İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs sabah güncellemesinde kar sınırı 250-300 mt ye kadar inmiş durumda. 850 hpa bir tık daha soğuk olsa merkezde kar görebilir.

VHRuus.jpg

Einmal editiert, zuletzt von OnuR ()

• Beşyol'a dolmuş yoktu gittiğimde göremedim ama aşağısındaki Yakaköy, Çiçekliköy'e var ancak tüm gün mü çalışıyor yoksa otobüs gibi sabah ve akşam saatlerinde mi onu bilmiyorum. Beşyol'a toplu taşımayla çıkmak için tek yol 316 ya da dolmuşla Yakaköy'e gelip oradan 3-4 km kadar yürümek.

yakaköy dolmuşunu biliyorum 30 dk da bir kalkiyor o ama beşyola gittim geçen kar yagarken beşyol bornova dolmuşu gördüm nerden kalktigini gormedim

• Hakikaten bir önceki sistemin aynısı gibi sistem balkanlara kadar -10 lar ile iniyor turkiye ye giriş yapacak iken bir anda kendini parçalıyor,hemen çeşme Karaburun aciklarinda -5 ler geziniyor 850 hpa da ne bu şansızlık anlamadım yağış sıkıntı olur dedim sıcaklık bizde dedim yağış var soguk hiç yok nerdeyse. Bu kış son iki sene geçen kışın aynısı sınırda kalan sicakliklar ve kky bile görmemek nerde o eski kışlarda nerdeyse her yıl gordugum karla karışık yağmurlar o bile gözümde tütüyor off offff

• Arkadaşlar dağ dağ isim yazmayacağım yada bölge bölge 500m ve üzeri kar görme ihtimali oldukça yüksek onun dışında sipil ve bozdağ gibi dağlarımıza çıkılmasını önermiyorum.

• Soğuk inemiyor.. eskiden böyle değildi, her sene en azından 2 defa düzgün kar yağardı 2000'lerin başlarında. 2010'lardan sonra iklim etkisiyle böyle oldu, ama milyarlarca yıldır var olan dünyada, sadece 10 sene içinde iklim ne kadar değişebilir, bu da ayrı bir nokta tabii.

• Soğuk inemiyor.. eskiden böyle değildi, her sene en azından 2 defa düzgün kar yağardı 2000'lerin başlarında. 2010'lardan sonra iklim etkisiyle böyle oldu, ama milyarlarca yıldır var olan dünyada, sadece 10 sene içinde iklim ne kadar değişebilir, bu da ayrı bir nokta tabii.

Betonlaşma artı gökdelenler.

Evet büyüklerimize sorduğumda da şu cevabı alıyorum: Eskiden her sene 1-2 kez kar yağar her yer bembeyaz olurdu ama şimdi havalar soğuk bile olmuyor

• Betonlaşma artı gökdelenler.

Ukrayna ve Rusya 1900 lü yıllardan bu yana en sıcak Aralık ayını geçirdi. Kopenhag, Oslo gibi şehirlerde sıcaklıklar mevsim normallerinin 7-8 derece üstünde. Avrupa'da keza öyle.

Yani kuzeyimizde dahi soğuk yok. Betonlaşma değilde iklim değişikliği desek daha doğru olur.

Einmal editiert, zuletzt von OnuR ()

• Ayrıca 2017'ye kadar hiç olmazsa her sene havada görüyorduk son senelerde o da kalmadı artık. Çok hatırlarım örtü olmasını bekleyip olmadığını.Bu arada OnuR betonlaşmanın da etkisi az çok olur mesela bence İstanbul'da gözlemlediğim kadarıyla belirgin bir ısı adası oluşumu var çevresindeki illere göre fazlaca ılık bir havası var kış aylarında.

• Herkese selam, kış geldi kar sevdalıları toplandı :) ben de kar sevdalısıyım ve geçen hafta hem karagöl hem tırazlı'ya güzel kar yağdı ama gidemedim. bu sistemi dört gözle bekliyorum. yine gözüm tırazlı - karagöl ve çiçekliköy/beşyol civarlarında olacak nerede yakalarsam oraya gideceğim ^^ yalnız burda 2 nokta dikkatimi çekiyor, birincisi, 850hpa sıcaklığı olarak -2 -4 ler anca ucundan girebiliyor izmir'e, buna rağmen 300-400 metreye inmiş durumda kar sınırı. eskiden -6 -8 falan girince kar buralara kadar inerdi. bunun sebebini merak ettim.

ikincisi de, rüzgarı kimse konuşmuyor ama windy'e baktığımızda izmir merkez için 50-60 km rüzgar hızı ve 80 km'ye kadar hamle hızı veriyor. bu durum deniz ve hatta hava ulaşımını da etkileyecektir diye düşünüyorum. izmir'in lanet rüzgarı ile birlikte o yağmur damlaları insanın yüzüne adeta bir jilet gibi vurur. yine yollarda çok sayıda şemsiye cesedi göreceğiz gibi geliyor bana ^^