlu gündüz 18 salı gecesi 14 derece en düşük sıcaklık olacak normal olmayan bir tablo ile karşı karşıyayız. Çarşamba Perşembe çok sağlam sağanak ve gökgürültülü yağmur bekleniyor.7 Şubat Cuma gününe dikkat hava çok soğuyacak Izmır il merkezi 7 8 derece gündüz cumartesi 5 dereceye kadar düşüş var umarım yağışı yakalayabiliriz gece sicakligi 0 ile 3 derece araligi poyrazla hissedilen çok daha düşük olacak.Bilgi vermeye devam edeceğim.Bu tahmindir herşey Allahtan değişiklikler illaki olacaktır.Ama son olarak şunu ekleyebilirim 7 subat cuma gecesi ve 8 subat cumartesi gunu havada kar görme olasılığı %55 suan

• gfs ısranını sürdürüyor,8 güncellemedir istikrarını koruyor, uzun zamandır bu kadar ısrarcı olmamıştı, umarım ecm de gfs ye uyar, önümüzdeki üç güncelleme çok önemli, inşallah istediğimizi alacağız, sinerjiye devam...

• Model konusunda birinin kar herkesi tatmin edecek tarzı konuşmaları sıkıntı teşkil etmiyor . Mesaj silinmiyor banlanmıyor. Herkes dedikleri istanbul.Çünkü modelleri İstanbul’a göre takip ediyorlar. Bize yasak ki rahat rahat İstanbul yorumlasınlar . Gerçi onlar da haklı İstanbul apayrı bir ülke oldu

Einmal editiert, zuletzt von Neftis ()

• Tecrübe: Yenilen kazıkların bileşkesi.

Gfs yine önce gösterip vermeme trendine girmiş bulunmakta ve biz Kıyı Ege ahalisi olarak tecrübeli olduğumuz için kimse den ses çıkmıyor.

• Kışın başından beri aynı film ,bu filmi daha öncede izledik. Modellerin farklı çıkması kendi verilerinden kaynaklanıyor.Ecmwf’de soğuk girişi yok denecek kadar kötü (pozitif ao’da beklenendir) Gfs ise ısrarla soğuğu sokuyor bugün birçok senaryosunuda nispeten yanına çekmeyi başardı,ısrarını devam ettirip diğer modelleride yanına çekermi sanmıyorum gece güncellemeside dahil süre yaklaştıkça yine ortalamayı yükseltip soğuğu kırpacak tahminim.

• Evet havada kar bile göremediğimiz bir sezonu daha kapatıyorum kendi adıma. Önümüzdeki günlerdeki sistemi Gfs inatla vermeye devam edip kazanabilse dahi bu sistemden bir pay alabileceğimize inanmıyorum bunu anlamış oldum bugün. Bu kış genel olarak son 2 sezona göre nispeten daha serin geçmiş olsa da geçen senelerde 2-3 kez gelen kırıntı sistemciklerden bu sene sadece bir tanesi bozulmadan geldi. Yani doğru düzgün soğuk bile olmadı.Yağış anlamında da kötüydü, çoğu zaman yüksek basınç altındaydık. Açıkçası tam bir hayal kırıklığıydı. Güle güle, 2019-2020 kışı. Seni en kötü geçirdiğim kışların arasında zirveye yerleştiriyorum.

• Esas takip şimdi başlıyor,sistemin süresi de uzayacak gibi, yarın akşam her şey netleşir..

Ben gayet olumlu bakıyorum..Kaybolan, biten bir şey yok,Gfs,umko ve sonunda ecm sistemi bir şekilde veriyor,

tarih yaklaştıkça detayları belli olacak,bu sezonun en ısrarlı gelişen sistemi, ufak değişikliklerle çok güzel şeyler yaşayabiliriz..Takibe devam..