İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • doğrudur geçenyaz amcamın yanına gitmiştim izmire ulukent tarafındaydı aliağaya yakın geceleri baya serin oluyordu otaraflar güneye doğru tabiki dahada sıcak olur.

• Manisanın salihli ilçesindeki Marmara gölünde havanın aniden bozması ve fırtınanın çıkmasından sonra tekne alaboro olup 2 kişi hayatını kaybetmiş, hava durumuna bakıp havanın bozacağını bilselerdi belkide bu olmucaktı çok yazık olmuş.

• Çarşamba günü yeni bir sistem var gibi, bu sistem daha çok yine kuzey ve iç kesimler için ama belli olmaz tabi.vade kısalsın,kesin bişey yok henüz.

• Bugün baya sıcak bir gün olucak anlaşılan, İzmirin iç kesimleri, Aydın, Mugla boyunca sıcaklık şimdiden 35 36 dereceleri bulan yerler var.

• Sanırım akdeniz ikliminin yaz ozzeliklerini bilmiyorsun kurak ve sıcak.

Evet yağış bakımından biraz anormal olabilir ama, arada serin ataklar alıp, sıcaklığın 27 28 derecelere düşmesine herhangi bir anormallik göremedim.

• Evet yağış bakımından biraz anormal olabilir ama, arada serin ataklar alıp, sıcaklığın 27 28 derecelere düşmesine herhangi bir anormallik göremedim.

Geçen hafta pazar gündüz merkez 20 dereceleri gördü temmuz ortasında sence anormal değilmi

• Geçen hafta pazar gündüz merkez 20 dereceleri gördü temmuz ortasında sence anormal değilmi

Kuzeyli rüzgarlarla sıcaklık 30 31 dereceyken aniden düşmüştü, öğleye kadar yaz sıcaklıkları devam etmiş ama. Bizim burda sabahtan beri hava serindi, akşamüstüne kadar havada hep kapalı vede yağışlıydı.konumum Balıkesir Akçay.

• Serin bir dönemden sonra Şu anda Altınoluk ta kavruluyoruz. Sahilden 1 km içeride olan mgm istasyonu 36.1 dereceyi gösterirken bulunduğum lokasyonda termometrem 34.5 derece gösteriyor.

Einmal editiert, zuletzt von Murat 3410 ()

• Geçen hafta yaşanan, Temmuz ortasında öğleden sonra saat 3'te yağış olmadan sıcaklığın 21-22 dereceye kadar inmesi bence de extrem bir olaydır. Yağış başlamadan 28 derece olur kuvvetli yağış başlar birden 20 dereceye iner o her yerde olabilir ama yağış girmeden Temmuz ortasında öğlen vakti 21 derece hem de İzmir'de... zor görürüz :D .

Ayrıca bu sistemde İzmir merkezde güneş olduğu halde en yüksek sıcaklığın 28 derece ölçüldüğü bir Temmuz günü yaşandı. Kuzey ege Çanakkale tarafları bir yana ama İzmir'de max. sıcaklığın 30'un altında olduğu bir Temmuz günü ilk defa gördüm.

3 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Geçen hafta yaşanan, Temmuz ortasında öğleden sonra saat 3'te yağış olmadan sıcaklığın 21-22 dereceye kadar inmesi bence de extrem bir olaydır. Yağış başlamadan 28 derece olur kuvvetli yağış başlar birden 20 dereceye iner o her yerde olabilir ama yağış girmeden Temmuz ortasında öğlen vakti 21 derece hem de İzmir'de... zor görürüz :D .

Ayrıca bu sistemde İzmir merkezde güneş olduğu halde en yüksek sıcaklığın 28 derece ölçüldüğü bir Temmuz günü yaşandı. Kuzey ege Çanakkale tarafları bir yana ama İzmir'de max. sıcaklığın 30'un altında olduğu bir Temmuz günü ilk defa gördüm.

Birde sağlam yağışlarla kapasaydık iyi olurdu :)=O

Nasıl ilk defa gördün 30un altını, bundan 8 7 yıl önce fln veya 10 yıl önce fln serin hava geldiği zaman 26 27lere kadar düşüyordu, gündüz en yüksek sıcaklığı diyorum tabi.

Einmal editiert, zuletzt von Murat4510 ()

• Nasıl ilk defa gördün 30un altını, bundan 8 7 yıl önce fln veya 10 yıl önce fln serin hava geldiği zaman 26 27lere kadar düşüyordu, gündüz en yüksek sıcaklığı diyorum tabi.

1999-2012 yılları arasındaki Adnan Menderes Hvl verilerini inceledim. (İzmir merkezin 2013 öncesi verisi yok) Temmuz ayında max. sıcaklığın 30'un altına indiği sadece 4 gün var.

3 Temmuz 2001 (29.1)

4 Temmuz 2005 (28.1)

4 Temmuz 2006 (28.1)

9 Temmuz 2010 (27.7)

İzmir Bölge'de ise 2013 ve sonrası sadece 2 kere olmuş.

5 Temmuz 2015 (28.4)

15 Temmuz 2019 (28.2)

Son 20 yılda Temmuz ayında İzmir'de max. sıcaklığın 30 derecenin altında ölçüldüğü gün sayısı sadece "6" olmuş. Diğer senelerde 29.6, 29.5, 29.8'ler de var ama yuvarlayınca 30 olduğu için tam 30'un altı diyebilmemiz için 29.4 ve altı ölçülmesi lazım (en azından ben böyle düşünüyorum) :) . Kuzey Ege'de sık oluyor olabilir hatta Urla ve Çeşme'de bile İzmir'e göre daha sık olur denizellikten dolayı ama İzmir Kuzey Ege'ye göre akdeniz iklimine daha yakın bir yer. Haziran'da astronomik olarak yaz tam girmiyor, Ağustos sonuna doğru ise Güneş'in geliş açısı eğikleşiyor bu dönemlerde daha rahat 30'un altı olur ama Temmuz ayında yazın en etkili olduğu vakitte İzmir'in gündüz max. sıcaklığının 30'un altında olması için sağlam bir serin hava dalgası şart. Bana göre İzmir'e kar yağmasıyla neredeyse eşit bu olay.

Ben havayla 2012'den sonra ilgilenmeye başladım ondan öncesini bilmem. 2015'te bir kere görmüşüm ama onu da nerden hatırlayacağım dimi ? :) . Şu an yoldaki insanları çevirip "İzmir merkeze 2 yıl önce kar yağdı" desen çoğu unutmuştur nerde yağdı diyenler ve dalga geçenler olabilir. Yararlandığım linkler;

https://www.infoclimat.fr/obse…adnan-menderes/17219.html

https://www.infoclimat.fr/obse…mps-reel/izmir/17220.html

2 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()