İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Accu nun 2 ay önceki mevsimlik kış tahmini haritasını gözünüzün önüne getirin ve o karamsarlığı. Resmen kuraklık ve mevsim normallerinin üzerinde bir tahmin sunmuştur. şuan için bence çok iyi gidiyoruz İzmir ve Ege olarak. Ayrıca Ocağın ikinci yarısı daha harika şeyler göreceğimize inanıyorum.

Kışın iyi gitmesi mevsimlik kış tahminlerine fln bakılmaz, kış, kış gibi geçiyor mu, ona göre öyle dedim bakılırsa iyi gitmiyor hem yağış bakımından hemde soğuk kar.

• Yanlış bilgiler,yanlış model yorumları yapılıyor bu konuda Gfs her güncellemede soğukları daha da kırarak geliyor 3 güncellemededir , 500 hpa soğukları yeterli değil ,Ecmwf soğuk bile sokmuyor iken bu şartlar altında kar sınırı veriliyor bu konuda yazarken daha dikkatli yazalım .

• Hocam size katılmıyorum, kışın neresi iyi gidiyor, son günlere bakarak kış iyi gidiyor denilemez, Aralık ayı yağış normalleri altı kapandı soğuk kar desen oda berbat yani elde tutulacak bişey yok.

Kış ocak,şubat-marttır,Aralık sonbahardır.Aralığın 20 sinden bu yana yaklaşık 15 gündür soğuk taraftayız,bölgesel olarakta yağışımız normallerde,sen anladığım kadarıyla ortalama 0 derece ve her yağışta minumum 5 cm. kar bekliyorsun ama konum olarak imkansız, bende isterim ama olmuyor maalesef, İzmir ortalama 10 derece civarlarında seyrederse ki öyle gidiyor ,gelen her soğuk atakta 7-10 derece düşüşlerde kar alma potansiyeli artıyor,

hani haberlerde diyor ya batı bölgeler 6-10 derece hissedilir derecede azalacak diye onu kovalıyoruz.

2022 den itibaren mini buzul çağına girileceği söyleniyor belki o zaman istediğini yakalayabiliriz..:))

• Ara güncelleneri değilde ana güncel çıktılara bakın derim. Evet merkezde kar için imkansıza yakınız. Ama yıkarlar kar görebilir. En azından görsel şölen için tepelere çıkın. Ocak ayı 1 2 sistem daha görüp en azından kar ümitlerimizi devam ettirebilirsiniz. Biz izmirliyiz kar şansımiz diğer illere göre çok çok düşük.. bunu unutmayalim

• Güncellemede fena değil bence...Az biraz daha doğulamasını bekliyorum.Yavaş yavaş gelecek,akşamı da görelim..

• Arkadaşlar 500m ve altı için çok zor bakın hayal kırıklığı yaşayacaksınız bilmeyen arkadaslarimiza da umut veriyorsunuz hayal kırıklığı yaşanmasına üzülürüm.

• Arkadaslar neyin sıcak çıktısı anlamadım sistem mistem yok bitti kabullenir artık kış daha bitmedi inşallah havada da olsa kar gorucez bu yil

• mgm pazartesi gündüz 13 derece vermiş ve saçmalamış

Gayet olası bir durum bence. Gfs'nin verdiği sıcaklıklara bakmanızı tavsiye etmem 850'de 0 derece bile girmezken 1-2 dereceler gösteriyor ona bakılırsa bölgemizin doğu kesimleri kar altında kalacak ama aslında olacak olan şey şakır şakır yağmur